Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/post-template.php on line 284

Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160

Plzeňský Barcamp od kluka v zeleném, co snědl všechny bagety

Plzeňský Barcamp

Sny se plní také na západě. Už před dvěma roky jsem toužil, aby se Barcamp uskutečnil v Plzni. Jsem moc rád, že se našla výborná trojka, která myšlenku dovedla do konce. Stejnou tužbu mělo pravděpodobně více lidí, protože se nás na akci sešlo ke třístovce účastníků. Povětšinou z Plzně a okolí. Hřálo mě u srdce, že jsem mohl být u toho. Ještě nic podobného se u nás nekonalo. Barcamp je skvělá příležitost pro sdílení myšlenek, seznamování a nejlepší podhoubí pro tvorbu nápadů spolu s odborníky nebo laiky v mnoha oborech. Témata přednášek vzešlé od účastníků se tentokrát točila okolo efektivity práce, tvorby a podpory obsahu až po programování procesorů nebo 3D tiskáren.

Na startu

Předtím, než se příchozí začali registrovat v prostorách Vědeckotechnického parku, v hlavách Jirky, Denisy, Verči a dalších zrály nápady na nejlepší Barcamp, na kterém byli. Za mě můžu říci, podle ohlasů také za ostatní, že přestože to byla má první akce tohoto druhu, překonala očekávání. Tvrdému jádru plzeňského Barcampu se podařilo odkoukat oblíbené části programu od ostatních měst a nakombinovat s místní zvyklostí. Plzeňština má ohlas a přesah daleko za hranice pozvaných. Aniž by se čekalo, zájem o účast byl obrovský, přičemž kapacita se vyčerpala za pouhých 24 hodin. Nebylo třeba podpořit akci články v novinách ani lákáním známých internetových celebrit. Čechy si akci našly samy. Dlouho v této kotlině něco takového chybělo.

Hrstka nedočkavců se sešla večer před zahájením v Jameson Rock Clubu u pomníku Thank You America. Taková warm-up párty k akcím jako je Barcamp patří. Už z toho důvodu, že jsem hned druhý den měl vřelejší vztah k jednomu z přednášejících. Radek nám u piva vyprávěl o svém zaměstnání programátora a osobním životě tak poutavě, že mě nalákal na svou přednášku, kam jsem původně neměl zamířeno. Zádrhelem v hlavní den bylo pro mnoho příchozích bohatý zajímavý program, ze kterého se vybíralo velmi těžko. Kluk v zeleném (já) si ale z přednášek neplánovaně podle potřeb odbíhal doplňovat bagety nebo podávat mikrofon dotazujícím. Dále zmíním tedy jen pár prezentací, jenž jsem shlédl a stále ve mně zanechaly dojem.

Filip Podstavec – White hat linkbuilding

Některé přednášky mě zaujaly podle názvu, jiné podle tématu či doporučení, ale některé hlavně podle osobnosti. Několik účinkujících již znám osobně a tak jsem věděl, že například Filipa jsem si nechat ujít nechtěl. Ještě za prázdného sálu Filip ladil zobrazení prezentace a pozastavil se nad tím, kde mám Google Glass. Mou dřívější profilovou fotku možná znáte. Přednáška o guestbloggingu stejného autora mě loni na New Media Inspiration v Praze do těchto vod nalákala a snažil jsem se v této oblasti posunout. Linkbuilding a otázky všech přísedících odhaduji mě napomůžou v propagaci tohoto blogu. Dozvěděl jsem se odkazy na užitečné nástroje sledování vybraných témat (talkwalker, mention) a jak vypátrat staré nefunkční linky, případně je ukrást pro vlastní potřebu.

Radek Voltr – Procesory létající, tikající, hrající a komunikující

O Radkovi jsem se již zmínil. Zahlédl jsem ho podruhé na registraci, kde jsem s kamarádem Lukášem vítal a zapisoval účastníky. Podobně jako na warm-up přišel usměvavý a otevřený k diskuzi. Nejsem příliš programátorský typ, proto mě nadchly spíše praktické ukázky robotů a létajících dronů se vzdálenou obrazovkou v brýlích. Rozhodně je vidět a ze setkání jsem vyvodil, že Radek je hračička a s mnoha problémy se popere vlastní silou. Co nemám, to si naprogramuji.

Marie Gráfová – 10 vychytávek, které vám ušetří hromadu času a nervů

Nikdo mi neříkejte, že na barcamp výstup Marušky alias Sibiřanka byste nešli. Velkou účast už předjímal zájem v podobě hlasů k přednáškám. „Já tady nejsem jedna chytrá a budu moc ráda, když budete se mnou mluvit všichni.“ Tak uvedla Sibiřanka svou hodinku na téma, jak žít život lépe a chytře trávit čas. Tak tomu i bylo, do diskuze se zapojil Marek Prokop, Pavel Ungr a další. Byl jsem pověřen předáváním mikrofonu dotazujícím v sále. Dost jsem si zaběhal a někdy si připadal jako blázen, avšak podařilo se mi několikrát dostat se do záběru i zvukové stopy záznamu. Koukněte se sami. Pokud spočítáte kolikrát se zmíní můj nick fremy v přednášce, napište to do komentářů.

David Šmehlík – Pracujte v trenýrkách z kavárny. Nebo ne?

Jestliže Maruška byla jasná volba, David, vlastně nyní rodinný podnik, byl předpoklad stejně dobrého zážitku. Jestli se někdy dostanu do svobodné firmy nebo ji sám vytvořím, budu alespoň tušit, kde se ponaučit.

Bagety chutnají, afterpárty se blíží

Poslední návštěvou sdílených zkušeností byla 3D tiskárna se Štěpánem Bechynským. Zatímco se tiskly dvě kočičky, všichni jsme se vyptávali, jaké strasti 3D tisk přináší. Převyprávět vám to nedokáži, podívat se můžete. Toto téma už beru jako evergreen několika setkání. Trojrozměrný tisk vyhledávám a stále mě překvapuje.

V titulku zní bagety a dosud nepadlo o cateringu ani slovo. Nezapomene na ně ani jeden účastník plzeňského Barcampu. Oblíbené pochutiny, nevysychající studna pitné vody s plátkem pomeranče či citronu osvěžily mnohé. Souhlasím, že se catering připočítal k plusům akce. Také díky výbornému nasazení bagetového týmu. Na závěr mu zatleskejte. Osobně mě potěšila velká účast místních a jejich zapojení do příprav akce nebo programu. Máme na čem stavět. Jenže každý moment má své stinné stránky. Tentokrát to schytala afterpárty. Ta se sice kvapem blíží, nakonec přišla, ale účast nebyla valná. Už jsme se obávali místa konání ve stejném prostoru Vědeckotechnického parku daleko od živého centra Plzně. Afterpárty vyšuměla rychlostí vypuštěného balónku. Škoda všeho, že se lidé rozprchli do různých koutů města. Naše parta v tomto nezahálela, ale otevřený networking vypadl z jakýchkoli dalších plánů. Aspoň jsem se mohl uzavřít do introvertního světa. Kluk v zeleném odešel. Držím pěsti, ať se týmu a hlavně Jirkovi, Denise a Verče znovu podaří plzeňský Barcamp zopakovat. Podruhé jim zatleskejte., , ,

Není tu žádná odpověď. Buď první!

Napsat komentář

Connect with Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.