Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/post-template.php on line 284

Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160

Ostrá čočka Sony Xperia Z vyfotí stovky snímků za vteřinu

Fotoaparát ve smartphonu je výborná příležitost, jak zachytit všednodenní situaci kolem nás. V době, kdy obrazový materiál vypovídá lépe než krátký text, je dobré mít u sebe možnost zaslat tweet s fotkou nebo obohatit galerii na instagramu uměleckým záběrem. Také proto mé první kroky objevování telefonu vedou k fotografování. Toto jsou dvě fotografie z interiéru zachycující detail displeje iPadu Mini a sklenici čaje. Nadchla mě věrnost barev, pro některé zkreslená žlutým světlem zářivek v místnosti.

Detail displeje iPadu mini První foto Xperia Z

Prostředí fotoaparátu nabízí několik zajímavých funkcí. Po první rozhlédnutí nebude už žádnou těžké najít, jelikož rozložení prvků působí intuitivně. Levý horní roh patří výběru scén a efektů. I když jsem si oblíbil Super Auto mód, který nastaví potřebné možnosti podle dané situace velmi přesně, z voleb stojí za zmínku ještě mód dávka a plynulé panorama. První zmíněný nabídne podržením softwarové spouště vyfotit až 999 snímků za 68 vteřin. Nepříliš důležitá funkce, vhodná pro machrování u piva, dle mého názoru volí horší způsob snímání. Při narozeninové oslavě z radosti zachytit více okamžiků jsem nastavil tuto dávku a doma se poté divil, proč jsou fotky více rozostřené a zrnité než ty z módu Super auto. Rozmyslete za jaké situace dávku použijete.

Věřit nemusíme ani automatickému módu, přestože já nemám důvod. Efektů a scén nabízí Sony Xperia Z hodně, volit manuálně lze v nastavení podle potřeb. Plynulé panorama si však musíme v nabídce zvolit sami, automatika ji nenabídne. Otáčením telefonu zachytíme oblast kolem nás a zpracování proběhne v okamžiku po dokončení.

Megapixely nejsou na kvalitě fotografií nejdůležitější, začnu i tak těmi to čísly. V širokoúhlém provedení 16:9 zachytí Xperia Z 9Mpix (3920×2204), maximálně však 12Mpix na 4:3 rozměru (3920×2940). Video poskytne Full HD. Důležitější je subjektivní pocit z obrazu. Interiérní snímky za slabšího osvětlení jsou zrnitější a méně barevné. Lepších kvalit dosahuje fotoaparát venku, řekl bych i během noci. Osobně jsem nezaznamenal zabarvení do některého z odstínů více než jiného. Při focení makra je důležité dbát na vzdálenost čočky a hlídání ostrosti. Prohlížení snímků na Sony Xperia Z dokresluje vylepšení Mobile Bravia Engine 2, které jinde nedosáhnete, i tak se mi dostalo gratulací na podařené fotky. Xperia Z se nemusí sklánět před kompaktními fotoaparáty.

Neduhy fotoaparátu byly odstraněny v poslední aktualizaci, jenž Sony nabízí přes program PC Companion. Bohužel u novinářského modelu jsme neměl možnost aktualizaci získat a změny do článku zařadit.

Natáčení videa, jak jsem zmínil, nabízí Full HD. Nese si sebou neduhy jako fotoaparát pro vnitřní prostory, což můžete vidět na následujícím záznamu. Ale zvukovou stopu zachytí slušně a pro pořizování například videocastu je přímo vhodné použít mobil, co máme po ruce.

Devátý týden s Xperií Z
Počátkem testování jsem se zmínil o krytkách konektorů, microSD a SIM karty. Plastové záslepky kvůli odolnosti modelu ihned působily pevně. Vydržely bez rezervy dlouhé tři měsíce. Na nejpoužívanější zakrývající micro USB konektor pro nabíjení nejsou patrné známky větší vůle než na ostatních. Jsem rád, že jsem se s tipem pevnosti krytek trefil na začátku. Jsem toho názoru, že nepovolí ani za rok., , , , , ,

Není tu žádná odpověď. Buď první!

Napsat komentář

Connect with Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.