Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160
Archive | Duben, 2012

Co dokáže film

Nadešel čas filmové kultury. Náročný týden plný projekcí, talkshow, workshopů a oddechu u muziky. Český filmový týden letos s přesahem do Polska. Atmosféru nejvíce pocítíte ve středobodu festivalu Finále Měšťanské besedě v Plzni. To je místo, kde hvězdám plátna můžeme být nejblíže. Sama o tom hovoří historka z mého prvního setkání s festivalem. Zklamán, že jsem na projekci Hlídače č.47 přišel o den později, ve dveřích vrářím do paní Jakubiskové, která právě kráčela na promítání svého filmu Bathory. Dávejte pozor, při jaké příležitosti se s kým potkáte a dejte si záležet na první dojmu. Opravdu je to v Plzni tváří v tvář.

Milovníky filmu rozhodně nemusím přesvědčovat, zvědavce na nové úpravy prostoru Měšťanské besedy či workshop Františka Fuky o titulkování také ne, ale ostatní zbystří. Přeci jen příležitost se opakuje pouze jednou za rok. Doplníme si české filmy natočené v uplynulých měsících i ty, které na plátně dlouho nebyly. Nově zrestaurovaná Markéta Lazarová nebo polská kinematografie, jenž mému oku vždy utíkala. Stejně zpestřením týdne jsou připravované talkshow s hosty Finále. Při 25. ročníku se v mém programu ocitly také workshopy o zmiňovaném titulkování a tvorbě 3D. Pestrých 7 dní tvořený mým koníčkem. Plzeň zvláště v okolí centra žije přítomností modrého lednáčka. Symbolem festivalu Finále.

Informace a aktuality naleznete na webu či Facebooku.

Co dokáže film?

Průvodní otázka 25. ročníku festivalu je Co dokáže film. Odpovídají na ní členové studentských porot a na svém blogu nyní také já. Jsem toho názoru, že film obecně mě dokáže zabavit a odvést myšlenky od aktuálních starostí. S očekáváním zábavy a humoru přichází i jednodušší vnímání snímku. Kladu si při tom otázku, zda nám může unikat skrytá pointa komedií a smysl, který může obsahovat? Jsou i jiné případy. Raději se nechám unášet příběhem a donutit zamyslet nad problémem scénáře. Hlubší myšlenkou převedenou do reálného života, mého života. Poté mi film dokáže vyvolat úsměv na rtech, slzy v očích nebo i nevěřícný výraz při pohledu na plátno. Jsem potěšen, když film je nepředvídatelný. Když dokáže překvapit. Film je schopný všeho, jen je nutné mu dát šanci.

Na můj dotaz na vás Co dokáže film jste jednoslovně odpovídali: emoce, znechutit, inspirovat, oslovit, obohatit, vydělat. Doplnili byste výčet slov? Napište tweet s hashtagem #finalePlzen třeba i o dění na festivalu. A sledujte mé výkřiky v reálném čase @fremycz

Btw, doporučili byste mi snímek Ochranné zbarvení/Barwy ochronne od režiséra Krzysztofa Zanussi, který je také porotcem Finále? Případně se podívejte na další nabízené filmy ze sekce ZOOM Polsko a vyjádřete se v komentářích.

Má první instagram fotka

Má první instagram fotka

Tento týden byl spuštěn instagram také pro android. Jde o sociální síť komunikující skrze fotky upravené různými filtry. Nemohl jsem se dočkat, až se aktivně budu moci ke komunitě také zapojit. Přemýšlel jsem jaká fotka by měla být první. Volba padla na nadsázku při ranní hygieně, jak vidíte výše. Sledujte můj účet pod nickem fremycz

Horoskop na neděli 1.4.2012

Budoucnost máme předurčenou. Pojďme se tedy podívat, co nás čeká. Ať se můžeme připravit.

Beran

Beran

Život nalinkovaný od A do B by si Beran představoval, není tomu tak. Jsou před námi těžké křižovatky rozhodnutí. Jedna tebe čeká v příštím týdnu. Pokračuj směrem, kam tě táhne první mámení. Možná to zpočátku nevypadá, ale je to správná cesta.

Býk

Býk

Nikdo ti nevěří. I přátelé tě odrazují od slibné budoucnosti. Ukaž jim svou sílu a hlavu vzhůru do následných kroků. Máš svůj cíl, jdi si za ním. S trochou štěstí si zaděláš na krásné budoucnosti.

Blíženci

Blíženci

Jste-li na denní starosti dva, máte vcelku vyhráno. Osamocený blíženec si připadá jako nad propastí. Nepropadej panice, zavolej blízkému příteli či kamarádce. Zažijete spolu bouřlivou noc a zapomenete na všední starosti. Ráno se nebudeš cítit nejlépe, ale o dalším životním kroku budeš mít jasněji.

Rak

Rak

V malé říčce jako doma. Sousedé o tobě vědí téměř vše, svěřuješ se i panmámě v sámošce. Jenže soukromé tajemství je životní poklad. Nech si ho jen pro nejbližší. Předejdeš tak pomluvám a naučíš se životu ve velkoměstě.

Lev

Lev

Silnou povahu dle zvěrokruhu ti předurčila matka příroda. Jenže s křehkou duší se touláš po naší planetě. Neber si osobně každou kritiku, jenž přijde z jakékoli strany. Ozvěnami od ostatních se člověk naučí chybám předcházet. Ber si příklad od svých vzorů a proměň šance ve výhru.

Panna

Panna

První krok je nejtěžším krůčkem v životě. Směřuje do neznáma s nekonečnou opatrností. Těch prvních bude ještě nespočet. Pouč se z několika, co již máš za sebou a v dalších využij předností. Přesto panenské rozhodnutí s sebou přinese řadu chyb.

Váhy

Váhy

Třeba ti přijde, že tyto řádky horoskopu jsou smyšlené blafy. Jenže nic na světě nemá jednu stranu mince. Co zprvu vypadá vtipné a nemyslitelné se může již zítra převrátit v realitu.

Štír

Štír

Ohlížíme se za vnější krásou. Předstírat můžeme odlišné úmysly, ale v očích vždy bude vidět jasný směr. Nač skrývat touhy a naděje, odhal své vnitřní já. Může být jakékoli. Jen musíš přesvědčit ostatní o jeho správnosti.

Střelec

Střelec

Mířit na střed terče bývá obyčejně tvým úmyslem. Připomeň mi, kdy naposledy ti to vyšlo. Nebude lepší zaměřit se na jistější pozici? Sázet na správného koně? Lidem v tvém znamení se v tuhle dobu nevyplatí riskovat. Zkus to, odměna se chystá.

Kozoroh

Kozoroh

Dokážeš strávit hodiny sněním u filmů a zapomínáš na realitu osobního života. Scénáře nejsou předepsány tak růžově, jak se z romantických komedií zdá. Občas je to horor, někdy zas dech beroucí thriller. Tebe čeká v blízké době trocha od každého žánru, jen je potřeba to zamíchat dle představ. Pro správný film musí být mix vyvážený. Dej si záležet a nezapomeň na stinné stránky.

Vodnář

Vodnář

Alkohol zastiňuje mysl. Dávej pozor kolik skleniček si večer dáš. Moje rada zní zůstat na večírku do jedenácti a poté raději sklidit pozici. Předejdeš tak nečekaným problémům. Lepší skončit dříve v posteli, než se druhý den omlouvat přátelům.

Ryby

Ryby

Všude dobře, doma nejlépe. Co ovšem s koníčkem cestování? Zabal si na cesty talisman, který ti domov bude připomínat a ulož si na vršek telefonního seznamu číslo k rodině. Pak budeš mít tu mateřskou střechu stále při sobě. Nezapomeň, hlavně oni ti pomůžou v nesnázích.