Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/post-template.php on line 284

Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160

Displej Sony Xperia Z zachytí vlastní realitu ve Full HD

Xperia Z displej
Někteří mi prominou, že se vrhnu rovnou na nejdůležitější a nejviditelnější část telefonu – displej. Tvoří velkou část přední strany a je nezastupitelný při ovládání. Sony Xperia Z nabízí kapacitní TFT panel o velikosti 5″ s technologií Mobile Bravia Engine 2. Ono vůbec Full HD rozlišení (1080 × 1920 px), stejné jako u většiny domácích televizorů, na příručním displeji vypadá dokonale. Jenže s jemností 443 DPI (obrazových bodů na palec) už člověk tolik změn nerozpozná. Pro mě není důležité udávané číslo, ale schopnost ukázat ostrou fotku a nenutit oči přemýšlet, proč vidím jednotlivé pixely u ikonek aplikací nebo písma.

Co je Mobile Bravia Engine 2?

Před psaním tohoto článku jsem se podíval na možnosti technologie, kterou Sony ve svých zařízení nabízí. Neměl jsem příliš tušení, co se za názvem skrývá. Prvně se druhá generace Mobile Bravia Engine objevila u Sony Xperia V. Je rozpoznatelná na první pohled i bez srovnání. Při prohlížení v galerii je patrné okamžité překreslení kontrastu a jasu barev. Specifikace uvádějí také individuální úpravu sytosti pro konkrétní barevný rozsah a redukci šumu. Dost vysvětlování, podívám se jestli tomu tak opravdu je. Dám na svůj cit a nebudu měřit výsledek specifickými metodami.

Produktové video plné barev nadchne, každé jiné, například scéna z oblíbeného seriálu, neztratí na pocitu. Jednoznačně nevidím mdlé zobrazení při běžném jasu a špatnou korekci některé z barev. Rád se na displej dívám, pořád, proto nesleduji svět kolem. Zdálo se, že černá není plně černá, ovšem lišty systému Android upraveného pro Sony nejsou na konci černobílého spektra, nýbrž v šedém zástupu. V porovnání s Nokia Lumia 820 cizímu oku nepřipadaly barvy věrohodné. Z recenzí dnes vím, že Sony u svých jiných modelů už nasadilo lepší panel a nebo se podařilo lépe vyladit zobrazení. V článcích ale reaguji na pocit, který mám, když smartphone používám v běžném provozu, nikoli cíleně pro testování.

Porovnání videí na Sony Xperia Z

Porovnání videí na Sony Xperia Z (pro zvětšení klikni)

Až už zvolím manuální nastavení jasu nebo automatický režim, od 50% podsvícení si bez problému počtu na slunci. Z toho mám obrovskou radost. S mými vyššími dioptriemi a horšími modely smartphonů to býval problém, u Xperia Z automatické nastavení jasu nevypínám. Na můj vkus je zbarvení některých fotografií až příliš a nereálné. Jako kdyby Xperia Z zachycovala vlastní realitu pod taktovkou Mobile Bravia Engine 2. V nastavení je možnost technologii vypnout, ale přicházím tak o zážitek z telefonu, který při ovládání nevadí. Uvědomuji si, že sdílené momentky na Instagram vypadají zde lépe než jinde. Dotyková plocha reaguje na všech deset prstů naráz. Povíte mi, kde schopnost reálně používat? Škoda, že vás neposlechne v zimních rukavicích nebo s tužkou, za to spolehlivě reaguje po namočení do vody.

Displej je ta část telefonu, která zaujme na první pohled. Alespoň když je Xperia Z zapnutá. Neříkejte mi, že jste nebyli potěšeni. Já ano, ale není to vše od top modelu Sony.

Druhý týden s Xperií Z
V posledním odstavci shrnu vždy celkové dojmy z testování.
Ze Zetka jsem nadšený a jsem rád, že mi nikdy neupadl z ruky. Překvapivě pasuje velmi dobře a ostatní telefony se mi dnes zdají malé. Bez upozorňování na malou paměť si testuji jednu aplikaci za druhou a objíždím závodní tratě Real Racing 3 pro potěšení. Jen s tím foťákem to nebude takový zázrak. Snad iPhone 5 mě proklel a stále čekám na zrcadlovku v kompaktním provedení. Všechno nebude zas tak zlé, však se dočtete příště.


, , , ,


  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg_replace() in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/includes/theme-comments.php:63 Stack trace: #0 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/includes/theme-comments.php(19): the_commenter_link() #1 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/class-walker-comment.php(174): custom_comment(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/class-wp-walker.php(145): Walker_Comment->start_el('\t ...', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/class-walker-comment.php(135): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '\t ...') #4 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/class-wp-walker.php(370): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '\t ...') #5 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/comment-template.php(2097): Walker->paged_walk(Array, '5', 0, in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/includes/theme-comments.php on line 63