Vybíráme hosting: Alias k subdoméně

Pokud chceme rozjet vlastní projekt na síti budeme potřebovat webhosting. Nejlepším řešením při výběru jsou reference spokojených zákazníků. O mnohém napoví i přehled nabízených služeb, každý přeci jen má jiné požadavky. A protože se na internetu pohybuju už dlouho, mohl bych konečně bydlet tzv. na svém. Doménu jsem si koupil na podzim loňského roku, ale hostuji u kamaráda na subdoméně. Spokojený, ale přiživovat se nemůžu pořád. Být majitelem vlastního prostoru má i tu výhodu, že vás nikdo nevykope a můžete mít všechny své projekty pod jedním křídlem.

Začal jsem se tak více méně pohlížet po nabídkách různých firem. Prvně jsem oslovil největší české webhostingy a položil jim otázku Jak to mají s aliasy pro subdoménu. Nabízejí tuto službu vůbec? Není to taková samozřejmost, jak jsem původně předpokládal. Nejdříve se ale podívejme, co to ten alias vůbec je.

Alias domény říkáme druhému názvu serveru, který nemá svůj vlastní webový prostor, ale pokud ho někdo hledá na Internetu, tak se automaticky nasměruje na, web ke kterému je tento alias zřízen a nastaven. Doména pro alias musí být také zaregistrována.

Kdo alias k subdoméně nabízí a kdo ne?

Webhosting Alias Podrobnosti

ACTIVE 24

ano

Služba "Automatické vytváření domén III. řádu a směrování do odpovídajícího adresáře" za 50 Kč/měsíc bez DPH.

Hosting Blueboard.cz ano 20 Kč/měsíc
Český hosting ano 200,- Kč jednorázově
CZ-Online ano 400,- Kč / rok
G-Hosting.cz ne alias (tedy doménu II. řádu) považují za další hosting
Gigaserver.cz ano zdarma (ke každé doméně možno nastavit neomezeně aliasů)
Kapusta.cz ne možno se individuálně dohodnout
Klenot.cz ano cena nezjištěna
Neomezený-webhosting.cz ne podpora odpověděla kladně, ale dodnes se ji nepodařilo zprovoznit
ONEbit.cz ano tarif WEB-SHARE 20 Kč/měsíc bez DPH
Savana.cz ano 30Kč/měsíc bez DPH
Station.cz ne alias pouze k hlavní doméně
Stronghost.cz ano zdarma
TOJEONO.CZ ano cena nezjištěna

Většinou se tento problém řeší koupí další domény, jejím nastavením jako aliasu pro hlavní doménu a následné směrování do složek na ftp přes administrativní rozhranní. Ze zákaznické podpory Active 24 jsem dostal tuto odpověď. Samozřejmě alias je možné si vytvořit v DNS záznamech subdomény. Na straně webhostingu je jen potřeba vyřešit směrování subdomén do podadresářů. To lze řešit pomocí skriptu, .htaccess, případně k tomu nabízíme zvlášť službu.

Musím podotknout, že pokud chcete provozovat svůj web na webovém prostoru domény např. mujweb.cz i pod adresou např. vasejmeno.cz, musíme mít řádně zakoupeny obě doménová jména. To je tedy jedna vynaložená částka (doména .CZ cca 300Kč). S dalším finančním obnosem musíte počítat u většiny poskytovatelů hostingu, což není kladná zpráva. Alias k subdoméně asi nepatří mezi základní služby, a tak se za ní musí připlácet.

*Pokud někdo zná řešení (script, .htaccess apod.), jak provozovat alias k subdoméně zdarma bez ohledu na provozovatele. Pište do komentářů. Vyřešíte, tak jeden z mých problémů.*, , , , ,

 1. Martin Světlík 18.2.2009 v 18:19 # Odpovědět

  Z obchodního hlediska je to logické. Dnešní hostingy nabízejí slušnou kapacitu, které využije naplno minimum webů. Pokud se ti na jeden hosting vejde hravě několik projektů na vlastních doménách, obíráš tak poskytovatele o možné zisky z plnohodnotných hostingů, které by sis jinak zřídil. To je logické, ne? I tak jsem rád, že Blueboard spustil tuto službu za symbolických 20 Kč měsíčně. Mám tak na jednom hostingu 4 domény a kapacitu nezaplněnou ani z poloviny. Normálně by hosting vyšel na (95×12)x4 = 4 560 Kč, tímhle způsobem jen 2 100 Kč …

 2. CrazyDog 19.2.2009 v 12:37 # Odpovědět

  [1] Souhlasím, ale mě to zrovna vyšlo blbě. Psal jsem na BlueBoard jestli tuto službu nenabízí. Odpověď byla NE a tak jsem si musel koupit nový hosting a ani ne po měsíci tuto službu zprovoznili :)…

 3. fremy 24.2.2009 v 12:05 # Odpovědět

  [3] máte pravdu, přehlédl jsem cenu v emailu od zákaznické podpory. Děkuji za upozornění a Českému hostingu se tímto omlouvám.

 4. Prochaine 24.2.2009 v 11:57 # Odpovědět

  Český Hosting nabízí neomezené množství aliasů k hostované doméně za cenu 200 Kč za kus jednorázově, nikoliv za 500 Kč na rok – to je cena za doménu navíc (nikoliv za alias) u Virtuálních serverů.

 5. Carl114 28.2.2009 v 10:23 # Odpovědět

  Osobně doporučuji Kapustu 🙂 Jsem u něho už 3 roky a bezva. Jsem moc spokojenej o všem vím a kvalitní zálohy každý den. Podle mně nejlepší a taky nejlevnější hosting. Doporučuji.

  *příspěvek editován – odstraněn odkaz*

 6. ujk 13.10.2009 v 15:39 # Odpovědět

  [5] Těžko u nich Carle114 můžeš být 3 roky, když fungují teprve 2 (v době tvého příspěvku něco přes rok). Když někoho chceš doporučit, tak si to nejdřív ujasni a nepřeháněj…

 7. Carl114 14.10.2009 v 15:22 # Odpovědět

  [6] Oficiálně to běží od roku 2007 a to jsou 3 roky. Navíc jsem u nich byl skoro první – hned jak si Michal koupil server. Tím pádem je to možné. Tak si to ujasni a nepřeháněj (pokud neznáš všechny souvislosti – což zřejmě ne).

Napsat komentář

Connect with Facebook