Windows Phone pohledem symbianisty na Nokia Lumia 900

Překvapilo mě, že kamarádi ještě neměli možnost vyzkoušet si Windows Phone. Požádal jsem jednoho z nich o názor na Nokia Lumia 900.

Nokia Lumia 900

Nokia Lumia 900

Zaměřím se na věci, které mě ani ne tak štvaly, jako spíše zklamaly. Osobně vlastním několik let Nokia 5530 XpressMusic (Symbian) a především ho používám jako mp3 přehrávač.

Windows Phone je nutné od začátku provázat účtem LiveID, bez něho totiž držíte docela obyčejný telefon a to byste za ty peníze nechtěli. Samotné ovládání telefonu je rychlé, příjemné a snadné (přeci jen je to telefon, nesnažíte se pilovat Boeing). Zvláště pokud vás baví přicházet na nové věci sami a nechce se vám nejdříve studovat (nepřiloženou) příručku. Úvodní obrazovku plní dlaždice. Škoda, že tu nejsou widgety pro přímé ovládání Wifi a Bluetooth (na marketplace je naštěstí ke stažení aplikace, která vám toto umožní). Zarážel mě též neustále zajíždějící horní indikační panel. Nevím, jestli se tím někdo snaží šetřit baterii a nebo uplatnit nějaký akční „kuk“ efekt. Chybí na něm taktéž indikace zastrčených sluchátek. Opět, proč? Došlo místo pro ikonky?

Nokia přehrávač má své mouchy. Neumí opakovat jednu písničku (pouze celé album) a nešlo ani posouvat stopáž písně. Pomohl až instalovaný přehrávač Zune, který také pohodlně a přesně nepřesunul progressbar přehrávané písně. Umožnil jen přesun pomocí tlačítek. Zrušil bych nemožnost výměny baterie a rozšíření paměti SD kartou. 16GB není žádný zázrak.
Lukáš


Já už můžu jen dodat, že zvyklostí z Androidu se chvíli člověk nezbaví. Vyloženě mi vadilo instalování více aplikací naráz a neustálý odchod z obchodu do jejich seznamu. Kdyby jen zmizel krok tlačítka zpět. Obdivuji přehlednost a krásu kalendáře a části kontaktů v systému. Názor jsme za 25 hodin přehodnotil, ale čekání na Windows Phone 8 mi nic nezkrátilo., , ,

 1. Sborez 28.8.2012 v 15:07 # Odpovědět

  Já si nezvykl ani bezmála po půl roce a pořád mě nepřestává překvapovat jak je tenhle systém mizerný, blbý až trapnoidní. Zlatý Android. Strašně málo aplikaci a jestli na tento mobil nedostanu Win8, jako že asi ne, když prý nepůjde ani na Lumii, pak podpora aplikaci pro to málo uživatelů, které Windows na mobilu využívá zhebne úplně. Windowsy jsou jen trapný pokus, jak dostat z lidí co nejvíce peněz za co nejmíň muziky. Což teda o Windows víme už dlouhodobě. Nachytá jen firemní klientelu, která dá na jakous takous bezpečnost, kterou asi Android nenabízí. Mám Samsung Omnia W.

 2. Stepan 29.8.2012 v 08:37 # Odpovědět

  Ježyšy, to jsou zase výplody. Ale bod za pobavení – ikona pro sluchátka. Jsem hloupej a nevidím, jestli jsou do telefonu zastrčená sluchátka, tak na to potřebuji ikonu, fakt blábol na entou.
  100 000 aplikací je málo? Kolik jich máš nainstalovaných?
  Baterie není vyměnitelná? Jaktože ne?
  Pro upřesnění: používám Lumii 900 od prvního týdne, co se tady prodávala a jsem spokojený na 95 %. Ten telefon funguje přesně jak má, žádné hračičky, žádné duhy nebo vlnící se voda, zkrátka výkonný telefon. 5 % strhávám za fotoaparát. Předtím jsem měl iPhone 4S a ten fotil lépe. Ale jinak je vše u Lumie lepčejší.

  • Jakub Vaněk 29.8.2012 v 12:40 # Odpovědět

   Ke sluchátkům: není možnost zjistit, zda jsou detekovaná a případně nejsou rozbitá. Ovšem jsem rád, že se ozval někdo, kdo se spokojený. Děkuji.

  • Baunka 29.8.2012 v 12:54 # Odpovědět

   Bohužel, ty nedostaneš ani bod za to pobavení.. Buď rád, že jsi s telefonem spokojený. Ne každý podle všeho sdílí svůj názor, na tom není nic špatného. Kritika se dá napsat i jinak, než s takovýmhle blbým výsměchem.
   Já sama jsem androidí, WP jsem v ruce zatím neměla ale musím říct, že mě to ani nijak neláká. Jsem s Androidem spokojená a neměnila bych.

 3. Tomáš Rak 29.8.2012 v 13:28 # Odpovědět

  Já měl v ruce Lumii 800 a jinak používám HTC Desire. Oba telefony se mi moc líbí. Na mém HTC mám problém s pamětí 512mb – nevejdou se tam všechny aplikace, které bych chtěl. 16GB u Lumie je naprosto dostačující. Alespoň pro mě. Proto by mi nevadilo, že nemá slot na paměťové karty.

  Přece jen se přikláním k Androidu protože se mi zdá, že se lépe kamarádí s všemi google službami, kterých opravdu používám hodně. Také výběr aplikací na google play je lepší než na windows.

  Na Lumii oproti mému HTC se mi líbila rychlost.

Napsat komentář

Connect with Facebook