Odpoj se od sítě

Nenávidět mě budou možná operátoři, zanadávat si přiběhnou internetové oběti lapené do sítě, avšak já začnu tím, pro koho je tento článek určen. Zamysli se nad tím, jak a kde nejčastěji používáš internet? Obyčejný český student (jako já) na síti vyhledává informace pro své studium, rozšiřuje si znalosti o svých koníčcích a zájmech, komunikuje s přáteli skrz IM (Jak skončit s ICQ? – Tomáš Mikula) a občas hraje online hry nebo poslouchá streamovanou hudbu či rádio. To vše z pohodlí domova, na destkopu, případně u PC ve škole. Online bychom rádi byli neustále. Ale není to potřeba. Před koupí smartphone jsem si stál za názorem, že bez mobilního internetu jej nebudu moci používat na plno. Omyl.

opera-mini-androidNakopnut svým otcem, jsem si i tak uvědomil, že jsem pořád v dostupnosti wifi. Doma, ve škole, free wifi v barech a restauracích. Není potřeba být vždy online. Mohu si odpočinout a na malém displeji nedělám stejnou práci jako na notebooku. Bohatě mi vystačí synchronizace nepřečtených článků, nových tweetů a mít po ruce pár posledních emailů. Nejsem podnikatel, abych musel okamžitě odpovídat na každou zprávu. Patrick Zandl si uvědomil před časem to samé. Můžeš oponovat, že nabídka připojení je v dnes na takové úrovni, aby jí bylo slušně využito. Já se načapu s myšlenkou na 3G jen při checkinech na nedostupných místech. Ano, je to donucení ze strany zakladatelů geolokačních her, avšak za prvních pár týdnů se smartphonem jsem neměl potřebu mít aktuální zeď na Facebooku. Přestože při každé volné chvíli a na vhodném místě ihned vyhledávám dostupnou wifi. Opět zejména kvůli Gowalle a Fourquare. A víte, jak to zdržuje? Není lepší změnit si vlastní pravidla a checkovat se pouze tam, kde je na to čas? Nebo tvrdě přestat hrát?

Jednoduše, pro běžného člověka mobilní internet není nutností. Stejně jako jsem končil článek o koupi Samsungu Galaxy 3. Já ho jen chtěl, nepotřeboval. Zvolil jsem si priority. Pokud přesto máte potřebu být stále online, obhlédněte nabídky našich operátorů, podmínky se zlepšily. Zatímco O2 má největší pokrytí, Vodafone se dravě žene dopředu. Aby T-Mobile nezůstal pozadu, po letech zvětšil FUP a upravil své nesmyslné tarify. Každý si vybere, jen je nutné mít na paměti své požadavky. Ceny jsou ucházející, ale není na škodu se pozeptat v rodinném kruhu, jestli nejste krok od firemní nabídky a možnosti využít různých slev. By jste ani nevěřili, kolik lidí u nás využívá běžným smrtelníkům nedostupných tarifů. A ten zbytek obyvatelstva asi doplácí vysoký zisk společnostem. Vřele vítám upgrade dostupnosti mobilního internetu a zvyšování ryclosti. Časem se dočkáme i LTE. A přestože jej asi nějakou dobu ještě nebudu potřebovat, poté vlétnu mezi vás do evropsky silné infrastruktury. A nebo si příští týden uvědomím, že melu jen pod vlivem chlácholících řečí.

Také si přečti

Jsme uvězněni mobilním internetem anebo si libujeme v pohodlnosti? – pvogl.cz, , , , , , ,

 1. Tomáš Mikula 20.11.2010 v 17:16 # Odpovědět

  Ano, přesně to samé jsem si říkal já, když jsem si kupoval smartphone, že to bez internetu nebude ono. A pravdou je, že cena mobilního internetu vás hodně rychle odradí od jakéhokoli plánování ho aktivovat. Já student (16let) prostě nemám peníze na to abych si platil mobilní internet. Pokud je to potřeba vytáhnu netbook a připojím se na veřejnou wifi síť. Souhlas ve všech ohledech.

 2. Michal Škoula 20.11.2010 v 18:16 # Odpovědět

  Vodafone ti dá internet do mobilu za 80 Kč, když jsi student. EDGE chytneš všude, dá se přes něj dívat i na YouTube. Ve větších městech 3G. Automatika. Pořád někde hledat wifi a zjišťovat hesla je opravdu nepohodlné.

 3. Farokh 20.11.2010 v 18:07 # Odpovědět

  Také jsem kdysi používal smartphone bez internetu, rozhodujícím okamžikem byl dárek půlročního internetu zdarma od Vodafone, po půl roce už nešlo odolat a internet v mobilu jsem si zaplatil a do dneška toho nelituji. Asi nejvíc jsem byl za něj vděčný když jsem se na poslední chvíli přihlásil na předtermín zkoušky a pak když jsem měl doma týdenní výpadek internetu.
  Dnes už na internet ve smartphone spoléhám na každém kroku. Především na google a emaily. Když jsem ve městě a potřebuji si rychle zjistit například číslo na studijní oddělení, tak si ho najdu na internetu a jedním kliknutím mohu volat. Mezi další věci, které už jsou mírně nadstandartní patří synchronizace kalendáře a kontaktů s Google účtem, RSS čtečka, sociální sítě, GeoCaching, 4square, online radio atd. Momentálně platím měsíčně 299,- za BlackBerry Internet Service bez FUP a jiných omezení. Dříve jsem měl za 89,- Kč Vodafone Internet v mobilu se studentskou slevou a FUP 100 MB/m.

 4. Eldron 20.11.2010 v 18:14 # Odpovědět

  Já si svůj telefon bez mobilního internetu již neumím představit. Tenhle komentář například píšu v tramvaji. Právě při přesunech po městě si často krátím čas na internetu. A taky Foursquare a Gowalla jsou pro mě hodně důležité. 40,- týdně se mi nezdá moc, vždyť to je jen půl hodina práce!

 5. fremy 20.11.2010 v 18:24 # Odpovědět

  Souhlasím s nepohodlností. V článku píšu, že mě nebaví se připojovat jenom kvůli checkinu. A o cenu internetu tu vůbec nejde, ta je opravdu přijatelná. A přímo já bych měl přístup k výhodné nabídce bez FUP, no neber to. Ale sám jsem si vyzkoušel, že to není potřeba. Stačí synchronizace. Možnost vyhledávání na mapách, MHD řád je stále nadstandard. I když Vodafone svou vánoční akcí se snažil pohled lidí na mobilní internet změnit. Přijde doma, kdy změním názor a budu jej potřebovat při putování městem. Dnes tomu tak není. Ale nelze téma paušalizovat na každého. Když jednou čichneš k vanilce, těžko se zvládá dobré chuti.

 6. Matěj Kubička 20.11.2010 v 19:00 # Odpovědět

  Přídám osobní zkušenost: jsem od letošního ledna majitelem *HTC HD2*. V době kdy jsem ho kupoval to bylo dělo, monstrozita … Velký displej, 1Ghz processor, vybavený úplně vším na co pomyslet.

  Wifi i 3G/E/G není vyjímkou, nicméně Wi-Fi jsem zatím snad ani jednou nepoužil … To je totiž čirá lenost, všude mám internet – v MHD poslouchám Youtube, neustále je puštěné ICQ, email, twitter…

  Pokud bych měl zhodnotit mobilní internet a zda se mi vyplatilo kupovat takový mobil, musím říci že jednoznačně ano – on to není jen mobil, spíš počítač do kapsy. Každý den šetřím čas díky osobnímu rádci (internet), kalendáři, telefonu, ICQ, emailu, twitteru, mp3ce a tak dále.

 7. Patrik Vogl 20.11.2010 v 22:07 # Odpovědět

  Je to o preferencích, ale přidám se – bez internetu bych mobil nevyužíval, protože mezi SMS a Emailem nevidím rozdíl, s rodinou či přítelkyní komunikuji hodně přes zmíněný email.

  Nejlepší je, že chci něco vysvětlit přítelkyni, ukázat nějakou osobu, tak prostě vezmu telefon. Chci se podívat na jízdní řády? novinky? internet.

  Ono si to uvědomíš, když ti někdo má potřebu posílat data, tedy obrázky. Táta je někde ve městě, vidí hezkou věc a nedokáže ji přes telefon vysvětlit a popsat, tak jí vyfotí, v iPhone pošle a za pár minut mu mohu „zdarma“ odpovědět, že má danou věc koupit.

  Internet mě stojí momentálně velké prd a když přepočtu, kolik bych musel poslat SMS a MMS, rozmyslím si to. Hlavně bych se omezoval, zatímco s internetem se omezovat nemusím. Hledat Wifi a být na ně fixován je tragédie, jak jsem poznal s iPadem – multimediální zařízení vybízí k internetu, kdykoli najdeš informace, sdílíš a přijímáš data, komunikuješ. Vše za 80 – 120 korun měsíčně, což se vyplatí.

 8. Mudr 8.3.2011 v 22:03 # Odpovědět

  koukám ,že je to tu sešlost závisláků na internetu v mobilu. Myšleno samozřejmě v dobrém. Jsem na tom úplně stejně. Mobil bez internetu si už nedovedu představit a navíc cena měsíčního připojení je dost nízká.

 9. Jan 10.3.2011 v 10:22 # Odpovědět

  Smartphone pouzivam uz asi 6 rokov (priblizne). ako pracovny nastroj, internet a pausal je plateny zamestnavatelom. Jedine na co pouzivam 3G internet v telefone je aktualizacia pocasia a prilezitostne Google maps (ked niekam idem a neviem na poslednu chvilu ako sa tam dostanem. Z pracovneho pola je tam pochopitelne obbrovsky blok tzv groupware (Lotus Notes Mobile) ktory spravuje postu + kalendar. V pripade nutnost tiez pristup do par pracovnych nastrojov cez VPN. To je prakticky vsetko co sa tyka dat z internetu 🙂 A na sukromnom telefone internet nemam, nevedel by som na to najst vyuzitie. IM na telefone je hlupost, ked tam radsej zavolam (SMS je vec skor neskorych nocnych hodin). Emaily pisem zo svojej televizie (heheh) a inak som vzhladom k praci rad ze vecer nevidim internet, pocitac a podobne veci

Napsat komentář

Connect with Facebook