Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160
Archive | Březen, 2013

Displej Sony Xperia Z zachytí vlastní realitu ve Full HD

Xperia Z displej
Někteří mi prominou, že se vrhnu rovnou na nejdůležitější a nejviditelnější část telefonu – displej. Tvoří velkou část přední strany a je nezastupitelný při ovládání. Sony Xperia Z nabízí kapacitní TFT panel o velikosti 5″ s technologií Mobile Bravia Engine 2. Ono vůbec Full HD rozlišení (1080 × 1920 px), stejné jako u většiny domácích televizorů, na příručním displeji vypadá dokonale. Jenže s jemností 443 DPI (obrazových bodů na palec) už člověk tolik změn nerozpozná. Pro mě není důležité udávané číslo, ale schopnost ukázat ostrou fotku a nenutit oči přemýšlet, proč vidím jednotlivé pixely u ikonek aplikací nebo písma.

Co je Mobile Bravia Engine 2?

Před psaním tohoto článku jsem se podíval na možnosti technologie, kterou Sony ve svých zařízení nabízí. Neměl jsem příliš tušení, co se za názvem skrývá. Prvně se druhá generace Mobile Bravia Engine objevila u Sony Xperia V. Je rozpoznatelná na první pohled i bez srovnání. Při prohlížení v galerii je patrné okamžité překreslení kontrastu a jasu barev. Specifikace uvádějí také individuální úpravu sytosti pro konkrétní barevný rozsah a redukci šumu. Dost vysvětlování, podívám se jestli tomu tak opravdu je. Dám na svůj cit a nebudu měřit výsledek specifickými metodami.

Produktové video plné barev nadchne, každé jiné, například scéna z oblíbeného seriálu, neztratí na pocitu. Jednoznačně nevidím mdlé zobrazení při běžném jasu a špatnou korekci některé z barev. Rád se na displej dívám, pořád, proto nesleduji svět kolem. Zdálo se, že černá není plně černá, ovšem lišty systému Android upraveného pro Sony nejsou na konci černobílého spektra, nýbrž v šedém zástupu. V porovnání s Nokia Lumia 820 cizímu oku nepřipadaly barvy věrohodné. Z recenzí dnes vím, že Sony u svých jiných modelů už nasadilo lepší panel a nebo se podařilo lépe vyladit zobrazení. V článcích ale reaguji na pocit, který mám, když smartphone používám v běžném provozu, nikoli cíleně pro testování.

Porovnání videí na Sony Xperia Z

Porovnání videí na Sony Xperia Z (pro zvětšení klikni)

Až už zvolím manuální nastavení jasu nebo automatický režim, od 50% podsvícení si bez problému počtu na slunci. Z toho mám obrovskou radost. S mými vyššími dioptriemi a horšími modely smartphonů to býval problém, u Xperia Z automatické nastavení jasu nevypínám. Na můj vkus je zbarvení některých fotografií až příliš a nereálné. Jako kdyby Xperia Z zachycovala vlastní realitu pod taktovkou Mobile Bravia Engine 2. V nastavení je možnost technologii vypnout, ale přicházím tak o zážitek z telefonu, který při ovládání nevadí. Uvědomuji si, že sdílené momentky na Instagram vypadají zde lépe než jinde. Dotyková plocha reaguje na všech deset prstů naráz. Povíte mi, kde schopnost reálně používat? Škoda, že vás neposlechne v zimních rukavicích nebo s tužkou, za to spolehlivě reaguje po namočení do vody.

Displej je ta část telefonu, která zaujme na první pohled. Alespoň když je Xperia Z zapnutá. Neříkejte mi, že jste nebyli potěšeni. Já ano, ale není to vše od top modelu Sony.

Druhý týden s Xperií Z
V posledním odstavci shrnu vždy celkové dojmy z testování.
Ze Zetka jsem nadšený a jsem rád, že mi nikdy neupadl z ruky. Překvapivě pasuje velmi dobře a ostatní telefony se mi dnes zdají malé. Bez upozorňování na malou paměť si testuji jednu aplikaci za druhou a objíždím závodní tratě Real Racing 3 pro potěšení. Jen s tím foťákem to nebude takový zázrak. Snad iPhone 5 mě proklel a stále čekám na zrcadlovku v kompaktním provedení. Všechno nebude zas tak zlé, však se dočtete příště.

Očekávání od Sony Xperia Z

S novým smartphonem a zvláště špičkou značky přichází očekávání. První fotky uvedou výrobek v nejlepším světle, ale na skutečný dojem potřebujeme čas. Dnes vás seznámím s pětipalcovým modelem Sony Xperia Z a představím svá očekávání.

Bál jsem se velikosti, která mě záhy přesvědčila, že používat a zvyknout si, se dá rychle. Problémy s dosahem palce na notifikační lištu nejsou. Díky inteligentnímu rozmístění tlačítek po boku telefonu, zejména vypínání, mám ovládání po ruce (přesněji řečeno na palci). V pravdě hardwarových tlačítek nenabízí Xperia Z tolik, kromě vypínacího už pouze řízení hlasitosti. Více je krytek konektorů, aby mohl být smartphone voděodolný a prachotěsný. Už jste se mě ptali, zda-li vydrží denní používání. Zatím můžu říci, že jsou elastické a pevné. Věřím, že vydrží, ovšem toto bude obsahem dlouhodobého testu. Kryt komplexního kusu je nerozebíratelný a bez možnosti výměny baterie. Zeptám se. Opravdu je to dnes ještě pro někoho potřeba? Hranaté tvary na mě působí elegantně a ostré rysy neřežou. Chtěl jsem černý model, ale na bílé barvě se nechytají tolik otisky. Vypadá stylově i v mužském světě. Při poklepání na zadní straně zní plastový zvuk, vpředu pořádné sklo. Materiály si později zjistím od výrobce pro přesné informace.

Takový jsem měl dojem, když jsem ho prvně potěžkal. Navíc je poměrně lehký, netáhne mi ruku k zemi. Musím říci, že od dob Sony Xperia P se mi styl úprav Androidu od tohoto výrobce líbí. Sleduji vývoj a dnes bych se s ním dokázal sžít. Před lety to byl Samsung a proto první setkání s Androidem bylo v blízkosti Galaxy 3. Krátce zmíním oblibu interních widgetů, grafickou stránku a široké propojení s klasickým systémem. Slibte mi, že se sem vrátíte. Chystám se přidat další zkušenosti a podrobnější články jednotlivých koutů Sony Xperia Z. Dnes tedy ukončím spisování a budu sbírat v komentářích pod příspěvkem vaše případné dotazy.


Foto od Jakub Komenda, iPad Mini

Nestyď se za svůj Instagram

Instagram feed @fremycz

Instagram feed @fremycz

Doopravil jsem svou poslední fotku, někdo by poznamenal zprznil instáčem, a sepíši si pár bodů, jak se na Instagramu chovat. Nedávno jsem navštívil workshop s Jiřím Šiftařem, populárním Čechem na této síti, po kterém jsem začal přemýšlet, jak svůj fotografický projev změním. Nezaslechl jsem příliš nového. Vnímání lidí se prolíná do všech oblastí podobně, ať už si vybíráte přátelé nebo zajímavé osoby na twitteru. Důraz se klade na první dojem. Očekávám, že si budu rád tyto řádky později připomínat, tak je dobré je zaznamenat a šířit dále.

Celý úspěch začíná cvaknutím spouště na displeji smartphonu. Vyfotit fotku a pustit se do úprav.

Jak udělat z fotky přitažlivý obrázek

Nebudu vám zde radit, kde namíchat recept úspěchu na Instagramu, protože sám jsem ho neprožil. Nejsem mladá dívka, abych přitahoval muže na svou něžnou krásu. To může být jedna z cest, kterou se vydat. Já musím zaujmout kompozicí, o které se přemýšlí už před vyfotografováním. Hleďme na to, aby ústředním motivem byla jasně rozpoznatelné místo nebo věc. Žádné rozptylování. Můžeme ovšem počítat s následnou úpravou a využít tilt-shift rozostření nebo skrýt nepodstatnou věc za výřez čtverce. Sociální síť má svůj koncept, využíváme předností, které nabízí.

Jiří nám na workshopu ukázal, jak pracovat s aplikacemi Camera+ (iOS) a Snapseed (iOS, Android). Od této chvíle budeme využívat pouze Snapseed, nejen protože vlastním pouze Android zařízení.

Mé první setkání s aplikací Snapseed bylo čiré rozčarování a ztracení se v nabídce filtrů, nastavení. Začátkem všeho je uvědomit si, jaký výsledek chceme mít. Když netušíme, špatnou cestou není ani zkoušet jednotlivé kroky a vnímat i lehké změny na fotce. Ovládání si najdete na internetu, svou cestu objevíte postupně. Základními body pro shrnutí jsou:

  • oříznout do čtverce před úpravami (Crop)
  • místo automatického režimu vytvořit originál nabídkou Tune image
  • náklon zachyceného objektu opraví nabídka Straighten a hrany zvýrazní Details
  • samotné filtry přímo v aplikaci Instagram již nevyužíváme
Návod na efektivní úpravy fotografií z portálu Svět Androida
Snapseed – úprava fotografií s neskutečnou lehkostí

V úpravách automatické filtry nahrazuji (v Tune image) zejména Saturation (Nasycení), Ambience (Prostředí) a Contrast (Kontrast). Cit pro krásu máme rozdílný a každá momentka si zaslouží jiné změny. Konečný dojem poté utváří sdělení autora fotografie a může zvýraznit důraz na jinou část než by upozorňovala fotka bez úprav. Nebojím se sbírat inspiraci u jiných instagramistů. Posledním bodem by měl být objevený styl u každé sdílené fotografie, kde odběratelé rozpoznají, že je vaše.

Dostanu své dílo do světa přes hashtagy

Výsledek jsem uploadoval na svůj feed. Přidal popisek (v mém případě v angličtině, aby byl srozumitelný po celém světě) a několik hashtagů objasňující obsah fotky. Tři až čtyři ohashtagovaná slova propojí obrázky stejné tématiky a nezahltí komentáře.

Nepoužívej generické hashtagy v prvním popisku fotky! Nepoužívej je raději vůbec.

Vysvětlení je jednoduché. Generické hashtagy (např. instagood, tagsforlikes) přitahují automatické účty, spam profily a rozdají v okamžiku desítky, tisíce like. U nejpoužívanějších hashtagů se fotka objeví na vteřinku na velké zdi a nestihne se dostat k širšímu publiku, uvidí ji jen ti nejšťastnější. Jeden takový like od uživatele nepřinese jeho pozornost a ztratíme šanci získat ho jako odběratele. Naopak hromada nicneříkajících hashtagů v popisku fotky odradí naše fanoušky i možné nové zájemce. První popisek nikdy ze zobrazení nezmizí a pokud chcete lákat automaty touto cestou, využijte druhý a další komentář. Pak už musíte jen doufat, že se skryje za novými komentáři od odběratelů. U mě se zatím tolik nekomentuje, tak mám smůlu.

Rozmyslete si, co chcete na Instagramu získat. Překvapení z workshopu pro mě bylo, že i zde musím vytvářet komunitu a aktivně vyhledávat podobné uživatele. Nejprve přitáhnete své známé, twitter followery, kamarády z Facebooku a nastane moment, kde sehnat další odběratele. V koutku duše jsem tušil, že mít krásný jednotný feed hodně pomůže. Sám koukám na poslední nasdílené fotky a rozhoduji se, zda okamžitě začít sledovat budoucí vývoj instagramisty. Jiná situace je, když se jedná o kamaráda/ku nebo krásnou dívku. To u mě jako muže mění vnímání a zmíněné postupy.

Instagram feed @alisczech

Instagram feed @alisczech

Instagram feed @alex_cais

Instagram feed @alex_cais

Výše zobrazené profily vzbuzují větší nadšení než moje počáteční pokusy s možnostmi Instagramu. Dojem trochu pokazí i náhodně využití multiobrázků beze smyslu. Vytvoří Vám je aplikace Diptic (iOS, Android). Chce to přemýšlet a postupně utvářet koncept.

Komentujeme

Zpočátku se vyplatí aktivně komentovat u cizích profilů. Zaujal mě jeho feed a pokusím se neotřele popsat svůj názor, pocit z fotky. Palcuje a lajkuje se dnes všechno, proto si mnoho lidí už všech běžných projevů nevšímá. Několikátý vtipný nebo trefný komentář může přimět k okouknutí našeho feedu a když bude stát za to, máme velkou šanci získat nového odběratele. Komunitu vytvořím i komunikací se svými fanoušky, které mi projevují zájem pod mými fotkami. Na jednoho fanouška se nabalí další. Chybělo mi tu retweetování, které jednodušším způsobem dokáže rozšířit dosah sdělení. Ale tímto poněkud dlouhodobějším krokem tvorby komunity, obrázky umožňují i zahraniční přesah, bude z výsledku větší radost. Znatelnější zpětná vazba.

Ať už fotíte jídlo, ulice, módu nebo sebe, základem je projevit se. Vložit do fotek rozpoznatelný podpis, nemyslím text, a jasný cíl. Věřím, že tímto lze propojit sérii fotografií krajin s občasným výhledem z okna do ulice města. Nikdo nemá právo říkat, co máme sdílet, ale může poradit jak sdílet. Snad byl článek přínosný pro mnoho instagramistů. Stejně jako já jste si uvědomili, co tušíte. Sdílejte příspěvek do širšího povědomí a pokud se vám líbí můj feed, který je na začátku dlouhé cesty, sledujte ho.