iPhone 5 v rukách Google

Některé výzvy jsou před nás vloženy, jiné si nastavujeme sami. Tato byla mou volbou a chutí okusit jablíčko v denním rytmu. Nikdy jsem nedržel iPhone déle než pár minut mezi přáteli, nikdy jsem neotestoval jeho přívětivost ke Google technologiím. Hlavním cílem bylo právě použití s jeho ekosystémem. Bez Gmailu, kontaktů v San Franciském cloudu a vyhledávání se neobejdu. Co na to iOS?

iPhone 5 billboard

První dojem tvoří pohled na krabičku a obsah v ní. Stejně jako s lidmi už můžeme mít předem nějaký názor, dokreslí se až po společném setkání. A první dojem na mě iPhone 5 udělal výborný. Protažený displej, ostré hrany, matná záda, celkově dobrý na dotek. Očekávání byla jiná. Skleněný povrch na omak klouže, prstem nedosáhnu na vrch obrazovky jako u Sony Xperia P. Nepotvrdilo se z toho ani jedno. Projel jsem zařízení ze všech stran. Nechybělo mi hardwarové tlačítko fotoaparátu, překvapilo zvláštní přepínátko tichého režimu. Jen stálý uživatelé telefonu mi mohou říci, zda vydrží několika měsíční běh. Nezdá se mi. Zapínám testovaný model, objevuje se jablíčko a jasně zářící barvy. Tomu musí uvěřit každý, že retina rozlišení nabízí dech beroucí zobrazení dění na obrazovce. Radost se na ní dívat. Pro objasnění jen musím dodat, že mi nedělá žádnou potíž se vrátit na svůj starý Samsung Galaxy Ace s rozkostičkovaným displejem.

Rozzářila se mi očka, když jsem mohl připojit už své starší Apple ID při pomyšlení na vyzkoušení aplikací, které mi doposud byly vzdálené. Ty doladěné detaily, designové krásy. Jen si vzpomenout, co všechno mi pod rukami na webu prolétlo a najít na Apple Store. Nakonec jsem se dostal k mým nejpoužívanějším aplikacím, doporučení Store a pár nálezům na internetu. Vyhlídnuto jsem měl také vyzkoušet interní služby mezi které patří iMessage a Siri.

Prvopočátek všech komplikací byla moje neschopnost se orientovat. Mnoho problémů se tak vyřešilo přes twitter od Apple uživatelů. Delší dobu se mi skrývaly v nastavení zmiňované iMessage. Po aktivaci jsem si lehce navyknul neřešit, zda se jedná o placenou SMS či chatovou zprávu. I s tarifem se stovkou SMS, které běžně nepropíši. Facetime mé stydlivé duši nepřirostl, ale na 3G síti tu chvíli fungoval bez problémů. Tam, kde jsem aplikace znal, stejně čekalo překvapení v podobě vychytávek. Asi aby iOS zůstal populárním, připraví si vývojáři pro tuto platformu něco navíc, trochu jinak. Ostatním to chybí, ale zakomponováním do jiných verzí by ztratili exkluzivitu.

Tethering neboli sdílení internetu na iPhone 5 lze povolit, dokonce o situaci krásně informuje na displeji (viz fotogalerie). Celkově po přidání lišty notifikací známé z Androidu se přehled vylepšil. Alespoň takový mám pocit s odstupem od Apple zařízení. Pouze mě štvalo, že se jednotlivé upozornění gestem nesmažou a snad ani automaticky nemizí (myšleno po přečtení tweetu v aplikaci například, nikoli po kliknutí na notifikaci). Nicméně rotace nové notifikace v horní části displeje je geniální bonus. Mám velké prsty nebo nevím. Dotknout se přesně požadovaného místa byl často problém, na jiném telefonu jsem si toho nevšiml. Nepříjemně se mi psalo i na klávesnici, hlavně ve spodní řadě poblíž backspace, který mi často umazával část textu. Zvyklý jsem na Swiftkey.

O testu: Hlavním cílem bylo použití iPhone 5 s Google ekosystémem.

Obrazovka aplikací se plní, iTunes Store se stále ptá na heslo a šíleně mě tím otravuje. Když už jsem povolil sdílení polohy, dialogových oken se stejně nezbavím. Na počátku testu mě zajímalo, zda si dobře povedu s Google účtem. Používám jeho email, uloženy u něj mám kontakty i kalendář. Až na kontaktní seznam jsem naportoval celý ekosystém. Také Chrome prohlížeč jsem otevřel se svými záložkami, i když tady podotknu, že Safari obstálo také na výbornou. Změna aplikace proběhla pouze u poštovního klienta, jelikož jsem se s defaultním nesžil. Gmail mi umožňuje přehled v systému štítků, jen některé HTML emaily nezobrazuje pro mobilní rozlišení pohodlně. Poradíte mi snad, jakým nejjednodušším způsobem dostat kontakty z cloudu Google do iOS? Nepřišel jsem na způsob žádného automatického načtení, možná popřemýšlel pouze o importu dat. Testování stejně proběhlo se zapůjčenou SIM, kterou na vlastní hovory nevyužívám, takže kontakty nechyběly.

Je vidět, že stačí si zřídit Apple ID pro nákup aplikací a hudby, což dnes není problém pro nikoho – sám jsem účet měl již delší dobu, používám ho na Windows – a dorůst do věku, kdy vám nebude škoda utratit drobné za digitální obsah. Při migraci třeba znovu zakoupit hry a aplikace na iOS. Na týden se to opravdu nevyplatí a tak nevím jak slušný je twitter klient Tweetbot. Zbývá zmínit zvuk a fotky. Krásně tvarovaná sluchátka jako jediné in-ear pecky drží v mých uších bez problémů. Nemám obvykle rád něco strkat dovnitř ušních lalůčků navíc, když levá nebo pravá pecka střídavě vypadává. Teprve pak si můžu vychutnat hudbu. Nejsem žádný expert a spokojím se s tím levnějším, přesto říkám, že poslech patřil mezi lepší. Hlasitý a důrazný. To o fotkách se tak jistě říci nedá. A jsem zvědavý kolik kritiky se najde. Během testování jsem napsal tweet, že žádný foťák v mobilním telefonu mě nepřekvapí. Tak nevím, co čekám. Noční snímky za šera jsem čekal povedenější, subjektivně se neliší od konkurence. Ty běžné instagramové momentky a rodinné album zvládá bravůrně díky rychlé spoušti. Ukázkové scény jsem nedělal, nakonec ani nenatočil video.

Hodnocení zní: kvalitní telefon s příjemným držením v ruce a nadstandardním zobrazením displeje a detaily v aplikacích. Pro androidisty chvilku potrvá najít veškerá nastavení a funkce. S jistotou můžu říci, že pobývat na ekosystému Google a mít iPhone vlastně od konkurence není překážkou. Nikdo neháže klacky pod nohy. To se mi líbí.

Poděkování patří T-Mobile Czech Republic za umožnění této zkušenosti.

Aktuální poznatky na twitteru s hashtagem #japhone

Galerie, , , , ,

 1. radimvmihalik 17.2.2013 v 11:36 # Odpovědět

  Pokud se nepletu, Google Kontakty můžeš přidat v iTunes někde (přihlásíš se tam pod svým Apple ID). Jak moc dobře to funguje Ti ovšem neřeknu, protože iTunes kvůli OS nerozjedu ani přes Wine, takže jsem to zatím vyřešil exportem. (A až budu mít iPhone tak provedu velice zdlouhavý přepis :))

  • matt 17.2.2013 v 12:44 # Odpovědět

   Jo,jde to v itunes.kdyz pripojistelefon,tak na zalozce samotneho telefonu je zalozka kontakty a tamjde synchronizace s gcal nastavit.predpokladam ze mas ty zalozky v leve casti itunes skryty,protoze to tak nove itunes ma,zobrazit se ale daji.ted nevim jak ale stavi se zeptat googlu 🙂

 2. Baklazaan 17.2.2013 v 13:08 # Odpovědět

  jde to i jednodušeji. pokud más kontakty v Gmailu, tak pak stačí dat na iphone Nastavení—>Pošta, kontakty, kalendáře—>Přidat účet. A přes Microsoft Exchange prřidáš Googlí kontakty z Gmailu. Pokud ti to nebude vadit, tady sem napsal postup…začni od 7) bodu http://bit.ly/12VGZli

  • Jakub Vaněk 17.2.2013 v 13:13 # Odpovědět

   Já už nyní návod potřebovat nebudu, ale pro příště 😉 Děkuji všem za reakce. Jsou to opravdu neznalosti, ale možná by to mnoho lidí nenapadlo.

 3. luccerny 17.2.2013 v 21:49 # Odpovědět

  A pokud by jsi chtel mit kontakty pouze v iCloudu, tak exportovat z Gmailu a importovat do iCloudu 🙂

 4. Henselt 19.2.2013 v 13:05 # Odpovědět

  Já to vidím tak, že iOS nemůže nahradit Android a naopak. Každý z nich má svoje plusy a mínusy. To že kontakty z jednoho cloudu nefungují na jiném zařízení není chyba, ale vlastnost. Osobně vlastním telefon s Windows, iPod touch s iOS a tablet s Androidem a každý je v něčem nejlepší 🙂

 5. George 4.11.2013 v 11:01 # Odpovědět

  Chtěl jsem se zeptat jestli se dá sdílet poloha na G+? Tak jako u droida? Jestli ano, tak kde ji zapnout? Díky

  • Jakub Vaněk 7.11.2013 v 00:19 # Odpovědět

   Za sebe nemůžu potvrdit, protože iOS zařízení již nepoužívám. Třeba se někdo obeznámený ozve.

Napsat komentář

Connect with Facebook