Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/1752/virtual/www/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160
Archive | Červen, 2014

Cenově lákavý Huawei Ascend G6 mi spadl do rukou

Čínská invaze pokračuje novými modely Huawei Ascend G6 LTE a Huawei Ascend P7. Ukázat nám evropanům, jak lze tvořit trh smartphonů levněji než to dělají světové firmy. Jenže jsem si vždy říkal, že nekde musí ušetřit a nebude to pouze na ceně za značku. Jsem rád, že jsem si konečně mohl udělat názor  na oba nové modely Huawei. Nejprve zhodnotím levnější z dvojice Ascend G6 ve verzi se 4G sítěmi.

Huawei Ascend G6 LTE

Hned po odevzdání zápůjčky mi volal Jarda Jágr. Slyšel jsem, že jeho agentské ego rozdává úkoly soutěžícím. Celá hra souvisí s fenoménem selfie, fotkami a životními cíli každého z nás. Podívej se na agentskou soutěž, ať víš více. Můžeš vyhrát oba nové telefony.

První dojmy

V ruce díky své lehké váze téměř není cítit. Do dlaně mi padl stejně dobře jako jiné tenké smartphony. Zvyk kompaktních těl mi dal pomalu zabrat najít šuplíček pro SIM kartu až došlo na běžné vyjmutí zadního krytu. Ve srovnání cenovky kolem 6000 Kč, což jsem si jediné pamatoval, a výbavy modelu si dokázal Huawei mnohé obhájit. Trošku nesvůj jsem byl z plastového pocitu po hmatu na každý kout telefonu. Opět návyk z high-end řad ostatních značek. Další z nelibostí padla na Emotion UI aspoň část designových prvků. Jak mi nesedlo prostředí, oblíbil jsem si tělo smartphonu.

Líbí/nelíbí?

Displej s IPS technologií a qHD rozlišením (960×540 pixelů) při své velikosti 4,5″ nezářil ostrostí, ale překvapil čitelností na slunci. Okamžitě jsem tuto schopnost přidal mezi výhody.

Začínám podezírat všechny výrobce mobilních smartphonů, že výdrž je čistě subjektivní záležitost. V posledních letech jsem se nedostal do pouště, takže mi jednodenní výdrž s běžným aktivním užitím přijde normální. Avšak s žádným telefonem posledních měsíců jsem se nedostal pod jednodenní výdrž. Exaktně nemám ověřeno, zda by mě Ascend G6 nenechal na holičkách uprostřed dálnice v zácpě. Nepodezíral bych ho však z takové drzosti.

Emotion UI bíláNezuřil jsem s pěnou u pusy, ale radost mi nedělalo umístění tlačítek hlasitosti. Jednoznačně nepadla na místo palce při držení. Každému sedne jinak. A stejně subjektivní bude prostředí Emotion UI, kterým je Huawei vybaven. Optimalizovat se dá mnoha vzhledy nebo dokonce jednoduchým zobrazením ve stylu Windows Phone dlaždic. To je praktické. Nedokáži vůbec pochopit, proč světlé téma je prosazováno primárně, když s ním neumí pracovat například aplikace Google Play Music. V notifikační liště jsem téměř neviděl ovládací tlačítka hudby (bílé na bílém). Zda je to chyba Emotion UI nebo aplikace jsem nezjistil.

ZÁVĚREM: Jestli hlídáš cenovky výrobků jako většina, pak není Ascend G6 v LTE verzi špatná volba. Pár nedostatků přehlédneš nebo ti vůbec vadit nebudou. Ale sám si tento model vzal všechno důležitého od vyššího bratra s označením P7, který přijde na řadu v testu příště.

Foto: Huawei

3×3 MOZAIKA zdrojů informací, ze kterých nejde hlava kolem

Nový týden, po práci nebo volném dni, jsme lační po nových informacích. Rychlá doba mi dovoluje třídit zdroje odkud se na mě valí desítky titulků. Chci vnímat a odebírat osobnostně přínosné zprávy a někdy trochu říznuté s nadhledem. Zejména pro sdílení vybraných titulů jsem sepsal tento článek, abyste se mohli inspirovat a na poslední místo mozaiky dosadit vámi oblíbený zdroj informací.
Co doplníš na místo otazníku? Puzzle 3×3 skládám z rozhlasových debat, talkshow všeho druhu a video příspěvků přinášející mi rychlý přehled nových událostí.

Zdroje informací mých dnů

Pokusím se před vámi obhájit svůj výběr.

@online
Týdeník, jenž mapuje zpravodajskou formou internetový svět a vnímání reálného světa online uživateli si mě získal prvním vydáním. Krátkým půlhodinovým střihem doplním vždy v sobotu dění za uplynulých sedm dní. S Klikem týdne na konec.
Každou sobotu na ČT24 ve 12:32, @online

Jasná řeč Josefa Chuchmy
Dikce, kulturní přehled a osobitost Josefa Chuchmy, kterého jsme do té doby neznal, vytvořila skvělé prostředí pro zajímavé dialogy na různorodá témata. Ne každé vydání Jasné řeči je mi blízké, ne každé sleduji. Výběr témat je však na mém rozhodnutí a příkladem může být rozbor výstavy Tima Burtona v Praze, který mi před její návštěvou dodal doporučení, jakým směrem nejlépe vystavené objekty vnímat.
Každé pondělí večer na ČT art, Jasná řeč Josefa Chuchmy

Snack 919
Každý krok Janka Rubeše má dopad na někoho z této planety. Už jeho první objevy na Stream.cz mi přišly zajímavé a není třeba si nechat ujít pořad Snack s ním a Tomášem Novotným. Zvláště když není tolik dobrých rozhlasových pořadů.
Každou středu 17:00-17:30 na Radio 1, Mixcloud archiv

HNTech news
Labužník technologických novinek si nemůže nechat ujít srozumitelný přehled. Událostí a produktů je každý den tolik, že je těžké je zachytit. V součtu je agregátorů zpráv asi stejně jako seznamu novinek. Já si však po Týdnech Živě, Týdnech Mobilně vybral HNTech news Oty Schöna nově doplněný Gabrielou Marešovou. Přiznám se, články často nečtu, stačí mi videa.
Hospodářské noviny, HN Tech

Show Jana Krause
Stálice na televizní obrazovce, Jan Kraus. Sarkasmus a originalita je mu vlastní, proto ho každý pátek sledují statisíce lidí. Pro sebe jsem si v show našel ještě jeden moment. Pohled s nadhledem na zejména politické události, jenž by mě příliš v týdnu nezajímaly.
Každý pátek po 22 hodině na Prima Family, Show Jana Krause

DVTV
Nová televize s moderátory zvučných jmen, ale na České televizi jsem je příliš nevyhledával. Už proto mi bylo líto, že pana Veselovského jsem nejdříve začal, poté přestal a nyní opět začal sledovat na twitteru. Uvidím, jak dlouho mi to vydrží. Na Drtinová Veselovský TV vyhledávám spíše nepolitická témata a lákavá jména. Opět předvýběr, přesto mi přijde denní nášup nových minut reportáží a rozhovorů do mozaiky zpráv příliš. Bez selekce by to nešlo, DVTV by letěla hned pryč ze seznamu.
Redakce Aktuálně.cz, DVTV.cz

Forbes Česko
Jediné tištěné médium, které umím a chci číst. První časopis, jenž jsem si v prosinci předplatil a výhodou z mé strany bylo doplnění tištěného vydání elektronickou podobou. Mám Forbes vždy po ruce. Znovu se přiznám k neřesti, dobrých textů je na sto stránkách tolik, že nestíhám číst měsíc po měsíci pravidelně. Já to doženu, číst nepřestanu.
Měsíčník Forbes Česko

Keep Calm Rádio Bomba
Oblíbená studentská relace Keep Calm přihřívá polívčičku do vlastních řad. Je tu obsazena zejména z toho důvodu, aby se nezapomnělo na archivní vydání našeho pořadu s Lukášem Frýdkem. Zda-li je informačně nabitý, rozhodnete sami. Vtipné komentování událostí kolem nás, jak je nám oběma vlastní na plzeňském Rádiu Bomba.
V pondělí 18:00-20:00 radiobomba.zcu.cz, Mixcloud archiv

Plzeňský Barcamp od kluka v zeleném, co snědl všechny bagety

Plzeňský Barcamp

Sny se plní také na západě. Už před dvěma roky jsem toužil, aby se Barcamp uskutečnil v Plzni. Jsem moc rád, že se našla výborná trojka, která myšlenku dovedla do konce. Stejnou tužbu mělo pravděpodobně více lidí, protože se nás na akci sešlo ke třístovce účastníků. Povětšinou z Plzně a okolí. Hřálo mě u srdce, že jsem mohl být u toho. Ještě nic podobného se u nás nekonalo. Barcamp je skvělá příležitost pro sdílení myšlenek, seznamování a nejlepší podhoubí pro tvorbu nápadů spolu s odborníky nebo laiky v mnoha oborech. Témata přednášek vzešlé od účastníků se tentokrát točila okolo efektivity práce, tvorby a podpory obsahu až po programování procesorů nebo 3D tiskáren.

Na startu

Předtím, než se příchozí začali registrovat v prostorách Vědeckotechnického parku, v hlavách Jirky, Denisy, Verči a dalších zrály nápady na nejlepší Barcamp, na kterém byli. Za mě můžu říci, podle ohlasů také za ostatní, že přestože to byla má první akce tohoto druhu, překonala očekávání. Tvrdému jádru plzeňského Barcampu se podařilo odkoukat oblíbené části programu od ostatních měst a nakombinovat s místní zvyklostí. Plzeňština má ohlas a přesah daleko za hranice pozvaných. Aniž by se čekalo, zájem o účast byl obrovský, přičemž kapacita se vyčerpala za pouhých 24 hodin. Nebylo třeba podpořit akci články v novinách ani lákáním známých internetových celebrit. Čechy si akci našly samy. Dlouho v této kotlině něco takového chybělo.

Hrstka nedočkavců se sešla večer před zahájením v Jameson Rock Clubu u pomníku Thank You America. Taková warm-up párty k akcím jako je Barcamp patří. Už z toho důvodu, že jsem hned druhý den měl vřelejší vztah k jednomu z přednášejících. Radek nám u piva vyprávěl o svém zaměstnání programátora a osobním životě tak poutavě, že mě nalákal na svou přednášku, kam jsem původně neměl zamířeno. Zádrhelem v hlavní den bylo pro mnoho příchozích bohatý zajímavý program, ze kterého se vybíralo velmi těžko. Kluk v zeleném (já) si ale z přednášek neplánovaně podle potřeb odbíhal doplňovat bagety nebo podávat mikrofon dotazujícím. Dále zmíním tedy jen pár prezentací, jenž jsem shlédl a stále ve mně zanechaly dojem.

Filip Podstavec – White hat linkbuilding

Některé přednášky mě zaujaly podle názvu, jiné podle tématu či doporučení, ale některé hlavně podle osobnosti. Několik účinkujících již znám osobně a tak jsem věděl, že například Filipa jsem si nechat ujít nechtěl. Ještě za prázdného sálu Filip ladil zobrazení prezentace a pozastavil se nad tím, kde mám Google Glass. Mou dřívější profilovou fotku možná znáte. Přednáška o guestbloggingu stejného autora mě loni na New Media Inspiration v Praze do těchto vod nalákala a snažil jsem se v této oblasti posunout. Linkbuilding a otázky všech přísedících odhaduji mě napomůžou v propagaci tohoto blogu. Dozvěděl jsem se odkazy na užitečné nástroje sledování vybraných témat (talkwalker, mention) a jak vypátrat staré nefunkční linky, případně je ukrást pro vlastní potřebu.

Radek Voltr – Procesory létající, tikající, hrající a komunikující

O Radkovi jsem se již zmínil. Zahlédl jsem ho podruhé na registraci, kde jsem s kamarádem Lukášem vítal a zapisoval účastníky. Podobně jako na warm-up přišel usměvavý a otevřený k diskuzi. Nejsem příliš programátorský typ, proto mě nadchly spíše praktické ukázky robotů a létajících dronů se vzdálenou obrazovkou v brýlích. Rozhodně je vidět a ze setkání jsem vyvodil, že Radek je hračička a s mnoha problémy se popere vlastní silou. Co nemám, to si naprogramuji.

Marie Gráfová – 10 vychytávek, které vám ušetří hromadu času a nervů

Nikdo mi neříkejte, že na barcamp výstup Marušky alias Sibiřanka byste nešli. Velkou účast už předjímal zájem v podobě hlasů k přednáškám. „Já tady nejsem jedna chytrá a budu moc ráda, když budete se mnou mluvit všichni.“ Tak uvedla Sibiřanka svou hodinku na téma, jak žít život lépe a chytře trávit čas. Tak tomu i bylo, do diskuze se zapojil Marek Prokop, Pavel Ungr a další. Byl jsem pověřen předáváním mikrofonu dotazujícím v sále. Dost jsem si zaběhal a někdy si připadal jako blázen, avšak podařilo se mi několikrát dostat se do záběru i zvukové stopy záznamu. Koukněte se sami. Pokud spočítáte kolikrát se zmíní můj nick fremy v přednášce, napište to do komentářů.

David Šmehlík – Pracujte v trenýrkách z kavárny. Nebo ne?

Jestliže Maruška byla jasná volba, David, vlastně nyní rodinný podnik, byl předpoklad stejně dobrého zážitku. Jestli se někdy dostanu do svobodné firmy nebo ji sám vytvořím, budu alespoň tušit, kde se ponaučit.

Bagety chutnají, afterpárty se blíží

Poslední návštěvou sdílených zkušeností byla 3D tiskárna se Štěpánem Bechynským. Zatímco se tiskly dvě kočičky, všichni jsme se vyptávali, jaké strasti 3D tisk přináší. Převyprávět vám to nedokáži, podívat se můžete. Toto téma už beru jako evergreen několika setkání. Trojrozměrný tisk vyhledávám a stále mě překvapuje.

V titulku zní bagety a dosud nepadlo o cateringu ani slovo. Nezapomene na ně ani jeden účastník plzeňského Barcampu. Oblíbené pochutiny, nevysychající studna pitné vody s plátkem pomeranče či citronu osvěžily mnohé. Souhlasím, že se catering připočítal k plusům akce. Také díky výbornému nasazení bagetového týmu. Na závěr mu zatleskejte. Osobně mě potěšila velká účast místních a jejich zapojení do příprav akce nebo programu. Máme na čem stavět. Jenže každý moment má své stinné stránky. Tentokrát to schytala afterpárty. Ta se sice kvapem blíží, nakonec přišla, ale účast nebyla valná. Už jsme se obávali místa konání ve stejném prostoru Vědeckotechnického parku daleko od živého centra Plzně. Afterpárty vyšuměla rychlostí vypuštěného balónku. Škoda všeho, že se lidé rozprchli do různých koutů města. Naše parta v tomto nezahálela, ale otevřený networking vypadl z jakýchkoli dalších plánů. Aspoň jsem se mohl uzavřít do introvertního světa. Kluk v zeleném odešel. Držím pěsti, ať se týmu a hlavně Jirkovi, Denise a Verče znovu podaří plzeňský Barcamp zopakovat. Podruhé jim zatleskejte.