Budu ti vyprávět

Povím vám příběh opravdový… Vše začalo jedním obyčejným nedělním večerem a cestou vlakem na kolej. Zalekl jsem se, když naše obvyklá nejkratší trasa z plzeňského nádraží skýtala nečekané překážky. Ze všeho se nakonec vyklubalo natáčení v průchodu mezi nástupišti. “Nekoukejte nám do kamery, točíme vás!” ozvalo se z ampliónu. Trauma ze šoku překonala zvědavost, o co vlastně šlo. Mým dalším krokem byl samozřejmě tázavý email na České dráhy, zda-li neznají podrobnosti. Dostalo se mi odpovědi:

Vážený pane Vaňku,

na plzeňském hlavním nádraží natáčeli filmaři  scény nového televizního seriálu České televize  s názvem Vyprávěj. Bude to šestadvacetidílný  seriál o životě v 60. letech minulého století a uplynulý víkend vznikaly úvodní scény, kdy se na nádraží setkají dvě hlavní postavy. Plzeňské nádraží se v průběhu natáčení proměnilo na nádraží v roce 1964, a to nádraží Česká Třebová, Pardubice a Praha, přijel osobní vlak, který jezdil právě v době, kdy se příběh odehrává. Atmosféru tehdejší doby doplnil stánek s novinami, kde bylo možné koupit noviny a časopisy vydávané v roce 1964.

To nastartovalo mou žíznivou čáru po informacích o novém projektu České televize. Přečetl jsem mnoho novinových ústřižků na stejné téma, později vznikl i oficiální web k seriálu a k moderní propagaci neunikla ani stránka na facebooku. Přísun aktualit ze zákulisí byl dostačující a já už jen s napětím očekávám televizní premiéru prvního dílu.

O CO VLASTNĚ JDE? Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích.

Titulní píseň Budu ti vyprávět Michala Hrůzy

Ještě než se příběh začne vyprávět, seznámíme se s hlavními postavami. Karel Dvořák (Roman Vojtek) je zásadový muž, který není v jádru ani komunista, ani disident, ale snaží se žít normálním životem a chovat se slušně. Zamiluje se do Evy Martinákové (Andrea Kerestešová), která si splnila svůj životní sen. Ze zapadlé vesnice se dostala do velkoměsta a začala studovat. Později se spolu vzali a klan Dvořáků se rozrostl o další větev. Nad vším bdí Babi Běta (Nina Divíšková) jenž je svědomím rodiny, které vždy odkazuje ke klasickým hodnotám první republiky. Více o postavách v internetovém speciálu.

Ten mimo jiné obsahuje časovou osu od roku 1964 do současnosti, čímž se seriál stává multimediálním a prvním interaktivním pokusem České televize. Předpremiéru si 1. díl Od začátku odbyl již tento týden ve Videopůjčovně ČT, kde také naleznete každou epizodu o něco dříve než bude uvedena na obrazovkách. První minuty si můžeme společně však vychutnat nyní, proto přeji příjemnou podívanou a zkušenějším šťastné chvíle u živých vzpomínek z jejich mládí.

Presskit seriálu | Vyprávěj na Facebooku, , , ,

  1. fremy 31.8.2009 v 21:21 # Odpovědět

    První epizoda Od začátku ke shlédnutí na i-vysílání ČT.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Místo ve vlaku v Praze #rmt - Blábolník Chomutováka - 12.11.2009

    […] (pokračuj) Brzy jsme šli zahnat naše kručící žaludky do nejbližší restauračky – menzy Strahov. Příjemné prostředí, připravené obsloužit stovky lidí během poledne, nezelo prázdnotou ani ve státní svátek. Jediný vroubek na celé kráse byla vysoká cena dotovaného jídla, proti které se už zbrojí. Kuřecí čína s rýží mi zachutnala. Není nad to, když se vydáte po vydatném obědě Kinskou zahradu dolů z kopce do centra. Pěkné prostředí přímo stvořené pro večerní procházky ve dvou. Nyní už mi v hlavě probíhaly myšlenky, co dál. Cestou na metro jsem chtěl ještě zahlédnout filmový štáb, který ráno postával na Rašínově nábřeží. Samozřejmě už tam v tuto hodinu nebyl. Pokud někdo ví, co zde milý páni filmaři natáčeli, komentáře jsou jen vaše. K těmto rádoby známým projektům mám poté větší pouto, dobrým příkladem je aktuální seriál Vyprávěj. […]

Napsat komentář

Connect with Facebook