Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160
Archive | Červen, 2013

Hraje si s námi inteligence Samsungu Galaxy S4

Zaujala mě reklamní kampaň na nový vrchol společnosti Samsung. Více než samotný smartphone v mém pohledu se vyjímaly inteligentní funkce, jenž marketing propaguje jako inspirované lidských chováním. Tu a tam jsem začal pochybovat. Už Galaxy S3 jsem se raději vyhýbal, ani o jeho nástupce jsem nechtěl zavadit. Když pak přišla nabídka na týden zjistit, kde je pravda při používání vychytávek inteligentního telefonu, využil jsem ji.

Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4

Samotné vajíčkové tělo padne dobře do ruky. O mě je známé, že upřednostňuji ostré hrany, ale oblým tvarům není příliš co vytknout. Bílá barva mě znovu přesvědčila, že je velmi elegantní, přestože o tom rozhoduje i použití materiálu. Z čistě subjektivního důvodu, bych si Galaxy S4 nevybral. Vzhled zařízení rozhoduje v první fázi, ale nemálo lidí zajímá také prostředí uvnitř – proslulá Touchwiz nadstavba. Nádherný SuperAmoled displej ještě lépe zobrazí na mě příliš zářivé barvy. Uvědomil jsem si, že o pocitu hodně rozhoduje vybraná tapeta a nastavení. Nastavení, co dokáže změnit názor na vlajkovou loď mávnutí proutku. Ještě se o tom zmíním. Vše totiž lze upravit i barvitost ikonek. Co s barvami souvisí je fotoaparát. Kromě hravých doplňků, které nabízí, fotí sám o sobě velmi dobře. Ostrost a reálné pojetí scény se mi hodilo do karet. Nevím, jak si stojí Samsung Galaxy S4 v porovnání fotoaparátů jiných značek, ale osobně jsem v poslední době lepší k dispozici neměl. O to více, když si vyhrajete s fotkou se zvukem, double shotem (vzájemné focení přední i zadní kamery) nebo funkční odmazávání nepotřebných objektů ze záběru. Tady se to vývojářům povedlo.

Zmínil jsem, že o smartphone samotný mi tolik nešlo. Byl jsem hodně nedůvěřivý k inteligentním bonusům, jimiž se chlubí. Přijdou mi dlouhodobě neužitečné a nevěřil jsem ani v jejich plnou funkčnost. Rozdělil bych je na dva tábory – chytrá gesta a inteligentní displej. Neustále nás sledují senzory a zabrání vypnutí obrazovky pokud se na ní díváme. Chytré. Zapauzuje spuštěné video. Zbytečné. Podle směru pohledu očí roluje stránka nahoru či dolů. Nepoužitelné. Teď se na to podívejme blíže. Už samotné vypínání displeje šetří baterii, proto je vítán každý podobný krok, který třeba pomocí gyroskopu vytočí číslo pokud přiblížíte telefon k uchu a ztmaví nepoužívanou plochu. Jenže já nepotřebuji prodlužovat dobu, kterou sleduji díl seriálu na přenosném zařízení jen díky tomu, že na chvíli odhlédnu a chci poslouchat pouze zvuk nezajímavé scény. Naštěstí je zde vyžadované úplné otočení očí mimo. Stále je to však lépe odladěné, než-li rolování podle pohledů. Z testování vím, že není možné přečíst, co se na displeji píše, jelikož pro poznání jsme byl nucen valit bulvy až příliš nahoru nebo dolů mimo viditelnou zónu obrazovky. Naštěstí, zde se dostávám k důležitosti nastavení, je možné si všechno upravit a nastavit. Při zakoupení jsou některé ze zbytečných bonusů povypínány, např. pauzování videa. Když si zkontrolujete, co momentálně Galaxy S4 umožňuje za inteligenci, využijete třeba také gesta. Pohyby a ovládání bez dotyků na displej. Mě toto tolik nelákalo. Problém může nastat, že nadstavba Touchwiz rozděluje nastavení na více obrazovek a subjektivně znepřehledňuje systém. Chytrý telefon je ovšem pro chytré lidi. Takže je na rozhodnutí každého, jestli marketingovým řečím uvěří a raději předem nevyzkouší, co mu bude vyhovovat. Mě nepřesvědčili až na chválený fotoaparát.

Foto: zdroj Samsung.com

Dojmy a zkušenosti po testování Sony Xperia Z [video]

Po třech měsících zkušeností mám stále velmi pozitivní dojmy z královny Sony Xperia Z. Reálně bych si ji uměl představit jako vlastní telefon a dnes vím, že toho hodně vydrží. S aktualizací přišla vylepšení, která dokonalost povznáší na novou úroveň. Doporučuji ji všem, kdo má v oblibě ostré hranaté tvary a úpravu systému Android od Sony .

Následující fotografie popisují lehké známky používání po deseti týdnech. Důležité je se chovat ke všem zařízením s úctou a citlivě. Ovšem tento model je důkaz, že elegance ani po čase Sony Xperia Z nemizí.

Desátý týden s Xperií Z
Dlouhodobé testování ukáže problémy, které za jeden týden nezjistíte. Zákazníci poté mají jiné pocity ze smartphonů než novináři s jejich zápůjčkami. Jsem proto rád, že jsem mohl tuto zkušenost podstoupit. A svědomitě můžu říci, že Sony Xperia Z je výborným pomocníkem ve všech chvílích a nikdy mě nepotopila. Výdrž baterie mohla klesnout na minimální hodnotu už po 3/4 dne, ale v některých situacích se držela až do druhého dne. Ze všeho nejvíce si cením stále stejné svižnosti a odezvě systému. Pořádný Android nepadá.

Ostrá čočka Sony Xperia Z vyfotí stovky snímků za vteřinu

Fotoaparát ve smartphonu je výborná příležitost, jak zachytit všednodenní situaci kolem nás. V době, kdy obrazový materiál vypovídá lépe než krátký text, je dobré mít u sebe možnost zaslat tweet s fotkou nebo obohatit galerii na instagramu uměleckým záběrem. Také proto mé první kroky objevování telefonu vedou k fotografování. Toto jsou dvě fotografie z interiéru zachycující detail displeje iPadu Mini a sklenici čaje. Nadchla mě věrnost barev, pro některé zkreslená žlutým světlem zářivek v místnosti.

Detail displeje iPadu mini První foto Xperia Z

Prostředí fotoaparátu nabízí několik zajímavých funkcí. Po první rozhlédnutí nebude už žádnou těžké najít, jelikož rozložení prvků působí intuitivně. Levý horní roh patří výběru scén a efektů. I když jsem si oblíbil Super Auto mód, který nastaví potřebné možnosti podle dané situace velmi přesně, z voleb stojí za zmínku ještě mód dávka a plynulé panorama. První zmíněný nabídne podržením softwarové spouště vyfotit až 999 snímků za 68 vteřin. Nepříliš důležitá funkce, vhodná pro machrování u piva, dle mého názoru volí horší způsob snímání. Při narozeninové oslavě z radosti zachytit více okamžiků jsem nastavil tuto dávku a doma se poté divil, proč jsou fotky více rozostřené a zrnité než ty z módu Super auto. Rozmyslete za jaké situace dávku použijete.

Věřit nemusíme ani automatickému módu, přestože já nemám důvod. Efektů a scén nabízí Sony Xperia Z hodně, volit manuálně lze v nastavení podle potřeb. Plynulé panorama si však musíme v nabídce zvolit sami, automatika ji nenabídne. Otáčením telefonu zachytíme oblast kolem nás a zpracování proběhne v okamžiku po dokončení.

Megapixely nejsou na kvalitě fotografií nejdůležitější, začnu i tak těmi to čísly. V širokoúhlém provedení 16:9 zachytí Xperia Z 9Mpix (3920×2204), maximálně však 12Mpix na 4:3 rozměru (3920×2940). Video poskytne Full HD. Důležitější je subjektivní pocit z obrazu. Interiérní snímky za slabšího osvětlení jsou zrnitější a méně barevné. Lepších kvalit dosahuje fotoaparát venku, řekl bych i během noci. Osobně jsem nezaznamenal zabarvení do některého z odstínů více než jiného. Při focení makra je důležité dbát na vzdálenost čočky a hlídání ostrosti. Prohlížení snímků na Sony Xperia Z dokresluje vylepšení Mobile Bravia Engine 2, které jinde nedosáhnete, i tak se mi dostalo gratulací na podařené fotky. Xperia Z se nemusí sklánět před kompaktními fotoaparáty.

Neduhy fotoaparátu byly odstraněny v poslední aktualizaci, jenž Sony nabízí přes program PC Companion. Bohužel u novinářského modelu jsme neměl možnost aktualizaci získat a změny do článku zařadit.

Natáčení videa, jak jsem zmínil, nabízí Full HD. Nese si sebou neduhy jako fotoaparát pro vnitřní prostory, což můžete vidět na následujícím záznamu. Ale zvukovou stopu zachytí slušně a pro pořizování například videocastu je přímo vhodné použít mobil, co máme po ruce.

Devátý týden s Xperií Z
Počátkem testování jsem se zmínil o krytkách konektorů, microSD a SIM karty. Plastové záslepky kvůli odolnosti modelu ihned působily pevně. Vydržely bez rezervy dlouhé tři měsíce. Na nejpoužívanější zakrývající micro USB konektor pro nabíjení nejsou patrné známky větší vůle než na ostatních. Jsem rád, že jsem se s tipem pevnosti krytek trefil na začátku. Jsem toho názoru, že nepovolí ani za rok.

Náročné testy odolnosti pro královnu Sony Xperia Z

Na bílé královně se mi líbí, že bychom ji odolnost neodhalovali. Elegantní kabát se ničím nepodobá obrněným modelům jiných výrobců. Z tohoto důvodu nevydrží těžkotonážní přejetí tankem na které není stavěná. Přijměte přívlastek s rezervou. Sony Xperia Z budu s sebou nosit v kapse saka, v tomto okamžiku se nemusím bát, že mi zmokne na dešti, umře po pádu do sněhu nebo bahna. Navíc po příchodu domů ji budu moci opláchnout, spadne-li mi při vaření do mouky nebo při hraní si s dětmi nebude k nalezení v hromadě písku.

Prospekty hovoří o odolnosti zařízení proti vniknutí cizího tělesa či vniknutí kapalin stupně IP 57. Číslice 5 za sebou schovává částečnou ochranu proti prachu, 7 hovoří o ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metr. Sám těmto podmínkám věřím už od modelu Sony Xperia Go, neměl jsem tedy nutkání ihned v prvních hodinách testování Xperia Z topit. Využil jsem však při vaření sypké mouky a zaskočil pro fotoaparát. Z jemných částic můžete mít větší obavy než z proudu vody. Strach není potřeba.

Sony Xperia Z odolná vůči prachu

Náročnější testy vyzkoušeli ostatní. Redakce Mobilmánia ve spolupráci s operátorem Vodafone ponořili Xperia Z do osmi metrové hloubky. Hodnotí smartphone slovy: „Sony Xperia Z je opravdu třída.“

Asijci jdou ještě dále a vaří mobilní polévku. Naše sekyrková jim nezachutnala. Raději vyzkouší, zda Sony nezapomnělo na vysokou teplotní odolnost.

Miluji čokoládu, jednu tabulku si koupím každý týden. Polít svůj hlavní telekomunikační prostředek sladkou pochoutkou mě ještě nenapadlo. Mobil je k zakousnutí.

Poslední video, které sem vložím, zobrazuje pavučiny na skleněných částech telefonu. Silné nárazy na betonovou zem nevydrží už žádný přístroj bez škrábance. Z dojmů odhaduji, že jemnější dopady by zachovaly funkčnost displeje. Ovládání by bylo obtížnější, ale na zobrazení by se mnoho nezměnilo.

Z výše uvedených testů nemám informace, jak se Xperia Z chovala hodiny, dny poté. Mnozí uživatelé pochybují o životnosti. Měsíce testování stačili k získání zkušeností, že kdejaká vodní lázeň nezkazí jedinou funkci. První 2 hodiny od osušení utopené Xperia Z je znát slabší zvuk z reproduktoru, který následně vyschne a odezní. Díky fóliím na displeji a zádech nezpůsobí jemný prach miniškrábance. Na mém kousku se objevilo vlásencové poškrábání na zádech z nošení smartphonu v kapse. Jiné neduhy nemá.

Osmý týden s Xperií Z
Systém Android se díky zálohování chová k zákazníkům nejslušnější to lze. Po obnovení nabídne předchozí instalované aplikace, z microSD karty natáhne uložené fotky a Google cloud doplní kontakty, kalendář a další služby. Starost o jednoduchý přechod má také samo Sony. Program Sony Companion umožní transfer ze starého iPhone po nákupu Xperia Z nebo se postará o souborový manažer, mediální soubory, kontakty a kalendář. Záleží na každém, komu dá volnou ruku nad svými osobními údaji.

Aplikace Sony Xperia Z II.

Dnešním článkem naváži na výběr aplikací z předchozího článku.

Smart Connect

S aplikací Smart Connect odpadne rutinní nastavování a spouštění aplikací. Podstatně zjednodušuje život a úzce spolupracuje se Sony příslušenstvím. Podobně jako jiné (placené) aplikace nabízí volbu módů pro několik situací a úpravu pravidel použití. Příkladem budiž má fáze před spánkem. Zapojím telefon do nabíječky, pokud je mezi 22-7 hodinou spustí se budík v němž nastavím hodinu vstávání a utiší se zvuky. Jednoduché a samostatné. Vždycky jsem takovou službu chtěl používat, pouze nerad hledám vhodnou aplikaci a nebo platím za něco, co si předem nevyzkouším. Tady jsem uvítal předinstalovaný Smart Connect už ve své Xperia Z. Využít se dají i NFC štítky, které bohužel nejsou v balení u smartphonu. Pouhým přiložením se spustí naplánované kroky.

Stáhni si aplikaci Smart Connect na Google Play

Stáhni si aplikaci Smart Connect na Google Play

Sony Car a Wisepilot for Xperia

Psal jsem tu již o bezpečnosti za volantem. Není čas orientovat se v bohaté nabídce a malém písmu, na to je tu upravená obrazovka Sony Car. Velké ikony, telefonní seznam ovladatelný i letmými pohledy a rychlý přístup ke Google navigaci. Nejedná se o přebornou myšlenku, důraz se klade na snadné ovládání a dostupnost ihned po koupi telefonu.

Pokud z jakéhokoli důvodu Vám nevyhovují Google mapy je připravena k použití aplikace Wisepilot for Xperia. Podklady dodává NAVTEQ, funkčně se podobá navigaci od Google. Po vypršení trial verze budete muset zaplatit.

Stáhni si aplikaci Wisepilot na Google Play

Stáhni si aplikaci Wisepilot na Google Play

Socialife a Poznámky

Do třetice uvedu dvě zdánlivě nesouvisející aplikace. Ze všech ještě nezmíněných mě zaujaly nejvíce. Socialife sjednocuje sociální sítě a RSS čtečku v jednom výpisu. Zapomeneme tak otevírat pro každou novinku speciální aplikaci. Neumí všechny drobnosti oficiálních zdrojů, ale poslouží dobře. Poznámky využiji při psaní nákupního seznamu. Do Evernote ho ukládat nehodlám a díky widgetu se k němu rychle dostanu. Jak vidíte na přiložených obrázcích, Poznámky se zalíbí zejména kvůli designu. Alespoň pokud jste přišli na chuť celému ekosystému Sony. Zobrazuje zápisky jako stip listy, umožní psaní přes klávesnici nebo ruční kresby. Jako všechny dnes zmíněné aplikace jsou i Poznámky jednoduché, neinovativní ale stále po ruce.

Stáhni si aplikaci Socialife na Google Play

Stáhni si aplikaci Socialife na Google Play

Sedmý týden s Xperií Z
Své schopnosti ukáže Xperia Z i u jiných aplikací zejména her. Nejraději upouštím svou řidičskou fantazii u Real Racing 3 (stahuj). Plynulé závodní okamžiky na světových okruzích. Většinu z nich znám už nazpaměť. Oblibu v seriálu Walking Dead si rozšiřuji zombíky ve hře Dead Trigger (stahuj). Obě nejsou nové, ale stojí za vyzkoušení, jelikož Sony Xperia Z je pro náročné hry stavěná.