Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160
Archive | Duben, 2014

Pozměněné tváře Finále Plzeň ve mně budí nové emoce

Filmový festival Finále je v Plzni stálicí již po sedmadvacáté. Ke kulturně žijícímu městu patří i prezentace naší české kinematografie a pocty na velkém plátně. Neměnná oblíbená tradice letos 27.dubna – 3.května 2014 ukáže své nové tváře.

Lednáček a Hana Vágnerová Finále Plzeň

Za sebe, se již po šesté rád vracím do Měšťanské besedy, kde na všechny návštěvníky dýchá příjemná rodinná atmosféra. Vím, na co se těšit, co mě čeká a jak volit program, aby týden byl úspěšný. Přesto mě nakonec potěšily změny, které organizátoři připravili. Vývoj nezastavíš, pokrok spěje ke spokojenosti. Změna je život.

  1. Finále sáhlo hlouběji do Slovenska
  2. Všechny hlavní soutěžní i nesoutěžní kategorie se rozšířily kromě českých také na slovenské zastoupení. Dobře je ukazovat snímky, které často nejsou jinde k vidění a na rozdíl od východních sousedů si společnou tradici neudržujeme. Školáci ani má generace téměř slovensky nerozumí, shlédnout filmy v televizi nemají ani jako možnost.

  3. K součtu se připočetla dramatická a komediální televizní tvorba
  4. Možná se mnou budete nesouhlasit, ale také u nás vznikly v poslední době podařené TV projekty. Rozhodně je to světový trend, ukázat jiný způsob vyprávění a do nápadu vložit více financí. Příkladem budiž Game of Thrones (Hra o trůny) a House of Cards. U nás např. Terapie HBO, Cirkus Bukowsky nebo Čtvrtá hvězda. Všechny k vidění na Finále. Mluví se také hojně o snímku Osmy Jiřího Stracha. V předpremiéře v úterý 29.4. 19:00.

  5. Filmům a autorským čtením ustoupily koncerty
  6. Tento bod mě zprvu trochu zamrzel. Přeci jen jsem si minulé roky chodil do Anděla po projekcích odpočinout na uvolněný hudební program. Filmový festival je především o filmech, debatách a autorském čtení, proto letos koncertní noci nezažijeme. Předpokládám, že jistý důvod bude i zeštíhlení rozpočtu Finále.

  7. Světová premiéra filmu Hany
  8. Premiérovým uvedením během zahájení byl film Hany mladých tvůrců Michala Samira a Matěje Chlupáčka. Od prvního setkání s natáčením se těším až film uvidím. Shánějte lístky na sobotu 3.5. 14:00. Zajímavostí je, že snímek byl natočen během tří dlouhých nocí, pravý fanoušek festivalu takové noci zná. A ve finále bude Hany promítán jako jeden záběr. Opět fanoušek otevře oči v pondělí ráno a zavře je až po poslední projekci, aby mu nic neuteklo. Takový hardcore fanda nejsem. Paralely mezi premiérou a festivalem tedy jsou, nespojuje je jen město konání, případně natáčení.

Mezi poslední změny na poslední chvíli je navýšení počtu vstupenek na akreditaci. Z předešlých 4 lístků denně si nyní můžeme vyzvednout šest vstupenek (stále max. 2 na jednu projekci). Přičemž pátá a šestá vstupenka nelze zarezervovat přes internet, k vyzvednutí pouze na pokladnách. Tím je jeden lístek v přepočtu ještě levnější. Studentskou akreditaci mám již dlouho, stejně nevím jestli bych další projekce do nabytého programu namačkal. Těším se na dlouhý krásný týden a přeji si pěkné počasí. Jak jinak využít plážový bar před besedou. Vyberte si z programu festivalu nebo mých tipů. Naviděnou v prostorách secesní budovy v centru Plzně.

Mé tipy z programu:

Klauni, 120 min., úterý 29.4. 19:00 Velký sál
SHOW!, 68 min., středa 30.4. 20:00 Malý sál
Hoteliér, 75 min., čtvrtek 1.5. Malý sál
Nebo také sekce ZOOM Slovinsko či filmy z pocty Miroslavu Ondříčkovi.

V neposlední řadě je nová i znělka v čele s Hankou Vágnerovou.

Elektrizující BMW i3 zbořilo mé představy o elektromobilech

Loni na Vánoce jsem zjistil, že elektrický zubní kartáček je jediná technologie, které jsem nepřišel na zub. Se vším ostatním jsem se více méně sžil. Na řadě bylo prověřit si, zda s radostí budu sedět za volantem vozu, který nemá pod kapotou spalovací motor. Mé poprvé. Hned jsem kývl na nabídku testovací jízdy BMW i3, autíčka do města. Co by ne, když ze začátku vyžadovali jen vyplnění formuláře a měsíce čekání.

BMW i3 Interiér

Nervozita stoupala z nepoznaného poslední dny před samotnou jízdou. „Dobrý den,“ ozvalo se z neznámého čísla při telefonátu, „máme tu vaši žádost o testovací jízdu a rádi bychom s vámi dohodli termín. Máte chvilku?“ O dva týdny později již jsem si potřásl rukou na pražské pobočce BMW Invelt. Před přáteli jsem událost prezentoval jako výběr nového auta. Chvíli předtím mi totiž dorazil USB klíč s logem BMW ze soutěže, jenž na omak vypadá stejně jako reálný klíč k vozu této německé značky. A hned na to zkušební jízda v jejich autě? Velká náhoda najednou. Pravda byla jinde, tu já znal, proto jsem měl strach, že mi dealer bude nabízet koupi auta a nezůstane jen u technického nadšení. Také nejsem léty zkušený řidič, i když několik stovek kilometrů už odjeto mám, a pocit z neznámého řízení navíc s automatickou převodovkou ničemu nenapomáhal. Jen se vám snažím nastínit, co se odehrávalo v mé hlavě chvíli před poslední nocí.

Podělit jsem se chtěl hlavně o dojem z prvního od základu stavěného elektromobilu značky BMW. i3 rozděluje tábory lidí na ty, kterým se odvážný design líbí a ty kterým ne. Patřím do první skupiny, už protože se jasně na první pohled odlišuje a dává najevo, že je jiný. Dobře, oni tvrdí, ekologická, inovativní, ale hlavně elektrizující. Poslední podtrhuji, dostal mě až jsem si pořádně sedl do předních sedadel. Ostrým křivkám fandím, jelikož mám extravaganci do jisté míry rád. Modrá jak, jsem se dozvěděl, symbolizuje onen ekologický směr. Pak tedy u mě vyhrávají šedé, stříbrné a tmavě šedé laky s modrým akcentem.

https://twitter.com/fremycz/status/430697624996704256

BMW i3

V momentě, kdy jsem usedl za volant všechen strach zmizel. Narostlo nadšení a zvědavost krocená mým mírným způsobem řízení. Chcete-li vědět vše, během jízdy jsem byl povzbuzován ať svou nohu na plynu nešetřím a v rámci možností objevím limity elektrického pohonu. Limity? To auto se z křižovatky vyřítí rychlostí splašeného koně, navíc na dalších semaforech už nemusím přibrzďovat. Díky rekuperaci stačí povolit rychlostní pedál, zpomalení je v okamžiku znát. Nepoznané dojmy, které mě v prvních chvílích dostaly. Neuvěříte ani, když tu samou situaci uslyšíte během představení vozu před jízdou.

Z prezentace, prvního okouknutí, nezapomenu na velký prostor v místě palubky – chybí středový panel mezi sedačkami až k přednímu sklu – ani na nízký strop způsobený vyšším posazením zadních sedadel, kde mé téměř dvoumetrové já nebude moci sedět. Kdo by se ale válel vzadu, když může bez váhání řídit. Jízdu bych si zopakoval znova. Lépe bych dával pozor střídavě na přehledný velký displej např. s nejbližšími dobíjecími místy a přední sklo pro bezpečnou jízdu. Ptáte se, co bych bleskově napravil? Trochu zavázející široký držák zpětného zrcátka. Možná pouze mě překáželo ve výhledu na horní světla semaforu. Více nedostatků za hodinku společného setkání těžko objevíte. Spočítat výhodnost elektrického pohonu oproti benzínu nebo naftě nechám na každém. Názory se liší, podle preferencí. Každopádně u elektromobilu odpadají servisní prohlídky na kontrolu oleje, doplnění kapalin apod. Vyšší pořizovací cena se tímto ušetřením vykompenzuje. Není to můj případ, kdybych sám chtěl a to chci, v nejbližší době na BMW i3 míti nebudu. Nezbude mi nic jiného než na testovací jízdu vzpomínat. Tím více mě zamrzí, že jsem se za volantem nevyfotil.

Za úžasný zážitek děkuji BMW Invelt Praha. Foto: zdroj BMW.

Aktualizováno:
Konečně foto s BMW i3 a seznámení se sportovním elektromobilem řady i8. To ovšem bez fotky. Tweet je psaný s nadsázkou, žádná úplata nebyla.
https://twitter.com/fremycz/status/485762656511741952