Prezentace Nokia Lumia 800 s WP7: První dojmy

První moment s novými mobilními telefony mám většinou spojený s nablýskanými reklamami. Vše uhlazené, na pohled pěkné a funkční. Z tohoto si nikdo nemůže udělat obrázek o produktu, proto je dobré vyzkoušet si smartphone vlastními prsty. Když se naskytla tato příležitost na prezentaci firmy Nokia díky operátorovi O2, neváhal jsem. Popadl vystavený kus v černé barvě do ruky a už se utvářela reálná představa. Jednolitá konstrukce z dobrého plastu je skvělá na omak. Displej v jedné linii s okolním krytem a senzorická tlačítka působí elegantně. Opravdu příjemný zevnějšek. Ona Nokia Lumia 800 už na obrázcích vypadá úžasně.

Nokia Lumia 800

Náhle jsem zavadil o tlačítko na boku přístroje, které, jak hosteska podotkla, slouží k uzamčení obrazovky. Právě ona ztmavla a nereagovala na žádné podněty. Nejistota mě rychle přešla po vysvětlení, že v kapse je toto dobrý pomocník proti nechtěnému volání apod. Ale vžijte se do mé situace, kdy stojím u propůjčeného telefonu, který náhle značí smrt. Vedle nedbale zmáčknutého tlačítka se nachází i spoušť fotoaparátu. Další mechanické plus, jenž dobře poslouží při blesknutí momentky na ulicích. Ovšem i tento nezvyk se ukázal vzápětí jako past. Kdo nezná, zprvu těžko hledá. Displej prostě několik málo funkcí neovládá. Budete se říkat, že jsem nemehlo, já pouze zmiňuji chyby, kterých jsem se při zběžném testování dopustil. Abych zapomněl na těžkou váhu přístroje (142g je znát při prvním omaku), zamířil jsem do útrob svěžího systému Windows Phone. Nokia Lumia 800 a kolegyně 710 jsou první modely s tímto systémem. Po roce oznámení spolupráce s Microsoftem na český trh přichází znovu konkurenčně schopné smartphony z Finska. A to myslím vážně. Stejně jako u všech začátečnických pokusů se nacházejí i zde některé nedostatky. Spíše bych hovořil o zavádění na trh a softwarovém světě. Což ale s Nokií nemá příliš společného. Windows Phone se časem uzdraví. Nevýhodami může pro někoho znamenat

 • nemožnost rozšíření kapacity paměťovými kartami (vnitřních 16GB)
 • snaha využít microSIM podobně jako u iPhonů
 • dotyková senzorická tlačítka zejména vyhledávání (vpravo dole)

Musíte si sami zvyknout na držení telefonu, i když mě samotnému se během té krátké chvíle nepodařilo kliknout omylem. Zatímco donutit je v daný moment reagovat byl taky problém. Mám raději mechanická tlačítka, jenž se dají poslepu najít. Hlavním bodem startu na český trh je lokalizace aplikací. Schopných vývojářů máme dostatek a tak se na prezentaci Nokia pochlubila některými příklady. Ovšem výčet brzy začal nudit a žádná ze zmiňovaných nebyla nakonec na ukázkovém modelu nainstalována. Tady zabodovala slečna hosteska, která mi ochotně chtěla ukázat kteroukoli aplikaci z marketplace ve své růžové Lumii. Když jsme mluvili o vyhledávání, pod položkou lupy se po aktualizaci software objeví český Seznam. Příjemná spolupráce pro pohodlnější hledání. Mobilní verze vyhledávače namísto světového Bingu v nemobilní nepoužitelnosti.

Nokia Lumia 800V horších světelných podmínkách jsem nevyzkoušel fotoaparát, kterým se Nokie pyšní. Osmipegamixel nic neřekne o kvalitě ústrojí, nýbrž dvoudiodový blesk a autofocus může jistou záruku prokázat. A zvláště pak natáčení videa v 720p. Dvě funkce, které bych měl vždy rád po ruce. Jenže díky slabé baterce se někdy odporoučí. Zmiňovaný propůjčený model byl zapnutý již od rána, kdy se celá akce připravovala. Vydržel by nabitý pro všechny ty dychtivé ruce zvědavců? Bohužel má zkušenost s Lumií 800 byla jen krátká, nikoli hodná dobré recenze. Některé body tak nemůžu zmínit. Přemýšlím, zda bych se upsal k delšímu testování a používal Nokii Lumia 800 nějaký ten čas. První setkání bylo příjemné, nějakou dobu mě bude lákat, ale nakonec bych si to rozmyslel. Mám dojem, že mě stále nepřesvědčil Windows Phone a to původně jsem chtěl tento článek ukončit jinak. Smartphone je vhodný pro ty, kteří nějaké neduhy překousnou nebo se o nich ani nedozví. Zdá se, že díky propojení se službami Microsoftu a navigací od Nokie (mapy v telefonu zobrazovaly i 3D budovy) si tento najde uplatnění hlavně ve střední věkové skupině. Ani barvy (světle modrá, černá a růřová) nenadchly většinu mých mladých přátel. Přeji Nokii, aby využila své síly a rodila nové kvalitní smartphony a jednou možná získala i mě mezi své zákazníky.

Nokia Lumia 800 v prodeji za 12 500Kč. Nokia Lumia 710 za 8 000Kč.
K dostání u všech českých operátorů, v obchodech Electroworld, značkových prodejnách Nokia a na internetu na Alza.cz
Přečtěte si také, jak jsem si užil oficiální představení Nokií.
Prezentace Nokia Lumia s WP7: Být při tom

Jaké jsou vaše poznatky z Lumie a Windows Phone?

Další píší o Lumii, , , ,

 1. Kubaiss 31.1.2012 v 23:53 # Odpovědět

  Tak zhasnutý displej v kapse je snad jasná věc, ne?
  A teď máš co za telefon?

 2. lesator 1.2.2012 v 13:00 # Odpovědět

  Ohledně tý microSIM – jako nevýhodu bych to neoznačil, ono to zase kousek místa v hardware uvolní pro něco jiného. Je to spíš „opruz“, že musíte za operátorem, aby SIM vyměnil (pokud si to tedy člověk neudělá sám doma :)).

 3. secoro 5.2.2012 v 13:01 # Odpovědět

  Sice jsem nemel k dispozici HTC Titan misto Lumii 800, to ale nemuze zmenit muj nazor na samotny WP 7.5. Nerad bych se opakoval, takze kdyztak:

  PS: Android zatim opravdu nemam v planu vymenit.

 4. secoro 5.2.2012 v 13:04 # Odpovědět

  PPS: Kamarad si stezoval, ze jej rohy mobilu neskutecne tlaci, kdyz ho ma v kapse u kalhot, s SG2 problemy nemel, ted zacal nosit pouzdro na opasku.

 5. Peter 14.4.2012 v 20:23 # Odpovědět

  Negativna skusenost
  Kupil som si HTC Radar s WP 7.5. Uplna spokojnost az do chvile kym som na nepokusil o update systemu cez Aplikaciu ZUNE. Proces prebehol bezchybne. Prevapenie malo este len prijst. V updatnutej verzii sa nebolo mozne pripojit na internet vo viacerych aplikaciach (IM+, RSS Reader, Dropbox) zatial co ine aplikacie nemali ziaden problem. Tak ze OK, urobim RESTORE.  RESTORE bohuzial skoncil s chybou. Telefon je nepouzitelny. Nemam ani novy system ani povodny. 

  Tuna citam ze nie som sam:
  http://answers.microsoft.com/en-us/winphone/forum/wp7-sync/what-is-error-800700aa-windows-phone-7/148ca853-ff77-4ab3-bd94-c9a73b579aee

 6. seznanka 14.1.2013 v 16:44 # Odpovědět

  Díky za info.

Napsat komentář

Connect with Facebook