Status Online (celý film uvnitř)

Mám rád studentské filmy a krátkometrážní snímky obecně. Vždycky se na ně najde čas a naservírují nám jednu myšlenku s takovým nasazením, které leckdy chybí velkým bratrům. Proto mi samozřejmě neunikl projekt Status Online studentů chomutovského gymnázia Jakuba Hrabáka a Karla Rypla. Oba se zajímají o film, Jakub už režíroval krátký dokument Autism, a společně vytvořili poselství závislákům na internetu. Trailer ke snímku nabudil mé představy a potěšil místními lokacemi. Natáčení probíhalo ve třech srpnových dnech v Chomutově. Raději se zatím podívejte na výsledný film (9 minut), potom budeme pokračovat.

Status Online vypovídá příběh mladého páru Andrewa a Jessicy. Oba jsou také omámeni digitálním světem, ale souhra náhod zapříčiní, že si Jessica vzpomene na své dětství, procitne a zatouží navštívit své oblíbené místo, knihovnu. Neváhá, a přivede Andrewa na toto tajemné místo plné starodávných knih. Když však vstoupí netuší, že i zde může číhat nebezpečí jménem on-line.

Možná si nyní připadáte rozpačití jako já po premiéře filmu. Nakonec jsem uznal, že bylo vhodné mi dopředu sdělit děj a nechat se poté jen unášet scénáristickou myšlenkou. Dodávám svůj názor. Počin Jakuba Hrabáka vypovídá jedno sdělení ovšem bez zjevné pointy. Scéna je ukousnuta zrovna v okamžiku, kdy by měl divák začít přemýšlet sám nad sebou. Producent Karel Rypl sám řekl: „Doufám, že film pomůže, aby lidi přestaly být závislý na internetu a Facebooku.“ Podobných kroků tu již bylo několik stovek a další budou přibývat. S moderními sociálními sítěmi přicházejí i moralisté. Přesto vizuální stránka je profesionální a vyzdvihuje celkové hodnocení. Petr Zachariáš stál za kamerou RED One 4K. Technologie, která pomohla filmům jako je Oko dravce, Alenka v říši divů a českého Ať, žijí rytíři.(Foto: Milan Liška milanfox.cz)

Zatímco dnes si již Status Online můžete pustit svobodně z domova na internetu, já si zašel na premiéru do chomutovského kina Oka. Konala se v pátek 4. února 2011 a dorazil jsem na ní přímou cestou z vlakového nádraží při návratu z Plzně. A dobře jsem udělal, protože z části zaplněný sál zejména mladých studentů se dozvěděl zajímavosti z přípravy filmu. Přestože nakonec výsledná práce doznala dosti změn, připravený storyboard nebyl použit, přemýšlet o námětu se začalo už 2 měsíce předem. Inspiraci nabídlo okolí tvůrců a námět je blízký jistě nejen herci Danielu Pánkovi. Ten prohlásil: „Největším odvazem bylo nastříkávání bílé barvy na obličej.“ Díky této zkušenosti a přátelství s Jakubem Harákem, dnes sám režíruje.

Do role Jessicy obsadili známou tvář z Ordinace v růžové zahradě Annu Stropnickou. Bohužel se na premiéru nedostavila, ovšem režisér na dotaz o obsazení odpověděl, že Aničku přivedly konexe s kameramanem Petrem Zachariášem. Její dětství ztvárňuje sedmiletá Terezka. Která svou bezprostředností působila na premiéře velmi příjemně. Přiznala, že chce dále hrát a zná Facebook. Věřím, že o dvou mladých studentech ještě uslyšíme. Nemají ambice točit nového Avatara, ale do další práce půjdou na 100%. Stejně jako tomu bylo na Statusu Online.

Závěrem? Otázka na nejhorší chvíle při natáčení. „Déšť. Propršel nám celý víkend a zapříčinil mnoho problémů. Světla a déšť nejdou k sobě,“ řekl Jakub. Poděkoval celému tvůrčímu týmu za výbornou a těžkou práci. Pracovalo se prý dlouho do noci a v neuvěřitelném tempu. I když dílo není nijak unikátní, může být slibným začátkem.

Přečtěte si také: Status Online – víkendové natáčení, , , ,

 1. Zetko 12.2.2011 v 23:03 # Odpovědět

  Díky tomu, že jsem byl při natáčení, tak můžu potvrdit, že natáčení bylo vskutku krušné už jen kvůli počasí a časovému presu (i když se jeden záběr točil třeba 5 hodin), ale výsledek stojí za to. Jsem rád, že to kluci dotáhli do konce i přes veškerá úskalí. Tento film měl mít původně jiný konec, který se bohužel už nepovedl kvůli soumraku a tak končí trochu předčasně. Divím se akorát tomu, že tam autoři nedali záběr s tou holčičkou jak si listuje v té knize, která má následně Dana vrátit do reality, když si má uvědomit, že ztrácí to na čem mu ve skutečenosti záleží a má jít za Annou.
  Pak bych taky chtěl opravit autora článku, že Dan už režíruje filmy svojí tvorby zhruba tak 8 let a za tu dobu vznikla pestrá škála snímků. Status online pouze nakopnul profesionalizaci tvorby celé skupiny kolem Dana a přinesl tak nové příležitosti pro naší vlastní tvorbu.

 2. MrEldron 16.2.2011 v 01:45 # Odpovědět

  Vizuálně je to úžasné (i když je tam pár slabších míst)! Moc se mi líbí ten inteligentní dům na začátku. Hudba je podle mě na celém filmu asi nejlepší. Ale námět je samozřejmě naprosto nesmyslný, statistiky na konci nevnímám jako alarmující, ale naopak jako velký úspěch jednoho původně zcela obyčejného startupu. Ale humanitně a umělecky orientovaní lidé za tím většinou nevidí tu technologii:-)

 3. Hoito 18.2.2011 v 22:25 # Odpovědět

  Příště si zkus třeba ověřit informace, kdo je scénárista a kdo producent ,-)

  • Jakub Vaněk 19.2.2011 v 10:17 # Odpovědět

   Tak to se veřejně omlouvám a chybu napravuji. Takový fail jsem nemohl dopustit.

Napsat komentář

Connect with Facebook