Studentský film

Studentský film je velká kapitola sama o sobě. Obsahuje neotřelý příběh, vtip a často i důvod k zamyšlení, co některým českým i hollywoodským filmům chybí. Mladí autoři mají více nápadů, jenže se jim nedostává prostředků k realizaci. České filmové školy produkují kvalitní absolventy, což dokazují i mnohá ocenění na filmových festivalech. Dnes jsem se podíval na několik snímků a z nich vybral 3, jenž mě nejvíce zaujaly. Zítra by to mohlo být jinak, proto nechci tvrdit, že jsou nejlepší. Posuďte sami.

Kouzelný most

jan-chramosta-kouzelny-most-2008[1]

Co všechno se může stát v průběhu cesty přes most? Film, který jsem viděl už před pár měsíci a stále mě překvapuje a vyvolává úsměv na tváři. Při představě, že podobných příběh by byl mou skutečností, neuvěřím svým očím. Zde je krásně vidět, že okamžik překvapení vám může změnit celý život. Herecké výkony nejsou nikterak výborné, já tu však vidím mnoho práce a cením dobrý nápad. Námět si mě získal už prvním shlédnutím.

2008 | 12 min | režie: Jan Chramosta | video

Konec dobrodružství

petr-kubik-konec-dobrodruzstvi-2009[1]

Příběh o tom, jak život občas dokáže být krásný až ve chvíli, kdy se ke všemu postavíme nezodpovědně a budoucnost vsadíme na jednu kartu. Na kartu sebe sama. Tak zní popis filmu. Co více psát. Obsazení Martina Pisaříka, mediálně známého herce, do hlavní role vůbec neubírá na autentičnosti vyprávění. Tento moment, kdy se ve studentských snímcích objeví známé tváře bývá častým jevem. Jak se k tomu staví právě oni herci, by jsme se mohli zeptat příště. Zpět k filmu. Nejvíce mě zaujalo zpracování, kdy autor dokázal bravurně využít prolínání snímků. Jednoznačně dobrý snímek.

2009 | 10 min | režie: Petr Kubík | video

Skeletoni

trinity-pictures-skeletoni-2007[1]

Dálnice a spojovací uzly v okolí hlavního města planety Coraab právě zažívají dopravní kolaps. Příběh mimozemských detektivů, kterých od úspěšného dokončení úkolu (převozu nebezpečného vězně) dělí kromě množství aut, také řada nepříjemných překvapení… Snímek se objevil i v Noci filmových nadějí na TV Nova, netuším jak si vedl, ale jistě zaujal nejednoho diváka. Ukazuje, že mladí lidé dokážou dělat velké věci, avšak bez podpory to nejde. Těžká a dlouhá práce však s sebou přinese sladkou odměnu. Nemějte strach pokud se vám film bude zdát nudný, určitě stojí za to jej shlédnout dokonce. Spočtete kolik tváří vám přijde nápadně známých?

2007 | 26 min | režie: Jakub Hussar | video

Za filmy samozřejmě nemohu jmenovat pouze režiséry, proto se omlouvám všem ostatním profesím, jenž se na tvorbě podíleli. Jejich jména naleznete na stránce Film1.cz a pod odkazy video u každého z filmů. Posledním bonusem pro vás je animovaná groteska o žabce a zubní protéze Zuby. Pokud si později vzpomenu na podobnou grotesku se psem a kaňkou, doplním článek další odkaz, případně v komentáři.

Znáte studentský film? Sledujete mladou tvorbu?, , , ,

  1. Ly 26.10.2009 v 02:22 # Odpovědět

    Hmmm… já ti nevím, já nějak nesleduju ani ty hollywoodské filmy, natož studentské… tohle mě nějak nebere :/

Napsat komentář

Connect with Facebook