Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160
Archive | Květen, 2013

O Sony Xperia Z si povídají i vrabci na střeše

Sony Xperia Z lidé

Sony Xperia Z

Během testování vlajkové lodi Sony se setkávám s komentáři od kamarádů a přihlížejících. S obdivem pozorují v mých rukách každý nový kousek a já s radostí předávám své zkušenosti nebo alespoň poskytnu první moment seznámení. S humorem jsem představoval Xperia Z jako kuchyňské prkénko. První slova od přátel se totiž podobají pádlu, mrazničce, tenisové raketě a podobně. Zaujme velikost, láká zkušenost. Mnoho dívek několik minut poté mobil nepustí z ruky, zamilují si svižnost a ostrost displeje. Předpokládal jsem, že se bude něžnému pohlaví líbit bílá barva, ovšem takový úspěch nesklidila, jelikož důležitý parametr to není, zdá se. Ohromný telefon by si žádná z nich nepořídila, ale hrají si s ním raději než muži. Od nich slýchávám, že obdivují rychlost systému, použitelnost Sony úpravy Androidu a odolnost. Několik přátel už na vodotěsnost zapomnělo, když naštvaní mi chtěli Xperia Z zahodit do záchoda. K pobavení jsou momenty uvědomění si, ještě než činnost dokončí.

Osobně se setkávám s více lidmi, kterým ostré hrany telefonu nevyhovují. Libují si v zaoblených, lépe uchopitelných křivkách, proto označují tvar jako jednu z nevýhod. Pokud se někdo pustí do focení v uzavřeném prostoru překvapí ho větší šum a neprofesionální kvalita drahého modelu od Sony. Cena dosti odradí běžného zákazníka s hloupým telefonem, ale mé okolí ví, že přístup k testovaným novinkám mám a této možnosti využívají. Vnímám pocity o Sony Xperia Z spíše kladné.

Šestý týden s Xperií Z
Po čase jsem se již naučil rozpoznávat barvy notifikační diody a s každou další aktualizací se mi více líbí upozorňovaní na zmeškané události stylem Androidu. Úprava systému od Sony se mi líbí, což asi již víte. Jedním z bonusů oproti jiným výrobcům jsou miniaplikace, které příliš často nevyužívám, přesto vím, kam sáhnout. Pod třetí ikonkou na dolní liště se skrývají spuštěné aplikace a odkaz k těmto miniaplikacím. Minutka, kalkulačka nebo doinstalovaný fotoaparát v malém okně nezakryje dění pod ní. Spočítám si tak, že ještě bych mohl ušetřit při koupi nového auta pár tisíc 😀

Foto: Sony

Výdrž Sony Xperia Z na jeden nádech

Nejdiskutovanější otázka všech smartphonů se týká výdrže baterie. Jediná oblast, kde se vývoj plazí pomaleji než šnek na závodní dráze. Je jasné, že mnoho z nás očekává, aby ho mobilní telefon nezradil během dne v žádné situaci. Když jsem dostal Sony Xperia Z do ruky, tušil jsem, že na tom bude lépe než můj předchozí mobil s menší kapacitou baterie (Xperia Z má 2 330 mAh).

Abych lépe pochopil a ukázal schopnost bílé královny od Sony, připravil jsem pro ní pár reálných situací. Před tím, než povím jaké to jsou, zmíním výraz Stamina, který v tabulkách používám. Režim Stamina je v reklamách hodně propíraný pojem. Samotný pouze zakáže mobilní data a Wi-Fi při vypnutí obrazovky. Ušetří hodně energie, avšak zmiňovaný čtyřnásobek to nebude. Slušné je upravit seznam aplikací, které i pod Staminou poběží za vypnuté obrazovky. Google+ nemile upozorňoval, že okrádá moc energie a vyplatí se ho plně vypnout.

Raději než Staminu, jelikož mobilní připojení vypínám ruční cestou z vlastní iniciativy, používám Wi-Fi podle umístění. Uloží si všechny používané hotspoty a jejich polohu. Pokud se objevíte v blízkosti některého, zapne Wi-Fi a připojí se. Doma, ve škole a oblíbené kavárně nemyslím na logování. Poslední úsporou energie je Slabá baterie, jenž zachrání poslední kapku před vybitím. Efektivní.

Výlet do Prahy

Často se vydávám na prezentace, setkání v hlavním městě. Z Plzně mi cesta vlakem trvá 96 minut. V těchto chvílích neustále pročítám twitter, Facebook nebo vyhledávám informace na internetu skrze Chrome prohlížeč. Dnes už nenakupuji jízdenku u pokladny, ale každou cestu se prokazuji e-ticketem ČD. Z mnoha zkušeností můžu říci, že v takových dnech netelefonuji. Zaobírám se programem akce a spíše ve volných chvílích reaguji zprávami skrze internet. Rozuměj: stále online. I když cestuji, obejdu se bez hudebního doprovodu nebo dohánění seriálů na obrazovce 5 palců. Displej přesto většinu času nezhasne a krotím se pouze v okamžiku, kdy ikona baterie naznačuje slabý zbytek energie.

Příklad 1 Doba (bez Staminy) Doba (se Staminou)
základní 12 hodin 14 minut 13 hodin 37 minut

Streamování televize na Wi-Fi

Nedávno probíhalo MS v hokeji. Aplikace od České televize jsem si oblíbil na svém smartphonu i tabletu. Ovšem ta větší obrazovka zůstala doma a tak jsem pro sledování zápasu využil telefon. Aplikace ČT Sport nabídne vysokou kvalitu záznamu, kterou s rychlým připojením není problém utáhnout. Ale kdybych si na záda Zetka v tu dobu sáhl, spálil bych si ruce. Hřeje fest. Nejlepší ovšem bylo, že neumřela po celou hru. V tabulce udávám procentní část, jenž zůstala po základním čase hry (obvykle 90 minut).

V tomto případě nemůžu ani spolehlivě zmiňovat test ve Stamina režimu, protože nepřetržitý datový tok byl podmínkou přehrávání. Půl hodinka hraní Real Racing 3 ukousla 27% baterie.

Příklad 2 Doba (bez Staminy) Doba (se Staminou)
náročný zbylo 31% baterie zbylo 35% baterie

Dlouhý víkend

Jednou za týden přijde víkend. To na mobilu nemusím vysedávat vajíčka, převážně prokrastinuji u notebooku. V rámci soboty a neděle počítejme 3 krátké telefonáty na domluvy s přáteli o setkání, instant messaging pokud nedosáhnu k velké klávesnici, využití widgetu TV programu komunikujícího s internetem (neustále online) a více nic. Jak tak pozoruji, opravdu smartphone nepoužívám namísto MP3 přehrávače. Hudbu takto nekonzumuji vlastně vůbec. Výdrž rapidně stoupá na 37 hodinový úsek.

Hovořil bych o tomto způsobu využití Sony Xperia Z jako běžném. Nevysledujete ho u mobilního maniaka, ale člověk v pracovním nasazení dosáhne podobných čísel.

Příklad 3 Doba (bez Staminy) Doba (se Staminou)
slabý 25 hodin 37 hodin
Pátý týden s Xperií Z
Při mém používání není výdrž Sony Xperia Z kouzelná. Ovšem potřebuji, aby vydržela nápor jednodenních výjezdů, protože nabíjet přes noc jsem se naučil i sebelepší smartphone. Kromě baterie mě více těší kapacita prostoru, který se do ní vejde. Stále plním aplikacemi a nekňučí, že by potřebovala prošťouchnout. Dostupných 12GB je dostatečných na to, abych nepotřeboval hledat microSD kartu.

Sony Xperia Z v zajetí zkratek – konektivita

Zkratky funkcí, konektivit a bůhví čeho dalšího doprovázejí popisky smartphonů v elektro obchodech bez vysvětlení. Někdo jim rozumí, jiní čumí. Sony Xperia Z jich má po právu vypsaných hodně. GPRS, GPS, LCD, NFC, LTE, TFT začal jsem se ztrácet než jsem objevil Wi-Fi a USB. Dokonce nebyly všechny.

Konektivita

Vlajková loď Sony nabízí širokou konektivitu. Standart MHL (Mobile High-Definition Link) zjednodušeně kombinuje HDMI s USB do jediného portu. Ušetří se tak místo na boku telefonu a během připojení například k televizi se může zařízení ihned dobíjet. Připojíte a jedete. Možno takto zapojit flash disk, externí klávesnici nebo ovládat Real Racing 3 Playstation ovladačem. DLNA (Digital Living Network Alicance) naopak využívá domácí síť. S certifikovanými zařízeními telefon komunikuje na jedničku a okamžitě přehrává právě natočené video nebo fotogalerii. Osobně si takto představuji svoji domácnost bez kabelů a dnes přežitých DVD.

Vedle toho je tu ještě modrý zub Bluetooth. Občas mě napadne myšlenka, že tato funkcionalita je po IR portu už také zastaralá. Ovšem pravda je jinde, zvláště, když se na svět vrací i zmíněný IR port. Bluetooth stále využívám na přenos dat s mobily (obecně zařízeními), které ještě neovládají NFC. Nezastupitelná služba. Stále se najde dost hands-free sluchátek, reprobeden nebo rádio v automobilu, jenž nestihli skočit s dobou. Brouzdáním v nastavení Sony Xperia Z objevuji způsob ovládání zařízení Xperia skrze jiné zařízení s certifikací MirrorLink pomocí USB. Zjednodušeně možnost ovládat telefon skrze jinou obrazovku, například informační obrazovky uprostřed středního panelu auta. Policisté hlásají, bezpečnost při řízení především.

Zkratky se používají i při připojování smartphonů k mobilnímu internetu. Od běžně skloňovaných GPRS, EDGE, UMTS (3G) až po nejnovější LTE. Všechny možnosti připojení Xperia Z zvládá. Kromě Wi-Fi, kde snad nikdo do omezení rychlosti zařízení nezasahuje, umožní stáhnout data v nejrychlejší LTE síti až 100Mbps upload a 50Mbps download. Přiznejme, že v realitě budeme dosahovat méně než polovičních čísel a ještě v době až se tato nabídka u operátorů rozšíří. Přesto je to 1,5x více než na dostupné 3G síti (upload 21,1Mbps; download 5,76Mbps dle dat Mobilmania.cz).

O to, že by se Sony Xperia Z nekamarádila s někým z vaší rodiny elektronických zařízení, nemusíte mít strach. Vždy se najde nějaké spojení. Škoda jen, že na hodně slabém signálu Wi-Fi mívá problém. Což už opravuje nová aktualizace, která se pomalu žene přes kopečky i k nám. Správná konektivita také zasadí důvod, proč si pořídit i nový reproduktor, co bude hovořit po NFCécku. Nemyslíte?

Čtvrtý týden s Xperií Z
Den co den přemýšlím, čím testovaný telefon zatížím nejvíce. Hovoří se stále o odolnosti, ale já všemu psanému věřím už po zkušenostech s Xperia Go. Třeba opravdu jednou spadne do půllitru piva. Po měsíci každodenního používání potvrdím, že na velké škrábance netrpí. Zadní sklo je lehce mramorované, ovšem bílá barva to dobře skrývá. Přední displej po vyleštění od upatlaných prstů je jako nový. Bílý model byl dobrou volbou.

Čtivá detektivka Ostrov Antrax

Ostrov Antrax obálka Tuto knihu jsem si vybral podle obálky s očekáváním, co přinese její obsah. Když pošťačka přinesla zásilku, byl jsem překvapen, že budu po dlouhé době číst tištěnou knihu navíc dosti tlustou. Tím jsem začal ze všech stran zkoumat, o čem Ostrov Antrax je.

Na Long Islandu se stala vražda manželského páru, biologů pracujících ve výzkumném zařízení, o němž kolují fámy, že se tam ve skutečnosti vyrábějí zbraně pro biologickou válku. K vyšetřování je přizván John Corey, detektiv zotavující se po zranění ve službě na chatě u strýce poblíž události. S mrtvými je spojují přátelské vazby. John je rýpavý, všímavý čtyřicátník. Obdivuje pohledné ženy a tu a tam se stane, že z pěti lidí v místnosti si oblíbí hned tři. Spolu s detektivem Corey se o případ zajímají šerif Max, který Johna najal, Elizabeth Penrosová z oddělení vražd a pánové Foster a Nash. Ti jsou tu nehlášeně, z FBI respektive ministerstva zemědělství. V momentě, kdy souvislosti začnou mířit k Plum Islandu, začne tým odhalovat tajemství ostrova, kde se vyvíjejí vakcíny a testují smrtelné nemoci na zvířatech.

Příběh je velmi přímočarý a svižný. Krásně rozdělen na gradující kapitoly. Byl jsem mile potěšen, když mi nedělal problém si za celou knihu zapamatovat jména postav a utvářet obrazovou představu. Americká jednoduchost podněcující zvědavost s dostatečně drzou hlavní postavou, abyste si ji ihned oblíbili. Není divu, že se Ostrov Antrax držel v žebříčku nejprodávanějších knih v USA na prvním místě po dobu dlouhých pěti týdnů. Sáhne po ní mnoho lidí, které neodradí název, touží po záhadách a nebo stejně jako mě je zaujme obálka.

Sami uvidíte po přečtení první kapitoly v úryvku na webu Knihy Zlín. Vydavatelství děkuji za možnost odhalit novou sérii, která bude navazovat volným pokračováním Hra s lvem, Odvetný úder (podzim 2013) a dalšími.

Ó, v Berlíně to bylo

„Ó, v Berlíně to bylo…“ vzpomenu si, když nějaká událost mi připomene poslední srpnový týden loňského roku. Podle plánů jsem jej strávil na Campus Party, akci o které jsem si toho předem nedokázal mnoho představit. Měsíce předem se zorientuji v pozvánce, jenž Telefonica Czech Republic zveřejnila na internetu, pak se dlouho rozhoduji, jestli na nabídku kývnout. Díky nižšímu zájmu je tu stoprocentní šance dostat se na letiště a získat zkušenosti. Stačí jen zaujmout tweetem. Vyhledávání informací o stylu Campus Party ve mně vzbuzuje nadšení až poslední dny před odjezdem. Cesta do Berlína je tady, při odjezdu z Florence se již nedá uniknout zpět a jen se rozhlížíš, kdo ze tří stovky Čechů jede s tebou. Je to rozmanitá skupinka technicky pozitivních a jejich přátel. Z nám z nich sotva pár jedinců. Jenže poznávání v mém případě nakonec dosti pokulhávalo. Závěrem celého týdne je odnést si ponaučení na příští rok, do Londýna.

Před námi letiště Tempelhof a také celý program akce. Odstartoval noční welcome party poté, co už první odvážlivci prozkoumali turistické body města. Druhý den a následně každý další se v nás rodí schizofrenie nebo alespoň zárodek šilhavosti. Schopnost zachytit kvanta informací, které se na nás hrnou z osmi pódií a stánků workshopů, tu nemá nikdo. Nahradit se ji snažíme dobrým výběrem a rychlými nohami při přebíhání z jednoho konce haly na druhý. Jistou výhodu tu má ten, kdo ví o jakou část vědy se bude zajímat. Řekněme si na rovinu, že sedět a poslouchat jeden názor za druhým je pak hračka. Předvýběr přednášek mého zájmu byla zbytečná ztráta času. Stíhal jsem toho pár a raději dal na doporučení ostatních nebo dojem z mluveného slova přednášejících. Stihl jsem ochutnat tweety (význam datové vizualizace), prohlédnout si Windows 8 a napsat rovnici na Samsung Galaxy Note 10.1. Kromě hltání informací jste totiž poblíž technickým hračkám, nápadům a na dohled odpovědím na všetečné dotazy. Kde jinde se dozvědět, jak naučit robota vstřelit gól? Čím se nezatěžovat při cestě za vítězstvím v turnaji Starcraft?

Celkově jsme prožili mnoho hodin na společném prostoru s lidmi z celé Evropy a části světa. Po prvotním otrkání je dobré si nenechat ujít možnost seznamování. A využít nočních výletů pro odreagování. Nepromarnit čas. Chtěl bych tímto článkem sdílet zkušenosti, že přivézt si s sebou notebook není na škodu. Po technické stránce byla hala připravena velmi dobře. Všudepřítomnými zásuvkami a pokrytím sítě, až na přeskakující wifi, se letiště Tempelholf přiblížilo opět světu. Nenáročným stačila i místní food truck strava. Nač si objednávat plnou penzi a navštěvovat jídelnu. Věřte mi, že strach, který můžete mít z výpravy se neprotáhne ani přes hranice a neztratí se v neznámém prostředí. Jdeme do toho společně? Do Londýna!

Campus Party Digitální student

Článek publikován také na blogu CZcampuseros.