Věděli jste: česká vlajka

Možná tak jako já jste netušili mnohá tajemství české vlajky. Dnes na den 90. výročí založení Československé republiky se to významě hodí. Za tu necelou stovku dobrých i zlých let jsme vystřídali 3 vlajky.

Citováno z české wikipedie:

Po vyhlášení nezávislé a unitární Československé republiky roku 1918 vyvstal problém mít jako nezávislý stát vlajku, která by mohla stát reprezentovat ve světě. Zpočátku se používala dvojbarevná bíločervená vlajka. Speciálně určená komise dostala na popud univerzitního profesora G. Friedricha roku 1919 úkol vytvořit návrh vlajky. Bylo vytvořeno několik návrhů, ze kterých nejvíce kladných ohlasů sklidil návrh na horizontální bikolóru, která byla doplněna modrým klínem, který sahal do 1/3 vlajky. Po úpravách byl klín prodloužen a sahá do 1/2 vlajky. Podoba vlajky byla následně poslanci dne 30. března 1920 v 18:45 vyhlášena a uznána a stala se oficiální vlajkou Československa na celou dobu jeho trvání, až do roku 1992.

Za německé okupace Českých zemí v dobách Protektorátu Čechy a Morava mezi lety 1939–1945 platila vlajka se třemi horizontálními pruhy. Tato vlajka vycházela z barev ústavy z roku 1920. Česká socialistická republika, vzniklá od 1. ledna 1969 v rámci federalizace Československa, nikdy neměla vlastní ústavu, znak ani vlajku – pouze k ní mohla být přiřazována první část dvojdílné federální hymny a jednotlivé prvky z dalších federálních státních symbolů.

V roce 1968 byla ustanovena komise expertů v čele s J. Šebánkem, která měla stanovit znak a vlajku České socialistické republiky. Komise navrhla zavést bíločervenou bikolóru a vrátit se k původnímu znaku českého státu. Návrhy byly připraveny až v červenci 1969. Stranické i státní orgány tehdy návrhy odložily, takže Česká socialistická republika nikdy vlastní znak a vlajku neměla. Při volbách v roce 1990 sice měla být u všech volebních místností vyvěšena jak československá, tak česká vlajka, ale česká dvojbarevná vlajka s červeným a bílým pruhem, značně podobná polské, se za dobu své platnosti příliš nevžila a mnohde nebyla používána ani v povinných případech.

Česká vlajka (2 pruhy - červený a bílý

Česká vlajka (2 pruhy - červený a bílý)


Česká vlajka (2 pruhy - červený, bílý a modrý

Česká vlajka (3 pruhy - červený, bílý a modrý)


Česká vlajka (2 pruhy s modrým klínem)

Česká vlajka (2 pruhy s modrým klínem)

  **(1)** Vlajka Československa (1918-1920) a vlajka České republiky (1990–1992)
**(2)** Vlajka Protektorátu Čechy a Morava (1939-45)
**(3)** Vlajka České republiky od roku 1993 (a Československa v letech 1920–1992) Poměr stran: 2:3, , , ,

Není tu žádná odpověď. Buď první!

Napsat komentář

Connect with Facebook