Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160
Archive | Září, 2012

Prezidentem. Ten potetovanej.

Tour de Franz: Vladimír Franz

Tour de Franz: Chomutov

Prezidentské volby volené občany, nový způsob vyjadřování podpory kandidátům. Jenže já o mnoha z nich nic netušil, proto jsem využil příležitosti a navštívil první výjezd Tour de Franz. Osobní setkání s profesorem Vladimírem Franzem v mém bydlišti. Mé mínění o tomto člověku bylo zkreslené a mlhavé. Věděl jsem, že přednáší o umění a sám kreslí. Má jasné názory a svým zjevem konfrontuje mnoho lidí. Rok od roku vím, že si musím na člověka udělat názor sám a po určité chvíli. I když pocit s pana Franze byl veskrze pozitivní, neměl jsem okamžitou chuť bezhlavě podporovat vyzdviženou loutku. Bez dotazů, bez politického přehledu jsem se vydal poslechnout si na vlastní uši slova jediného prezidentského kandidáta, který mě o této věci donutil přemýšlet. Co se chystá, kdo chce na hrad?

Potěšilo mě, když jsem dostal pocit, že sám Vladimír Franz byl při studiu laxní. Asi tomu tak úplně nebylo, ale i s takovýmto přístupem, získáme dostatečné znalosti, které v životě můžeme uplatnit. Se svou kandidaturou to nemá jednoduché jako osobnosti z politické sféry. Ti seženou pár podpisů od kamarádů při obědě a dále mohou v klidu přemýšlet o sloganu na billboardy. „Sami poté nevíme jestli jsou to zbožná přání nebo poplašné zprávy,“ řekl Vladimír Franz. O politiku se prý zajímal od dětství, ale raději dal přednost třicetileté práci sám na sobě. Broušení lidských hodnot, uvědomování se historických odkazů. Důležitá pro mě byla otázka: „Proč chce být prezidentem, když má chuť něco změnit a na to by neměl zákonodárnou moc?“ Základem odpovědi byla zmínka, že prezident se staví na obecnou rovinu. Nestanovuje tu či tuto část, ale měl by nastavit základní historické dědictví, které tu bylo a připomenout lidem důstojnost, lidský rozměr svých jednání.

Není to asi jednoduché pochopit hned, stejně jako já si dejte čas na rozmyšlenou. Podle vyjádření iniciativy VFP se zatím nasbíralo přibližně pětina potřebných podpisů (cca 10 000). Nejsou to volební hlasy, nýbrž vyjádření podpory. Sami mi můžete do komentářů napsat, zda je možné podpořit případně více kandidátů a nebo je v zákoně ustanoveno darovat jeden podpis před kandidaturou. Svůj jasný postoj si na Vladimíra Franze včas udělám, vládnout nám pravděpodobně asi stejně nebude. Ztotožňuji se s názorem, že většinové konzervativní obyvatelstvo by jeho potetovanou tvář nevydýchalo.