Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-includes/post-template.php on line 284

Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160

Kamba porodila. Gorilí mládě mrtvé.

I když mám dosti rozepsaných konceptů, tento článek musí dostat přednost. Událostí dne je dlouho očekávaný porod gorilí maminky Kamby. Bohužel, ale dopadl špatně.

Oficiální zpráva ze zoo zní: „Zhruba ve 2 hodiny ráno se objevily u samice Kamby první příznaky spuštěného porodu. V 7.30 byly patrné v rodidlech samice pánevní končetiny mláděte. Do této doby probíhal porod v pořádku a Kamba pravidelně a intenzivně vytlačovala mládě ven.


V 8.15 došlo k tomu, že byla vytlačena i pupeční šňůra, kterou Kamba vzápětí přetrhla. Od tohoto okamžiku bylo mládě uvnitř Kamby bez přísunu kyslíku a v současné době je tedy s největší pravděpodobností mrtvé.Kamba však stále pravidelně a intenzivně tlačí a je velká pravděpodobnost, že plod vytlačí sama. Proto odborný tým Zoo Praha do přirozeného procesu zatím nezasahuje. V současné době je prioritou zdraví Kamby a přirozené dokončení porodu.

Lékařský zásah v případě zdraví či život ohrožující situace je však připraven.

Po velkém úsilí se podařilo vyprostit zaklíněné mládě; chirurgický zákrok naštěstí nebyl potřeba. Kamba se v pořádku vrátila do pavilonu. Při pohledu do kamer mohu řící, že mezi gorilami panuje zvláštní nálada. Richard, Kijivu, Shinda i Moja se neustále pohybují kolem ošetřovatelských dveří. Možná na něco čekají. Dlouho jsem se na druhé české gorilí mládě těšil. Porod byl avízovaný na letošní únor, ale sami zoologové neznali přesné datum, kdy Kamba přivede na svět své první mládě. Nebudeme truchlit, takovéto situace se v přírodě stávají denně a už nyní se můžeme těšit na další porod gorily Kijivu, která by měla přivést na svět již svého druhého potomka v pruběhu června.

Sledujte gorily z pražské ZOO v netradiční reality-show Odhalení., , , ,

Není tu žádná odpověď. Buď první!

Napsat komentář

Connect with Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.