Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/post-template.php on line 284

Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160

Elektrizující BMW i3 zbořilo mé představy o elektromobilech

Loni na Vánoce jsem zjistil, že elektrický zubní kartáček je jediná technologie, které jsem nepřišel na zub. Se vším ostatním jsem se více méně sžil. Na řadě bylo prověřit si, zda s radostí budu sedět za volantem vozu, který nemá pod kapotou spalovací motor. Mé poprvé. Hned jsem kývl na nabídku testovací jízdy BMW i3, autíčka do města. Co by ne, když ze začátku vyžadovali jen vyplnění formuláře a měsíce čekání.

BMW i3 Interiér

Nervozita stoupala z nepoznaného poslední dny před samotnou jízdou. „Dobrý den,“ ozvalo se z neznámého čísla při telefonátu, „máme tu vaši žádost o testovací jízdu a rádi bychom s vámi dohodli termín. Máte chvilku?“ O dva týdny později již jsem si potřásl rukou na pražské pobočce BMW Invelt. Před přáteli jsem událost prezentoval jako výběr nového auta. Chvíli předtím mi totiž dorazil USB klíč s logem BMW ze soutěže, jenž na omak vypadá stejně jako reálný klíč k vozu této německé značky. A hned na to zkušební jízda v jejich autě? Velká náhoda najednou. Pravda byla jinde, tu já znal, proto jsem měl strach, že mi dealer bude nabízet koupi auta a nezůstane jen u technického nadšení. Také nejsem léty zkušený řidič, i když několik stovek kilometrů už odjeto mám, a pocit z neznámého řízení navíc s automatickou převodovkou ničemu nenapomáhal. Jen se vám snažím nastínit, co se odehrávalo v mé hlavě chvíli před poslední nocí.

Podělit jsem se chtěl hlavně o dojem z prvního od základu stavěného elektromobilu značky BMW. i3 rozděluje tábory lidí na ty, kterým se odvážný design líbí a ty kterým ne. Patřím do první skupiny, už protože se jasně na první pohled odlišuje a dává najevo, že je jiný. Dobře, oni tvrdí, ekologická, inovativní, ale hlavně elektrizující. Poslední podtrhuji, dostal mě až jsem si pořádně sedl do předních sedadel. Ostrým křivkám fandím, jelikož mám extravaganci do jisté míry rád. Modrá jak, jsem se dozvěděl, symbolizuje onen ekologický směr. Pak tedy u mě vyhrávají šedé, stříbrné a tmavě šedé laky s modrým akcentem.

https://twitter.com/fremycz/status/430697624996704256

BMW i3

V momentě, kdy jsem usedl za volant všechen strach zmizel. Narostlo nadšení a zvědavost krocená mým mírným způsobem řízení. Chcete-li vědět vše, během jízdy jsem byl povzbuzován ať svou nohu na plynu nešetřím a v rámci možností objevím limity elektrického pohonu. Limity? To auto se z křižovatky vyřítí rychlostí splašeného koně, navíc na dalších semaforech už nemusím přibrzďovat. Díky rekuperaci stačí povolit rychlostní pedál, zpomalení je v okamžiku znát. Nepoznané dojmy, které mě v prvních chvílích dostaly. Neuvěříte ani, když tu samou situaci uslyšíte během představení vozu před jízdou.

Z prezentace, prvního okouknutí, nezapomenu na velký prostor v místě palubky – chybí středový panel mezi sedačkami až k přednímu sklu – ani na nízký strop způsobený vyšším posazením zadních sedadel, kde mé téměř dvoumetrové já nebude moci sedět. Kdo by se ale válel vzadu, když může bez váhání řídit. Jízdu bych si zopakoval znova. Lépe bych dával pozor střídavě na přehledný velký displej např. s nejbližšími dobíjecími místy a přední sklo pro bezpečnou jízdu. Ptáte se, co bych bleskově napravil? Trochu zavázející široký držák zpětného zrcátka. Možná pouze mě překáželo ve výhledu na horní světla semaforu. Více nedostatků za hodinku společného setkání těžko objevíte. Spočítat výhodnost elektrického pohonu oproti benzínu nebo naftě nechám na každém. Názory se liší, podle preferencí. Každopádně u elektromobilu odpadají servisní prohlídky na kontrolu oleje, doplnění kapalin apod. Vyšší pořizovací cena se tímto ušetřením vykompenzuje. Není to můj případ, kdybych sám chtěl a to chci, v nejbližší době na BMW i3 míti nebudu. Nezbude mi nic jiného než na testovací jízdu vzpomínat. Tím více mě zamrzí, že jsem se za volantem nevyfotil.

Za úžasný zážitek děkuji BMW Invelt Praha. Foto: zdroj BMW.

Aktualizováno:
Konečně foto s BMW i3 a seznámení se sportovním elektromobilem řady i8. To ovšem bez fotky. Tweet je psaný s nadsázkou, žádná úplata nebyla.
https://twitter.com/fremycz/status/485762656511741952, ,

Není tu žádná odpověď. Buď první!

Napsat komentář

Connect with Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.