Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/post-template.php on line 284

Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160

Oscarový příběh ze slumu

Ještě ani nepřišel na plátna kin a už ho zná celý svět. Jakou lepší propagaci si umíte představit? Jamal uspěl na všech frontách, milostný příběh indického páru oslovil miliony lidí.

Mladý indický chlapec ve známé soutěži Chcete být milionářem je jen krůček od pohádkové výhry 20 miliónů rupií. V bombajského slumu se narodil do světa bez budoucnosti, do světa nám nepředstavitelné bídy. Jak se kluk z ulice dokázal dostat tam, kam se nedostali ani hoši z lepších rodin ani učenci s několika tituly v kapse? Odpovědi na tyto otázky bude z Jamala tahat někdo mnohem méně příjemný než televizní moderátor. Má pouze jeden den, aby se připravil na velkou zkoušku nervů. Poslední chvíle mu ztrpčují policejní vyšetřovatelé, jenž se snaží od Jamala získat odpověď na klíčovou otázku: Jakým podvodem se dostal krůček od pohádkového bohatství. Jamal vypráví svůj životní příběh, ze kterého vyšetřující policisté pochopí, proč zná odpovědi na všechny ty záludné soutěžní otázky. A také se dozvědí, že Jamal má i další důvody k účasti ve slavné televizní soutěži než je jen pouhá vidina hromady peněz: například snaha nalézt ztracenou lásku.

Pohádkový příběh se z indického přesměstí dostal až do Los Angeles na vyhlášení Oscarů. Domů si odnesl celkem 8 sošek z deseti nominací. Získal také čtyři Zlaté glóby a 11 nominací na ceny BAFTA. Režisér Danny Boyle původně neměl pochopení pro část filmu se soutěží Chcete být milionářem. Nakonec obrátil a při slavnostním večeru nabízel jen úsměv z radosti. Pro hlavní představitele Dev Patel a Freida Pinto to byla první herecká role. Dev je také známý jako několikanásobný šampion v taekwondu. Oba usměli na jedničku, jejich důvěryhodné podání přesvědčilo nejen mě.

Náklady na výrobu filmu se vyšplhaly na 15 mil. dolarů. Což dnes nepředstavuje ohromnou sumu v této oblasti. Podíval jsem se i na některé zajímavosti.

Při natáčení scény, kdy Jamal skáče do lidských výkalů, byl použit mix burákového másla a čokolády.

Letecké záběry na děti probíhající ulicemi musely být pořízeny z vrtulníku digitálním foťákem, protože štáb nedostal povolení k točení ze vzduchu. To obdržel až dlouho po skončení natáčení.

Automobilka Mercedes-Benz požádala, aby bylo logo z auta jejich výroby při scéně, kdy parkuje v chudinské čtvrti odstraněno, aby nepoškodilo image společnosti.

TIP: Doporučuji i The Making of Slumdog Millionaire.

První klapka byla 5. listopadu 2007 v Bombaji. Film byl natočen podle knihy "Kdo chce být milionářem" od indického velvyslance Vikase Swarupa.

Slumdog Millionaire
Krimi / Drama / Romantický
Velká Británie / USA, 2008, 120 min

IMDB, CSFD, Oficiální web, , ,


  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg_replace() in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/includes/theme-comments.php:63 Stack trace: #0 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/includes/theme-comments.php(19): the_commenter_link() #1 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/class-walker-comment.php(174): custom_comment(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/class-wp-walker.php(145): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/class-walker-comment.php(135): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #4 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/class-wp-walker.php(370): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #5 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/comment-template.php(2097): Walker->paged_walk(Array, '5', 0, 0, Array) #6 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-conte in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/includes/theme-comments.php on line 63