Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/post-template.php on line 284

Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160

Výdrž Sony Xperia Z na jeden nádech

Nejdiskutovanější otázka všech smartphonů se týká výdrže baterie. Jediná oblast, kde se vývoj plazí pomaleji než šnek na závodní dráze. Je jasné, že mnoho z nás očekává, aby ho mobilní telefon nezradil během dne v žádné situaci. Když jsem dostal Sony Xperia Z do ruky, tušil jsem, že na tom bude lépe než můj předchozí mobil s menší kapacitou baterie (Xperia Z má 2 330 mAh).

Abych lépe pochopil a ukázal schopnost bílé královny od Sony, připravil jsem pro ní pár reálných situací. Před tím, než povím jaké to jsou, zmíním výraz Stamina, který v tabulkách používám. Režim Stamina je v reklamách hodně propíraný pojem. Samotný pouze zakáže mobilní data a Wi-Fi při vypnutí obrazovky. Ušetří hodně energie, avšak zmiňovaný čtyřnásobek to nebude. Slušné je upravit seznam aplikací, které i pod Staminou poběží za vypnuté obrazovky. Google+ nemile upozorňoval, že okrádá moc energie a vyplatí se ho plně vypnout.

Raději než Staminu, jelikož mobilní připojení vypínám ruční cestou z vlastní iniciativy, používám Wi-Fi podle umístění. Uloží si všechny používané hotspoty a jejich polohu. Pokud se objevíte v blízkosti některého, zapne Wi-Fi a připojí se. Doma, ve škole a oblíbené kavárně nemyslím na logování. Poslední úsporou energie je Slabá baterie, jenž zachrání poslední kapku před vybitím. Efektivní.

Výlet do Prahy

Často se vydávám na prezentace, setkání v hlavním městě. Z Plzně mi cesta vlakem trvá 96 minut. V těchto chvílích neustále pročítám twitter, Facebook nebo vyhledávám informace na internetu skrze Chrome prohlížeč. Dnes už nenakupuji jízdenku u pokladny, ale každou cestu se prokazuji e-ticketem ČD. Z mnoha zkušeností můžu říci, že v takových dnech netelefonuji. Zaobírám se programem akce a spíše ve volných chvílích reaguji zprávami skrze internet. Rozuměj: stále online. I když cestuji, obejdu se bez hudebního doprovodu nebo dohánění seriálů na obrazovce 5 palců. Displej přesto většinu času nezhasne a krotím se pouze v okamžiku, kdy ikona baterie naznačuje slabý zbytek energie.

Příklad 1 Doba (bez Staminy) Doba (se Staminou)
základní 12 hodin 14 minut 13 hodin 37 minut

Streamování televize na Wi-Fi

Nedávno probíhalo MS v hokeji. Aplikace od České televize jsem si oblíbil na svém smartphonu i tabletu. Ovšem ta větší obrazovka zůstala doma a tak jsem pro sledování zápasu využil telefon. Aplikace ČT Sport nabídne vysokou kvalitu záznamu, kterou s rychlým připojením není problém utáhnout. Ale kdybych si na záda Zetka v tu dobu sáhl, spálil bych si ruce. Hřeje fest. Nejlepší ovšem bylo, že neumřela po celou hru. V tabulce udávám procentní část, jenž zůstala po základním čase hry (obvykle 90 minut).

V tomto případě nemůžu ani spolehlivě zmiňovat test ve Stamina režimu, protože nepřetržitý datový tok byl podmínkou přehrávání. Půl hodinka hraní Real Racing 3 ukousla 27% baterie.

Příklad 2 Doba (bez Staminy) Doba (se Staminou)
náročný zbylo 31% baterie zbylo 35% baterie

Dlouhý víkend

Jednou za týden přijde víkend. To na mobilu nemusím vysedávat vajíčka, převážně prokrastinuji u notebooku. V rámci soboty a neděle počítejme 3 krátké telefonáty na domluvy s přáteli o setkání, instant messaging pokud nedosáhnu k velké klávesnici, využití widgetu TV programu komunikujícího s internetem (neustále online) a více nic. Jak tak pozoruji, opravdu smartphone nepoužívám namísto MP3 přehrávače. Hudbu takto nekonzumuji vlastně vůbec. Výdrž rapidně stoupá na 37 hodinový úsek.

Hovořil bych o tomto způsobu využití Sony Xperia Z jako běžném. Nevysledujete ho u mobilního maniaka, ale člověk v pracovním nasazení dosáhne podobných čísel.

Příklad 3 Doba (bez Staminy) Doba (se Staminou)
slabý 25 hodin 37 hodin
Pátý týden s Xperií Z
Při mém používání není výdrž Sony Xperia Z kouzelná. Ovšem potřebuji, aby vydržela nápor jednodenních výjezdů, protože nabíjet přes noc jsem se naučil i sebelepší smartphone. Kromě baterie mě více těší kapacita prostoru, který se do ní vejde. Stále plním aplikacemi a nekňučí, že by potřebovala prošťouchnout. Dostupných 12GB je dostatečných na to, abych nepotřeboval hledat microSD kartu.


, , , , ,


  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg_replace() in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/includes/theme-comments.php:63 Stack trace: #0 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/includes/theme-comments.php(19): the_commenter_link() #1 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/class-walker-comment.php(174): custom_comment(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/class-wp-walker.php(145): Walker_Comment->start_el('\t ...', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/class-walker-comment.php(135): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '\t ...') #4 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/class-wp-walker.php(370): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '\t ...') #5 /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/comment-template.php(2097): Walker->paged_walk(Array, '5', 0, in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/includes/theme-comments.php on line 63