Jmenuje se Alenka

Alenka v říši divů - AlenkaJedna Alenka z mnoha, jediná na kterou v Podzemní říši (Underworld) čekají. Vyrostla nám od dob, kdy se v Říši divů (Wonderland) objevila poprvé. Opět ji bílý králík nalákal k malým vchodovým dvířkům, přichystal lahvičku, která ji zmenšuje a zákusek, jenž naopak dělá Alenku velkou. Však vy to znáte. Objeví se ve světě plného bláznovství, nesmyslů, barev a dobrých přátel. Trochu vystrašená, nepoznává místa, o kterých se jí odmalička zdá. Přes všechny řeči nikdo nepochybuje, že je ona předurčena zachránit říši. Pohádka začíná.

Opravdu jsem se těšil na Burtonovo nové dobrodružství, přestože knížku jsem nikdy nečetl a na jiné filmové zpracování si nepamatuji. Pohádky mám rád i od Walta Disneye. Abych to nevzal příliš rychle. Po přečtení pár názorů jsem začínal mít strach a raději jsem hledal náhradní program na čtvrteční večer. Nakonec si každý přeci musí udělat obrázek sám a já si chtěl vyčistit hlavu, pobavit se. Začnu tvrzeními, které následně vysvětlím. 3D v běžném kině opravdu NE, alespoň ve spojitostí s hraným filmem následně předělávaným do dalšího rozměru. V Imaxu jsem dodnes nebyl, ale nebojím se tvrdit, že o mnoho lepší to nebude. Chcete-li polechtat svou bránici nevídaným smíchem, přejděte o sál dál nebo zajděte na představení Komici s.r.o. (btw, čekají mne za 14 dní v Plzni, to bude mela). Burtonova Alenka už podle jména není komediální počin, i když úsměv občas vyloudí. Očekávání byla zpočátku veliká ale neurčitá, prostě jsem se těšil na celý koncept. Těšil na neznámo. Už to tak bývá, že vám někdo přeruší nit a vy začnete váhat. Určitě nelituji, že jsem si do kina zašel. Miluju promítání ve velkém sále, je to jedinečný zážitek a z toho nejhoršího filmu odejdu se špetkou spokojenosti. Opravdu! Nebo jsem ještě ten nejhorší snímek neviděl v kině?

Třetí rozměr je bohužel od doby Avataru očekávaný standart a výborná možnost, jak získat ještě více peněz. Předělávat, jak nové, přestože už dotočené, snímky do 3D nebo dokonce znovu promítat klasické filmy v novém kabátě (ano čtete dobře, Toy story 1 a 2 budou před posledním třetím vydáním v kinech předělány do 3D) je naprostý nesmysl. Rozumím filmařům, rozumím novým divákům, nechápu již pokřtěné. Proč jsem šel na tuto verzi já? Asi právě proto, abych mohl toto napsat. Měl jsem možnost vidět animovaný snímek Ice Age 3, Avatar a nyní Alice in Wonderland. Tedy tři druhy práce se třetím rozměrem, alespoň jak to vidím já. Budoucnost mají jen speciální kamery a pořádná řemeslná práce. I animovaná Doba ledová vypadala lépe než vytahaná Alenka. Nebýt počítačových animací, např. kocoura Šklíbla, působí na mě snímek jako vrstvené panorama, v němž je ostrá pouze nejpřednější vrstva nebo ta, na kterou máme zamířit zrak. Umělé 🙁

Alenka v říši divů - kocour Šklíbl

Jelikož jsem ani u Avataru nebyl mezi odpůrci nalajnovaného příběhu, byl jsem smířen s předem jasným koncem. Kdo by ale u pohádky čekal něco jiného, že? Namítnout můžu jen, jako nečtenář knižní předlohy, nepřímé odkazování  na známé skutečnosti. Na mě snímek působí jako druhé pokračování Alenčina snu. Ano, vyrostla a vrací se dokončit úkol, ale neuškodilo by, kdybych měl možnost putovat po nonsensovém světě a objevovat nepoznané, poznávat postavy apod. Přišel jsem si, že nevím, kde to vlastně jsem a nestíhám reagovat na nové situace. Musel jsem to vzdát a bavit se děním na plátně místo přemýšlení, jak to v Podzemní říši chodí. Všechno už tu jednou bylo a přímé srovnání s jinými scénami, např. skolení draka podobně jako v českém Z pekla štěstí, je na místě. Dabovaná verze, která se bohužel bohudík (?) vyskytuje ve většinové zastoupení, působí skvěle kompaktně. Musím smeknout, až na pár perliček, které ovšem velmi pravděpodobně jsou nepřeložitelné. Zdůrazňoval jsem na začátku článku výrazy Underworld a Wonderland schválně. František Fuka mi totiž otevřel oči a připomenul, že jsou si nápadně podobné. Přichází tak v úvahu myšlenka, že Alenka si pouze špatně zapamatovala jméno snového světa a namísto Podzemní říše jej nazývala Říší divů (což už tak podobně nezní, co?). Při druhém promítání v originálním znění si budu dávat větší pozor na další nesrovnalosti, např. mi vrtá hlavou hádanka: proč je havran jako psací stůl? že by nebyl tak čarodějný? Co to? Hledám přímou spojitost s bádáním kloboučníka o slovech na M.

Alenka v říši divů - KloboučníkPsalo se, že více jak na příběh či značku dobré pohádky, film láká na jména Tim Burton a Johny Depp. Již sedmá spolupráce obou hvězd nabízela myšlenku na další kvalitní počin. Řekl bych, že tomu je, avšak s mírným ale. Rozhodně se nejedná o nejlepší film nikoho ze zúčastněných. A já si myslím, že na zelené louce je těžké natočit fenomén. Přesto si herci zaslouží potlesk. Už se těším na další obsazení nováčka Mii Wasikowské. Roztomilé devatenáctileté děvče z Austrálie má před sebou rozmanitou budoucnost. Nesouhlasím s názorem, že by nějaké tváře na plátně bylo pomálu. Vyváženost byla vážena na přesných vahách a uspokojit všechny fanoušky nelze. Tak jako několik dní předem i během celého psaní recenze si pouštím soundtrack Almost Alice. Vy máte možnost slyšet mou nejoblíbenější píseň Her name is Alice (po kliknutí na přehrávač výše). Zbývá mi už jen sehnat velký plakát zelenookého kloboučníka nebo blankytně modře zahalené Alenky pro kompletní wonderlandovou náladu. Poučení na závěr? Zajděte do nejbližšího kina bez 3D projekce klidně i s dabingem s partou dobrých přátel nebo přítelkyní a s otevřeným srdcem. Odměnou vám bude více než večerní zábava s Johny Deppem. Někteří si budou o filmu povídat ještě dlouho poté. Třeba i já, viz. poslední slova článku (níže).

Cinema City Plzeň | 4.3.2010 v 17:30 | sál 7 řada 3 sedadlo 11

**Hodnocení: 75%** CSFD (můj účet), IMDB

Na závěr vtípek, který oběhl twitter a mě se velice líbil. (pochopí pouze poučení). Aneb Alenka v říši divů.

Alenka

Alenka v říši divů 1. Ivy 6.3.2010 v 11:10 # Odpovědět

  Cha, zrada, plánuju jít na Alenku ve 3D! A prostě ne, to mi nevymluvíš… a nebo? Díky moc za článek, po přečtení pár recenzí mě Alenka přestala lákat a teď se zase těším;-) i když nevím, jestli tě s tím 2D opravdu poslechnu, přesto ti tvé důvody věřím, už u Avatara mi vadilo to zaostřování, a to byla jaká produkce… Každopádně, výborná písnička od Shinedown, jak říkáš, the best!

 2. fremy 6.3.2010 v 11:15 # Odpovědět

  [1] každý si to musí zažít sám. Asi nebudeš mít jiný názor, ale poučení pro příště. 3D už mě nebaví a dlouho žádné nechci vidět, taky není na co se těšit (série Toy Story, Shrek a na hraný si nevzpomínám). Ale do soundtracku Alenky jsem se zbláznil, nyní už roztáčím druhou placku.

 3. Ivy 6.3.2010 v 11:21 # Odpovědět

  já viděla ve 3D právě jen Avatara (a to jak v Palace Cinemas, tak v IMAXu), takže to, že mám čekat zklamání, je mi bohužel jasné… neviděl jsi nějaký horor ve 3D? to mě třeba ještě láká:-)) A dobrá tedy, seženu si celý soundtrack:-)

 4. fremy 6.3.2010 v 11:31 # Odpovědět

  [3] A jaký názor máš na 3D v Imaxu? Může to nejen Alence, ale všem filmům následně montované do třetího rozměru, pomoci? Hororový mě napadá jen Krvavý Valentýn (viděli přátelé, ale nepamatuju se už, co říkali). S tím soundtrackem jsem to popletl já, resp. doteď jsem poslouchal Almost Alice – 16 songů od kapel a nyní jsem si sehnal opravdovou filmovou muziku. Názor? Nechte mě to doposlechnout 😀

 5. Ivy 6.3.2010 v 11:40 # Odpovědět

  Tak to jsem si asi taky stáhla špatnou verzi – právě poslouchám „Almost Alice“ :-DD A teď asi budu znít jako naprostý filmový ignorant, ale zas takový rozdíl mezi IMAXem a tím šuntovým systém, co mají v Palace Cinemas, jsem neviděla… pořád mi tam chybělo to doostřování a nejlíp vypadaly scény s živými herci, takže celé dění v lesích Pandory se šmoulami mi tak trochu připomínalo barevné leporelo. Myslím, že 3D může filmům pomoct… tak za pár let, teď jen pomáhá vytřískat z diváků co nejvíc peněz. Ale co já můžu vědět, vždyť jsem viděla jen jeden 3D film;-)

 6. Baunka 6.3.2010 v 11:45 # Odpovědět

  Kubíku, na Avatarovi jsem byla na 3D v běžném kině a později i v IMAXu a musím říct, že rozdíl je opravdu velikej. IMAX ke prostě přizpůsobenej na 3D představení, je mnohem kvalitnější a ostřejší, narozdíl od digitálního 3D, které nabízejí běžná kina.. Takže souhlasím s tebou, že do normoš kina na 3D už ne, ale do IMAXu určitě!

 7. fremy 6.3.2010 v 11:50 # Odpovědět

  Holky, názory se liší člověk od člověka, ale asi „IMAX forever“ převládá. Asi mi to bude muset někdo vysvětlit po technický stránce.

 8. Laco 14.3.2010 v 22:59 # Odpovědět

  Fremy, nemám problém se sledováním filmů ve 3D. Jedinou nevýhodou proti 2D verzi je snad jen menší sytost barev, což je zrovna u Alenky škoda. Pochopitelně 3D verze nejlépe vynikne u animovaných filmů, což potvrzují 3D trailery na Příběh hraček 3 nebo čtvrtý díl Shreka.

  Co se týče rozdílu mezi „obyčejnými“ 3D kiny a IMAXem, rozdíl bych viděl zcela jistě v tom, že IMAX má největší plátno ze všech kin (dá se eliminovat tak, že si v „obyčejném“ kině koupíte lístek do prostřední řady). Rozdíly v technice promítání bych si již tak moc jistý nebyl.

 9. Hnědooká 16.3.2010 v 07:13 # Odpovědět

  No když jsme s přítelem odcházeli z Avataru, tak říkal, že to na to musíme jít. Pro mě je to teda ale spíš film, který si pustím v teple domova, pěkně v leže a v objetí mé druhé, drahé polovičky. 🙂 Ale určitě se na Alenku těším.

 10. joe 18.3.2010 v 08:33 # Odpovědět

  každopádně doporučuji přečíst knihu 🙂

 11. Michell 11.4.2010 v 22:24 # Odpovědět

  Alenka v IMAXu byla skvělá. Oproti Avatarovi měla mnohem lepší efekty, které „vtáhly“ do děje. Jinak zpracování příběhu, herci i animace neměly chybu. Dokonce i závěrečné titulky byly moc hezky udělaný. Jojo Burton je Burton…jinak na knížku se taky chystáme 🙂

Napsat komentář

Connect with Facebook