Facebook, veřejná vizitka

Nemá cenu řešit, zda je Facebook zlý nebo hodný přítel. Jeho otevřenost závisí na uživateli a to i když se automatické nastavení změní pro naší bezpečnost. Dneska bych chtěl poukázat na běžnou praktiku, výhodnou a zarážející zároveň. Stalking nebo jen lehké očumování je vrozený mužský smysl. Pokud se přelije ze sklenky přiměřené míry, nastává okamžik jednat. Komu by bylo příjemné neustálé obtěžování? Kladné body veřejné profily a naše činnost na internetu sbírají v okamžiku, kdy chceme nabídnout ukázku toho, co nás zajímá. Nakousnout pár témat, o kterých se rádi bavíme a přidat k nahlédnutí pár svých prací, osobních fotek či žebříčků hudby apod. Všechno s mírou a pod naším dozorem.

girl-at-bar

Vezmu to z druhého pohledu a na jasném příkladě. Uvidím-li pohlednou slečnu na ulici nebo v klubu, v dnešní době s minimem odvahy na oslovení, raději pomyslím na okouknutí jejího facebooku, fotoalb nebo jiné síťové stopy. Každý nějakou máme. Proč bychom běžně mazali svou minulost? Nebývá to vždy lehké ulovit informace jen z pohledu na ulici, avšak trochu zdatný člověk s více indiciemi si poradí. Zrovna jsem natrefil na případ dívky, která o sobě neřekne všechno na první dobrou. Je možné využít pomoci přátel, dát tomu čas. Říkáte si, že je tohle nemoc. Slídit a nic z toho nemít? Kdepak, rozhodně je nutno dobře nabytých informací využít. Znáte to, jak je těžké oslovit holku, když o ní nic nevíte. Tady máte možnost poznat osobu dříve než se potkáte a jít na jistotu. Se smartphonem a internetem v mobilu lze využít tuto cestu i v baru. Áá, tak ten blázen zapadlý v koutě s mobilem nebyl zaprděnec. Chtěl zapůsobit na Terezku u vedlejšího stolu.

4/5 z hlasujících ve svém životě slídili na cizích profilech. Anketa proběhla na twitteru @fremycz na konci května 2010.

Všechno, co naše profily nabízejí se dá zneužít i využít. Personální agentury využívají sociálních sítí v maximální míře, zde je to podobné. Je jen na nás, jak se možnosti zhostíme. Když mi nedávno kamarád poslal fotografii slečny, se kterou chodí můj bývalý spolužák, nenapadlo mě nic jiného než projet si jeho zeď a zjistit o ní více. Příběh pokračoval dále tak, že nabité údaje jsem si ověřoval a rozšiřoval přímo u zdroje. To je ukázka toho, jak se běžně chovám a možná pro někoho nepochopitelně využívám internetu. Pro mě to znamená, že líbivý objekt z dlouhé cesty vlakem (ano neoslovil jsem jí, protože jsem srab) není navždy ztracen. Nepopírám, že přímá cesta a klasické balící techniky stále fungují. Neověřeno, ale snažím se. Rozhodně vám nebudou ostatní říkat, že jen šmírujete, nazýváte své objekty jmény a přitom se dosud neznáte. Někomu to možná něco připomíná. Příčí se mi komunikovat na Fb chatu přes zeď pokoje na koleji, jak se tomu v mém okolí děje, přitom jsem donucen činit to také. Stejně tak neříkám, že budu kontrolovat seznam oblíbených filmů přímo před jejím nosem. Komunikovat a vyptávat se musí člověk osobně. Nesnažil jsem se nabádat k hackování profilů, ani stalkingu kamarádek. Nevěřili byste, kolik toho o sobě prozradí veřejně ten pohledný chlápek z protějšího stolu.

Jak přístupné jsou vaše informace a už jste někdy projížděli profily cizích lidí?, , , ,

 1. Patrik Vogl 10.11.2010 v 18:15 # Odpovědět

  Já bych doporučil Facebook využít k prvotní komunikaci, je to skvělé. Obecně je dobré se s někým seznámit na internetu a pak si dát schůzku, poznal jsem takhle vlastně dvě mé poslední ex-přítelkyně.

  Člověk se otuží, zjistí více a ví, co si může dovolit 🙂

 2. Petr Miko 10.11.2010 v 20:16 # Odpovědět

  (Takřka) každý se v dnešní době podívá, jestli má jedinec, který je zaujal, Facebook, popř. jiný veřejný profil s informacemi. Tohle bych ještě za stalking neoznačil, spíš přirozená zvědavost. Troufnu si říct, že každý kluk se pokusí si zjistit o slečně nějakou informaci dopředu, ještě než s ní vyrazí na rande. Proč? Protože může – a na formě už nezáleží, jestli jde o Facebook, nebo o kamaráda, který bydlí o panelák vedle ní.

  Zajímavý článek 😉

 3. Matěj Kubička 10.11.2010 v 19:43 # Odpovědět

  Proč se snažit udělat dojem na slečnu co vedle mě sedí na zastávce? – Na to jsou přece jiná místa (Tím nemyslím Fb :-D).

 4. Matěj Kubička 10.11.2010 v 21:09 # Odpovědět

  @Petr Miko: No to nevím heleď, možná můj druh vymírá, ale prakticky nikdy jsem nic z toho co popisuješ neudělal 🙂 .. A to mě jako malého k počítači přilepili a dodnes mě z něj nikdo nesundal.
  Vztahy jsou jedna věc, technika druhá, ne nutně korelovaná.

 5. fremy 10.11.2010 v 21:52 # Odpovědět

  @Patrik Vogl: i tak se to dá provést. Dnešní doba se k tomu přímo vybízí, ale z vlastní bojovnosti zkouším klasické metody. Občas doplňované výše popsaným.

  @Matěj Kubička: protože už jinde slečnu ze zastávky potkat nemusím 🙁

 6. Matěj Kubička 13.11.2010 v 13:49 # Odpovědět

  @fremy: Vždyť je jich všude spousta 😉 ( …promluvil pravý cynik)

 7. Jan 13.12.2010 v 16:42 # Odpovědět

  Co znamena „slidit“ ?? kazdy rozumny clovek proste na Fejse alebo nieviem kde inde dava o sebe tolko informacii kolko chce. A treba pocitat ze sa k nim moze dostat kto len chce – ochrana profilu vo FN je relativna, pretoze staci aby volovinu urobil clovek z friendlistu a voila vas profil je obnazeny 🙂 Zistovat si informacie na internete je v podstate ako opytat sa osoby ktora danu slecnu / borca pozna. Stalking je uplne nieco ineho, aspon v mojom slovniku

 8. parohac4 6.1.2012 v 12:51 # Odpovědět

  Přiznám se, že občas projíždím některé profily díky scriptkiddies ;-). Ale vážně, někdy využiji možnost a podívám se na člověka, se kterým mám např. pracovat. Někdy člověk ze soc. sítí získá velice zajímavé informace.

Napsat komentář

Connect with Facebook