Nestyď se za svůj Instagram

Instagram feed @fremycz

Instagram feed @fremycz

Doopravil jsem svou poslední fotku, někdo by poznamenal zprznil instáčem, a sepíši si pár bodů, jak se na Instagramu chovat. Nedávno jsem navštívil workshop s Jiřím Šiftařem, populárním Čechem na této síti, po kterém jsem začal přemýšlet, jak svůj fotografický projev změním. Nezaslechl jsem příliš nového. Vnímání lidí se prolíná do všech oblastí podobně, ať už si vybíráte přátelé nebo zajímavé osoby na twitteru. Důraz se klade na první dojem. Očekávám, že si budu rád tyto řádky později připomínat, tak je dobré je zaznamenat a šířit dále.

Celý úspěch začíná cvaknutím spouště na displeji smartphonu. Vyfotit fotku a pustit se do úprav.

Jak udělat z fotky přitažlivý obrázek

Nebudu vám zde radit, kde namíchat recept úspěchu na Instagramu, protože sám jsem ho neprožil. Nejsem mladá dívka, abych přitahoval muže na svou něžnou krásu. To může být jedna z cest, kterou se vydat. Já musím zaujmout kompozicí, o které se přemýšlí už před vyfotografováním. Hleďme na to, aby ústředním motivem byla jasně rozpoznatelné místo nebo věc. Žádné rozptylování. Můžeme ovšem počítat s následnou úpravou a využít tilt-shift rozostření nebo skrýt nepodstatnou věc za výřez čtverce. Sociální síť má svůj koncept, využíváme předností, které nabízí.

Jiří nám na workshopu ukázal, jak pracovat s aplikacemi Camera+ (iOS) a Snapseed (iOS, Android). Od této chvíle budeme využívat pouze Snapseed, nejen protože vlastním pouze Android zařízení.

Mé první setkání s aplikací Snapseed bylo čiré rozčarování a ztracení se v nabídce filtrů, nastavení. Začátkem všeho je uvědomit si, jaký výsledek chceme mít. Když netušíme, špatnou cestou není ani zkoušet jednotlivé kroky a vnímat i lehké změny na fotce. Ovládání si najdete na internetu, svou cestu objevíte postupně. Základními body pro shrnutí jsou:

 • oříznout do čtverce před úpravami (Crop)
 • místo automatického režimu vytvořit originál nabídkou Tune image
 • náklon zachyceného objektu opraví nabídka Straighten a hrany zvýrazní Details
 • samotné filtry přímo v aplikaci Instagram již nevyužíváme
Návod na efektivní úpravy fotografií z portálu Svět Androida
Snapseed – úprava fotografií s neskutečnou lehkostí

V úpravách automatické filtry nahrazuji (v Tune image) zejména Saturation (Nasycení), Ambience (Prostředí) a Contrast (Kontrast). Cit pro krásu máme rozdílný a každá momentka si zaslouží jiné změny. Konečný dojem poté utváří sdělení autora fotografie a může zvýraznit důraz na jinou část než by upozorňovala fotka bez úprav. Nebojím se sbírat inspiraci u jiných instagramistů. Posledním bodem by měl být objevený styl u každé sdílené fotografie, kde odběratelé rozpoznají, že je vaše.

Dostanu své dílo do světa přes hashtagy

Výsledek jsem uploadoval na svůj feed. Přidal popisek (v mém případě v angličtině, aby byl srozumitelný po celém světě) a několik hashtagů objasňující obsah fotky. Tři až čtyři ohashtagovaná slova propojí obrázky stejné tématiky a nezahltí komentáře.

Nepoužívej generické hashtagy v prvním popisku fotky! Nepoužívej je raději vůbec.

Vysvětlení je jednoduché. Generické hashtagy (např. instagood, tagsforlikes) přitahují automatické účty, spam profily a rozdají v okamžiku desítky, tisíce like. U nejpoužívanějších hashtagů se fotka objeví na vteřinku na velké zdi a nestihne se dostat k širšímu publiku, uvidí ji jen ti nejšťastnější. Jeden takový like od uživatele nepřinese jeho pozornost a ztratíme šanci získat ho jako odběratele. Naopak hromada nicneříkajících hashtagů v popisku fotky odradí naše fanoušky i možné nové zájemce. První popisek nikdy ze zobrazení nezmizí a pokud chcete lákat automaty touto cestou, využijte druhý a další komentář. Pak už musíte jen doufat, že se skryje za novými komentáři od odběratelů. U mě se zatím tolik nekomentuje, tak mám smůlu.

Rozmyslete si, co chcete na Instagramu získat. Překvapení z workshopu pro mě bylo, že i zde musím vytvářet komunitu a aktivně vyhledávat podobné uživatele. Nejprve přitáhnete své známé, twitter followery, kamarády z Facebooku a nastane moment, kde sehnat další odběratele. V koutku duše jsem tušil, že mít krásný jednotný feed hodně pomůže. Sám koukám na poslední nasdílené fotky a rozhoduji se, zda okamžitě začít sledovat budoucí vývoj instagramisty. Jiná situace je, když se jedná o kamaráda/ku nebo krásnou dívku. To u mě jako muže mění vnímání a zmíněné postupy.

Instagram feed @alisczech

Instagram feed @alisczech

Instagram feed @alex_cais

Instagram feed @alex_cais

Výše zobrazené profily vzbuzují větší nadšení než moje počáteční pokusy s možnostmi Instagramu. Dojem trochu pokazí i náhodně využití multiobrázků beze smyslu. Vytvoří Vám je aplikace Diptic (iOS, Android). Chce to přemýšlet a postupně utvářet koncept.

Komentujeme

Zpočátku se vyplatí aktivně komentovat u cizích profilů. Zaujal mě jeho feed a pokusím se neotřele popsat svůj názor, pocit z fotky. Palcuje a lajkuje se dnes všechno, proto si mnoho lidí už všech běžných projevů nevšímá. Několikátý vtipný nebo trefný komentář může přimět k okouknutí našeho feedu a když bude stát za to, máme velkou šanci získat nového odběratele. Komunitu vytvořím i komunikací se svými fanoušky, které mi projevují zájem pod mými fotkami. Na jednoho fanouška se nabalí další. Chybělo mi tu retweetování, které jednodušším způsobem dokáže rozšířit dosah sdělení. Ale tímto poněkud dlouhodobějším krokem tvorby komunity, obrázky umožňují i zahraniční přesah, bude z výsledku větší radost. Znatelnější zpětná vazba.

Ať už fotíte jídlo, ulice, módu nebo sebe, základem je projevit se. Vložit do fotek rozpoznatelný podpis, nemyslím text, a jasný cíl. Věřím, že tímto lze propojit sérii fotografií krajin s občasným výhledem z okna do ulice města. Nikdo nemá právo říkat, co máme sdílet, ale může poradit jak sdílet. Snad byl článek přínosný pro mnoho instagramistů. Stejně jako já jste si uvědomili, co tušíte. Sdílejte příspěvek do širšího povědomí a pokud se vám líbí můj feed, který je na začátku dlouhé cesty, sledujte ho., ,

 1. TedTonks 3.3.2013 v 16:22 # Odpovědět

  Celý článek je jedna velká pravda. V současný době má můj profil něco málo přes sto odběratelů a nestěžuji si. Své fotky označím pár hashtagy vztahujícími se k obsahu fotky (#clouds, #sky, #alps…) a samozřejmě všechno v angličtině. Ještě by se hodilo profily na Instagramu rozdělit na dvě kategorie. 1. je osobní, profil, který využíváte hlavně pro sdílení osobních fotek s kamarády a 2. neosobní, kam se snažíte nahrávat pěkné fotky pro potěšení oka každého, kdo se na ně koukne, proto by stálo za to se hned na začátku rozhodnout, jaký typ Instagramu vlastně chcete. Já jsem si zvolil druhý způsob.

  • Jakub Vaněk 3.3.2013 v 16:28 # Odpovědět

   Správně jsi poznamenal, že můžeš fotit momentky jako svůj deníček, ale neztrácí se tím smysl přemýšlet. I tak tvůj život může zaujmout někoho dalšího než nejbližší kamarády a soukromé fotky bych veřejně nesdílel. Platí tu pravidlo uvažovat u hashtagů a pro lepší dojem si pohrát s úpravou. Dostaneš i z obyčejné fotky více a budeš mít větší radost.

   • TedTonks 3.3.2013 v 16:34 # Odpovědět

    Asi vyzkouším ten Snapshot, editace na IG je totiž dost omezená, ale ještě před IG jsem na úpravu fotek v mobilu používal aplikaci Pixlr-O-Matic.

 2. NTR23 3.3.2013 v 17:32 # Odpovědět

  Zajímavé. Ale každý si v Instagramu najde to své. Já jsem se například rozhodl, přesta používat hashtagy úplně. Jsou to fotky pro mě a nejde mi o honění lajků.

  • Jakub Vaněk 3.3.2013 v 19:11 # Odpovědět

   V tomto stylu nám i Jiří Šiftař povídal, že doufám jednoho dne bude multitagové vyhledávání a on zpětně dohledá fotku slunečnice na zahradě , protože bude vědět, že postoval tehdy obrázek kytky na zahradě.

 3. zkusmo 4.3.2013 v 00:34 # Odpovědět

  Na úpravu fotek používám Pixlr Express a jsem spokojen. Myslím, že je to jeden z nejlepších editorů pro Android. Skvěle se ovládá.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Dobré čítanie: Michal Dragan, Jakub Vaněk a Rasťo Turek - Blog Branislava Ráca - 11.3.2013

  […] ste sa akosi dotali do povedomia.  Takže ak vás tak ako Jakuba a mňa baví Instagram, určite nevynechajte tento jeho článok, plný užitočných rád, ak na Instagrame […]

Napsat komentář

Connect with Facebook