Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160
Archive | Říjen, 2012

Důležitý je obsah

Během testování produktů a okoukávání zařízení u přátel jsem si měl možnost vyzkoušet několik systémů. Téměř můžeme zapomenout zda jde o notebooky, tablety či mobilní telefony. Hlavní myšlenkou článku je obsah. Vždy jde o obsah, kterým plníme paměti přenosných zařízení. Nabídku aplikací, knihovny filmů a hudby vítá stále vice zákazníků, jenž jsou ochotni platit za více než hmotnou věc. Dovolím si říci, že nezáleží na vysokém číslu příslušícím nabobtnalosti marketu, nýbrž použitelnosti a oblíbenosti jeho obsahu. Aplikací je přeci na každém z nich dost, o většině můžeme prohlásit, že jsme nikdy neviděli a nestáhli. Nezajímají nás. Proto autoři aplikací využívají nabídky reklamního upozornění zákazníkům a slevových akcí.

Odlišný a přeci trochu podobný přístup vidíme u hudebních obchodů typu iTunes. Co člověk, to jiný hudební vkus. Zde se široká nabídka vyjímá a obhajuje. I když můžete namítat, že stejně je to u marketů s aplikacemi, myslím, že ne v takové míře. Lidský tvor žijící částečně ve virtuálním světě nerad odděluje offline a online vlastnický majetek. Vzpomeňte si, kdy jste sami chtěli mít při sobě sbírku LP na své dovolené nebo dočíst knihu, která vám leží na nočním stolku, cestou v metru na čtečce. Očekává se, že stejná nabídka kamenných obchodů bude i ve virtuálním realitě. Záleží, čím nový smartphone naplníte, bez obsahu ztrácí smysl. Stává se z něj těžká cihla s kontakty na nejbližší. Já bych závěrem popostrčil čtenáře, aby přestali hledět slepě na značky výrobců zařízení a zamysleli, který systém jim přinese větší spokojenost v obsahu. V Čechách to máme stále těžké. Všichni doufáme, že se dožijeme příznivější doby. Ale pěstovat v sobě nový přístup musíme již nyní, od píky.

Jo Nesbø – Sněhulák

Sám jsem nečekal, že se mezi příspěvky blogu objeví i recenze knihy. Mile mě však celý přístup překvapil. Přihlásil jsem se o jednu reading copy norského spisovatele Jo Nesbø. Nový díl kriminálního příběhu s názvem Sněhulák. Kdyby snad někdo netušil, co je reading copies. Neprodejné výtisky knihy poskytnuté k zrecenzování ještě před vydáním. Elektronická verze přišla do emailové schránky, přeložil jsem soubor pro mou aplikaci čtečky Kindle v novém tabletu a prolistoval první stránky. Obrázek sněhuláka a v tu dobu se objevil úsměv a radost, která mě provází celou četbou.

Je to má první kniha. Alespoň to tak prezentuji a jsem pyšný, že je jím právě Jo Nesbø může být. Dříve jsem za čtenářské panenství považoval startovací díl Harryho Pottera, ve škole jsem snad ani román Na cestě Jacka Kerouaca nedočetl. Chvíli mi trvalo, než jsem se přelouskal přes všechny stránky. Zprvu jsem měl zmatek v postavách, jelikož jsem předchozí díly neznal. Povědomí o komisaři Harry Holemu jsem měl díky dobrému marketingu nakladatelství Kniha Zlín. Nikde nejsou žádné překážky. Užívat si příběh může každý milovník krimi a mrazivých chvil.

Jo Nesbo  - Sněhulák

Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Tajemství provázející všemi listy knihy. Možná dostanete strach ze začínající zimy, ale rozhodně nezmizí touha přijít na kloub, kdo je sněhulák a jakou souvislost má s vraždami. Prozradit můžu, že Harry vyšetřuje sériové činy a tentokráte se dotýkají také jeho blízkých osob. K důvěryhodnému dojmu napomáhá i reálné umístění děje do severské krajiny, kde to Nesbø zná. Sám nemohu tuto skutečnost potvrdit, dočetl jsem se o ní stejně jaké vy, však poznáte sami.

Začátečnické neduhy mi nedovolily přikovat se k obrazovce tabletu a hltat řádek po řádku, ale věnoval jsem čtení každou volnou chvíli. I protože mě tlačilo vydání tohoto článku. Zítra (11.10.2012) bude totiž Sněhulák stát před vašimi okny a je na každém, kdy důvod, proč černé oči hledí přímo dovnitř, odhalí. Udivoval jsem se, jak v knihách dokáží popisovat všední momenty. Kolik poetiky se objeví mezi pocitem napětí. Váhat nebudu až se přede mnou objeví jakýkoli Nesbø.

Pokud víš, že neodložíš knihu dokud nedočteš do konce, nemusíš se bát zmeškané školy či povinností v práci. Kniha Zlín připravila omluvenku ke stažení ZDE.