Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/post-template.php on line 284

Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160

Sony Xperia Z v zajetí zkratek – konektivita

Zkratky funkcí, konektivit a bůhví čeho dalšího doprovázejí popisky smartphonů v elektro obchodech bez vysvětlení. Někdo jim rozumí, jiní čumí. Sony Xperia Z jich má po právu vypsaných hodně. GPRS, GPS, LCD, NFC, LTE, TFT začal jsem se ztrácet než jsem objevil Wi-Fi a USB. Dokonce nebyly všechny.

Konektivita

Vlajková loď Sony nabízí širokou konektivitu. Standart MHL (Mobile High-Definition Link) zjednodušeně kombinuje HDMI s USB do jediného portu. Ušetří se tak místo na boku telefonu a během připojení například k televizi se může zařízení ihned dobíjet. Připojíte a jedete. Možno takto zapojit flash disk, externí klávesnici nebo ovládat Real Racing 3 Playstation ovladačem. DLNA (Digital Living Network Alicance) naopak využívá domácí síť. S certifikovanými zařízeními telefon komunikuje na jedničku a okamžitě přehrává právě natočené video nebo fotogalerii. Osobně si takto představuji svoji domácnost bez kabelů a dnes přežitých DVD.

Vedle toho je tu ještě modrý zub Bluetooth. Občas mě napadne myšlenka, že tato funkcionalita je po IR portu už také zastaralá. Ovšem pravda je jinde, zvláště, když se na svět vrací i zmíněný IR port. Bluetooth stále využívám na přenos dat s mobily (obecně zařízeními), které ještě neovládají NFC. Nezastupitelná služba. Stále se najde dost hands-free sluchátek, reprobeden nebo rádio v automobilu, jenž nestihli skočit s dobou. Brouzdáním v nastavení Sony Xperia Z objevuji způsob ovládání zařízení Xperia skrze jiné zařízení s certifikací MirrorLink pomocí USB. Zjednodušeně možnost ovládat telefon skrze jinou obrazovku, například informační obrazovky uprostřed středního panelu auta. Policisté hlásají, bezpečnost při řízení především.

Zkratky se používají i při připojování smartphonů k mobilnímu internetu. Od běžně skloňovaných GPRS, EDGE, UMTS (3G) až po nejnovější LTE. Všechny možnosti připojení Xperia Z zvládá. Kromě Wi-Fi, kde snad nikdo do omezení rychlosti zařízení nezasahuje, umožní stáhnout data v nejrychlejší LTE síti až 100Mbps upload a 50Mbps download. Přiznejme, že v realitě budeme dosahovat méně než polovičních čísel a ještě v době až se tato nabídka u operátorů rozšíří. Přesto je to 1,5x více než na dostupné 3G síti (upload 21,1Mbps; download 5,76Mbps dle dat Mobilmania.cz).

O to, že by se Sony Xperia Z nekamarádila s někým z vaší rodiny elektronických zařízení, nemusíte mít strach. Vždy se najde nějaké spojení. Škoda jen, že na hodně slabém signálu Wi-Fi mívá problém. Což už opravuje nová aktualizace, která se pomalu žene přes kopečky i k nám. Správná konektivita také zasadí důvod, proč si pořídit i nový reproduktor, co bude hovořit po NFCécku. Nemyslíte?

Čtvrtý týden s Xperií Z
Den co den přemýšlím, čím testovaný telefon zatížím nejvíce. Hovoří se stále o odolnosti, ale já všemu psanému věřím už po zkušenostech s Xperia Go. Třeba opravdu jednou spadne do půllitru piva. Po měsíci každodenního používání potvrdím, že na velké škrábance netrpí. Zadní sklo je lehce mramorované, ovšem bílá barva to dobře skrývá. Přední displej po vyleštění od upatlaných prstů je jako nový. Bílý model byl dobrou volbou.


, , , ,

Není tu žádná odpověď. Buď první!

Napsat komentář

Connect with Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.